Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Finansowanie unijnych operacji wojskowych i obronnych (ATHENA)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Europejski Instrument na rzecz Pokoju (2021–2027)' for an updated information about the subject.

Finansowanie unijnych operacji wojskowych i obronnych (ATHENA)

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja Rady (WPZiB) 2015/528 – finansowanie wspólnych kosztów operacji UE mających wpływ na wojskowość i obronność (ATHENA)

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI RADY?

Niniejsza decyzja Rady ustanawia mechanizm zarządzania finansowaniem wspólnych kosztów operacji UE mających wpływ na kwestie wojskowe i obronne (ATHENA).

Mechanizm ATHENA ma charakter niezarobkowy i posiada niezbędną zdolność prawną, by, między innymi, zawierać umowy i by być stroną postępowań sądowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Organem decyzyjnym ATHENY jest Specjalny Komitet, który składa się z jednego przedstawiciela dla każdego z 27 krajów UE wnoszących wkład w finansowanie operacji wojskowych UE (Dania jest wyłączona z działań związanych z obronnością w kontekście UE).

W ramach Specjalnego Komitetu istnieją trzy organy zarządzające:

administrator, który sporządza projekty budżetu (następnie przedkładane Specjalnemu Komitetowi) i wdraża decyzje Specjalnego Komitetu;

dowódca operacji, który m.in. przesyła administratorowi propozycje wydatków;

księgowy.

Niniejsza decyzja określa kwalifikowalne koszty wspólnego finansowania przez mechanizm ATHENA zależnie od fazy operacji określonych w załącznikach:

załącznik I: wspólne koszty ponoszone przez ATHENĘ bez względu na to, kiedy zostały poniesione;

załącznik II: koszty ponoszone w związku z fazą przygotowawczą operacji (np. misje rozpoznawcze, ewakuacja medyczna w nagłych wypadkach, gdy na miejscu nie można zapewnić opieki medycznej);

załącznik III: koszty ponoszone w związku z fazą aktywną operacji itd. Odnoszą się one do kosztów dowództwa operacji prowadzonych przez UE, transportu, koszar i kwaterunku, komunikacji itd.

Co roku administrator przedstawia Specjalnemu Komitetowi propozycję projektu budżetu na kolejny rok. Jest ona sporządzana przy wsparciu dowódców operacji i musi zawierać prognozę dochodów niezbędnych do pokrycia wydatków, a także przydziały finansowe pokrywające:

koszty wspólne ponoszone w trakcie przygotowywania operacji;

koszty trwających lub zaplanowanych operacji.

Przykłady operacji, w ramach których korzystano z ATHENY:

EUFOR ALTHEA w Bośni i Hercegowinie;

EUNAVFOR Atalanta (Róg Afryki);

EUMAM RCA (Republika Środkowoafrykańska).

OD KIEDY NINIEJSZA DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Od 27 marca 2015 r.

KONTEKST

Rada UE przyjęła pierwszy dokument (10155/02) dotyczący finansowania operacji UE w zakresie zarządzania kryzysowego w roku 2002. Tymczasem na mocy decyzji 2004/197/WPZiB utworzono mechanizm ATHENA. Decyzja ta była kilka razy zmieniana, a w roku 2015 zastąpiono ją decyzją Rady (WPZiB) 2015/528.

Strona internetowa Rady UE poświęcona ATHENIE — finansowaniu operacji militarnych na rzecz bezpieczeństwa i obrony.

AKT

Decyzja Rady (WPZiB) 2015/528 z dnia 27 marca 2015 r. ustanawiająca mechanizm zarządzania finansowaniem wspólnych kosztów operacji Unii Europejskiej mających wpływ na kwestie wojskowe lub obronne (ATHENA) oraz uchylająca decyzję 2011/871/WPZiB (Dz.U. L 84 z 28.3.2015, s. 39–63)

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015

Top