This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Single EU patent boosts intellectual property protection and cuts related costs - EUR-Lex
Jednolity patent UE wzmacnia ochronę własności intelektualnej i obniża koszty jej uzyskania - EUR-Lex
Jednolity patent UE wzmacnia ochronę własności intelektualnej i obniża koszty jej uzyskania - EUR-Lex
Jednolity patent UE wzmacnia ochronę własności intelektualnej i obniża koszty jej uzyskania
Dzięki nowemu patentowi europejskiemu (jednolitemu systemowi ochrony patentowej) wynalazcom wystarczy jedno zgłoszenie, aby uzyskać ochronę swojego wynalazku w 25 państwach członkowskich. System ułatwia także dostęp do ochrony patentowej, obniża jego koszty i zapewnia bezpieczeństwo pod względem prawnym.
AKT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2012 z dnia 17 grudnia 2012 r. wprowadzające wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej.
STRESZCZENIE
Na mocy rozporządzenia (UE) nr 1257/2012 w sprawie jednolitego systemu ochrony patentowej rozszerzono zasięg europejskiego systemu patentowego, umożliwiając ochronę wynalazku we wszystkich 25 uczestniczących państwach członkowskich w wyniku jednego zgłoszenia. W przypadku nowych patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wnoszona będzie jedna opłata roczna za utrzymanie patentu w mocy, a koszty tłumaczeń i inne powiązane wydatki mogą ulec obniżeniu nawet o 80%.
Patenty w Europie były dotąd przyznawane na szczeblu krajowym lub przez EPO. Jeżeli jednak patent europejski ma być skuteczny w państwie członkowskim, jego posiadacz musi wnieść o walidację w każdym kraju, w którym ubiega się o ochronę patentową. Koszty tłumaczenia oraz opłaty roczne za utrzymanie patentu w mocy bywają wysokie i stanowią obciążenie dla gospodarki UE.
Jak wskazano w rozporządzeniu, patent unijny ma wyeliminować złożoność obecnego europejskiego systemu patentowego i związane z nim koszty. Na przykład:
Wzmocniona współpraca
Zarówno omawiane rozporządzenie, jak i rozporządzenie (UE) nr 1260/2012 w sprawie ustaleń dotyczących tłumaczeń patentów europejskich o jednolitym skutku zostało przyjęte przez 25 państw członkowskich w ramach procedury wzmocnionej współpracy*. Nieuczestniczące państwa członkowskie mogą przyłączyć się w późniejszym terminie.
Jednolity Sąd Patentowy
Pakiet reform systemu patentowego obejmuje Porozumienie w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego. Sąd ten, ustanowiony na mocy międzynarodowego porozumienia podpisanego w dniu 19 lutego 2013 r., będzie sprawować wyspecjalizowaną jurysdykcję w sporach patentowych, co pozwoli uniknąć kosztownych sporów w nawet 28 różnych sądach krajowych.
* Pozwala ona państwom członkowskim UE, które pragną działać na rzecz wspólnego celu, uczynić to poza tradycyjnymi ramami współpracy unijnej - w tym przypadku za pośrednictwem międzyrządowego traktatu.
ODNIESIENIA
Akt |
Wejście w życie |
Termin włączenia do prawa krajowego |
Dziennik Urzędowy |
Rozporządzenie (UE) nr 1257/2012 |
20.1.2013Zastosowanie: od 1.1.2014 r. lub od daty wejścia w życie porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego, w zależności od tego, która data jest późniejsza. |
- |
Dz.U. L 361 z 31.12.2012 |
AKTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Rady (UE) nr 1260/2012 z dnia 17 grudnia 2012 r. wprowadzające wzmocnioną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej w odniesieniu do mających zastosowanie ustaleń dotyczących tłumaczeń [Dz.U. L 361 z 31.12.2012]
Porozumienie w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego [Dz.U. C 175 z 20.6.2013]
Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014