Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zwiększenie konkurencyjności oraz zachęcanie do inwestycji w sieci łączności elektronicznej dostępu nowej generacji

Zwiększenie konkurencyjności oraz zachęcanie do inwestycji w sieci łączności elektronicznej dostępu nowej generacji

Celem tego zalecenia jest poprawa warunków regulacyjnych niezbędnych do wspierania skutecznej konkurencji i zachęcanie do inwestycji w sieci dostępu nowej generacji (Next Generation Access, NGA).

AKT

Zalecenie Komisji z dnia 11 września 2013 r. w sprawie jednolitych obowiązków niedyskryminacji i metod kalkulacji kosztów w celu promowania konkurencji i poprawienia otoczenia dla inwestycji w sieci szerokopasmowe (2013/466/UE)

STRESZCZENIE

Zalecenie to ma na celu zwiększenie konkurencji i inwestycji w szybkich sieciach łączności elektronicznej dostępu nowej generacji. Zalecenie ma na celu wspieranie konkurencji przez stosowanie surowszych zasad niedyskryminacji oraz wspieranie inwestycji. Umożliwi to elastyczność cen nowych hurtowych usług dostępu następnej generacji (NGA) przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnych cen hurtowych dostępu opartego na technologii miedzianej.

Zalecenie stosuje się do rynków hurtowych usług dostępu do infrastruktury sieciowej i hurtowych usług dostępu szerokopasmowego.

Ogólnym celem jest wspieranie innowacji i zwiększenia wydajności, poziomu zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Umożliwi to również Europejczykom korzystanie z nowych i innowacyjnych usług wysokiej jakości.

Kontekstem zalecenia jest fakt, że Komisja Europejska dąży do rozwoju rynku wewnętrznego UE sieci i usług łączności elektronicznej, w szczególności przez upowszechnienia szybkich sieci internetowych. Będzie to osiągane przez wspieranie szybszych inwestycji w infrastrukturę dostępu nowej generacji.

Jednym z celów usług szerokopasmowych (tj. szybszego internetu) w Europejskiej agendzie cyfrowej, która jest częścią strategii Europa 2020, jest udostępnienie wszystkim sieci nowej generacji (30 Mbps lub więcej) do 2020 r.

Zaleceniu towarzyszyło zaproponowanie prawa, które ma na celu dalsze zmiany w kierunku europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej.

Ustanowienie odpowiedniego środowiska regulacyjnego przyczyni się do rozwoju dynamicznego i konkurencyjnego rynku. Musi ono zapewnić właściwą równowagę między ryzykiem i korzyściami dla podmiotów gotowych do inwestowania.

Jednym z celów tego zalecenia jest zapewnienie długoterminowej stabilności cen usług dostępu w technologii miedzianej, jak również zapewnienie zainteresowanym podmiotom równego dostępu do łączy w technologii miedzianej w sieciach operatorów zasiedziałych przez stosowanie bardziej restrykcyjnych zasad niedyskryminacji. Zapewni to równe szanse operatorom zasiedziałym (są to zazwyczaj wielcy operatorzy telefoniczni ustanowieni dawno temu przez rządy krajowe) i innym przedsiębiorstwom pragnącym konkurować na rynku usług szerokopasmowych.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Zalecenie 2013/466/UE

-

-

Dz.U. L 251 z 21.9.2013

AKTY POWIĄZANE

Wniosek rozporządzenie ustanawiające środki dotyczące europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej i mające na celu zapewnienie łączności na całym kontynencie [COM(2013) 627 final z 11.9.2013 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014

Top