Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ochrona przed narażeniem na dym tytoniowy

Ochrona przed narażeniem na dym tytoniowy

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Zalecenie Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ZALECENIA?

Ma ono na celu ochronę obywateli przed środowiskowym dymem tytoniowym, a w konsekwencji – ogólną poprawę zdrowia publicznego.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Zaleca się, aby kraje UE:
    • zapewniały skuteczną ochronę przed narażeniem na dym tytoniowy w zamkniętych miejscach pracy*, zamkniętych obiektach publicznych, środkach transportu publicznego, oraz, w odpowiednich przypadkach, w innych miejscach publicznych, jak określono w art. 8 Ramowej konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu i wytycznych jego wdrożenia;
    • opracowały lub rozwijały strategie i środki w celu ograniczenia narażenia dzieci i młodzieży na wtórny dym tytoniowy*;
    • uzupełniały politykę na rzecz środowisk wolnych od dymu tytoniowego za pomocą środków uzupełniających, takich jak ostrzeżenia mieszane na opakowaniach papierosów lub promowanie zaprzestania używania tytoniu;
    • wdrożyły i monitorowały strategie ograniczania użycia tytoniu oraz dokonywały ich oceny;
    • ustanowiły krajowe punkty kontaktowe ograniczania użycia tytoniu;
    • współpracowały między sobą oraz z Komisją Europejską.
  • Zachęca się Komisję do:
    • przygotowania sprawozdania na temat wdrożenia, funkcjonowania i skutków proponowanych środków;
    • rozważenia środków dotyczących produktów mających na celu ograniczenie atrakcyjności wyrobów tytoniowych oraz ich właściwości uzależniających (w kontekście zmiany dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych przyjętej w 2014 r. – dyrektywa 2014/40/UE);
    • przeanalizowania zagadnień prawnych i materiałów dowodowych dotyczących wpływu jednolitych opakowań.
  • Celem Ramowej konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu jest ochrona ludzi przed wyniszczającymi zdrowotnymi, społecznymi, środowiskowymi i gospodarczymi skutkami palenia tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.

KONTEKST

* KLUCZOWE POJĘCIA

Miejsce pracy: każde miejsce wykorzystywane przez ludzi podczas ich zatrudnienia lub pracy.
Wtórny dym tytoniowy: dym wydzielany z zapalonej końcówki papierosa lub innego wyrobu tytoniowego, zwykle połączony z dymem wydychanym przez osobę palącą.

GŁÓWNY DOKUMENT

Zalecenie Rady z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego (Dz.U. C 296 z 5.12.2009, s. 4–14)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dokument roboczy służb Komisji – sprawozdanie na temat wykonania zalecenia Rady z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego (2009/C 296/02) (SWD(2013) 56 final/2 z 14.3.2013)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylająca dyrektywę 2001/37/WE (Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 1–38)

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017

Top