Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpieczeństwo pojazdów rolniczych i leśnych

Bezpieczeństwo pojazdów rolniczych i leśnych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 167/2013 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu określono przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także procedury administracyjne w zakresie homologacji typu* ciągników* i innych pojazdów rolniczych i leśnych.

Poszczególne kategorie pojazdów (R = przyczepy, S = wymienne urządzenia ciągnięte, T = ciągniki kołowe i C = ciągniki gąsienicowe) oraz podkategorie (R1, R2 itd.) wymieniono w art. 4 niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie było kilkakrotnie zmieniane i aktualizowane:

  • w rozporządzeniu zmieniającym (UE) 2016/1628 (zob. streszczenie dokumentu) dostosowuje się przepisy dotyczące pojazdów rolniczych i leśnych odnośnie do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach w zakresie obowiązujących szczegółowych wartości granicznych, procedur badań i wymogów w zakresie emisji zanieczyszczeń;
  • w rozporządzeniu zmieniającym (UE) 2019/519 doprecyzowuje się opisy kołowych ciągników rolniczych kategorii T1 i T2 określone w rozporządzeniu (UE) nr 167/2013.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do homologacji typu UE rolniczych i leśnych ciągników, przyczep* i wymiennych urządzeń ciągniętych*. Producenci mogą się jednak zdecydować na przestrzeganie wymogów krajowych w przypadku ciągników gąsienicowych, ciągników o dużym prześwicie lub ciągników o bardzo dużej szerokości, a także ciągników i wymiennych urządzeń ciągniętych.

W przypadku ciągników niniejsze rozporządzenie obejmuje wszystkie istotne wymogi bezpieczeństwa, natomiast w przypadku przyczep, wymiennych urządzeń ciągniętych lub maszyn zainstalowanych na ciągnikach, w odniesieniu do tych zagrożeń, które nie zostały objęte niniejszym rozporządzeniem, zastosowanie ma dyrektywa 2006/42/WE (zob. streszczenie dokumentu).

Producenci są odpowiedzialni za zgodność pojazdów i komponentów z wymogami określonymi w niniejszym rozporządzeniu w zakresie bezpieczeństwa i zminimalizowania wpływu na środowisko, w tym wymogi odnoszące się do:

  • nienaruszalności konstrukcji;
  • konstrukcji zabezpieczających przy przewróceniu;
  • przestrzeni roboczej i dostępu do miejsca kierowcy;
  • widoczności i układów kontroli, w tym urządzeń alarmowych;
  • oświetlenia, elementów zewnętrznych, opon, hamulców i akcesoriów;
  • poziomu hałasu zewnętrznego i wewnętrznego;
  • emisji zanieczyszczeń.

Producenci powinni także zapewnić punktom sprzedaży i stacjom obsługi łatwy dostęp do stron internetowych z informacjami na temat napraw i konserwacji, do materiałów szkoleniowych i narzędzi roboczych.

Procedura homologacji typu

  • Procedura może być realizowana etapowo lub dla poszczególnych komponentów. Folder informacyjny zawierający dane, rysunki i fotografie przedstawia się organowi udzielającemu homologacji* państwa członkowskiego, a następnie przeprowadza się ocenę zgodności i wydaje świadectwo.
  • Natomiast informacja o negatywnym wyniku procesu lub wycofaniu homologacji przekazywana jest bezzwłocznie, ponieważ wszelkie takie ustalenia uważane są za ryzyko dla bezpieczeństwa.

Kontrole i sankcje

Producenci będą poddawani regularnym kontrolom przez właściwe organy lub przez wyznaczone służby techniczne. Państwa członkowskie będą prowadzić nadzór rynku i kontrole pojazdów, układów i komponentów wchodzących na rynek i będą nakładać sankcje w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów.

Akty delegowane i wykonawcze

Komisja Europejska przyjęła następujące akty delegowane i wykonawcze.

  • Rozporządzenie delegowane (UE) nr 1322/2014 uzupełniające i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 167/2013 w sprawie określenia wymogów technicznych i metod badania wymaganych dla konstrukcji pojazdów rolniczych i leśnych oraz w celu zminimalizowania ryzyka urazów u osób pracujących w pojeździe lub przy użyciu pojazdu.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) 2015/68 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących układów hamulcowych pojazdów i ustanawiające wymagania techniczne i procedury badań dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego w odniesieniu do skuteczności hamowania pojazdów rolniczych i leśnych oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do takich pojazdów.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) 2015/208 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących bezpieczeństwa funkcjonalnego pojazdów i ustanawiające wymogi techniczne i procedury badań w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego, z wyjątkiem skuteczności hamowania, na potrzeby homologacji i nadzoru rynkowego pojazdów rolniczych i leśnych oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do takich pojazdów.
  • Rozporządzenia wykonawcze (UE) 2015/504 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 167/2013 ustanawiające jednolite warunki wykonania wymogów administracyjnych do celów homologacji nowych pojazdów rolniczych i leśnych oraz ich układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych zaprojektowanych i zbudowanych dla takich pojazdów oraz wprowadzania do obrotu i dopuszczania do eksploatacji części lub wyposażenia, które mogą stwarzać poważne zagrożenie dla właściwego funkcjonowania układów, które są istotne dla bezpieczeństwa pojazdu lub jego efektywności środowiskowej.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) 2018/985 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących efektywności środowiskowej i osiągów jednostki napędowej pojazdów rolniczych i leśnych oraz ich silników. Aby zniwelować skutki kryzysu związanego z pandemią COVID-19, rozporządzenie delegowane (UE) 2020/1564 zmienia rozporządzenie (UE) 2018/985, przedłużając okresy przejściowe przewidziane w tym rozporządzeniu:
    • w przypadku podkategorii silników kategorii NRE, w odniesieniu do których określona w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2016/1628 obowiązkowa data rozpoczęcia stosowania w odniesieniu do wprowadzania do obrotu jest ustalona na dzień 1 stycznia 2020 r., państwa członkowskie zezwalają na przedłużenie 24-miesięcznego okresu na wprowadzenie do obrotu i 18-miesięcznego okresu produkcji o dodatkowe 12 miesięcy w odniesieniu do producentów pojazdów, których całkowita roczna produkcja wynosi poniżej 100 sztuk pojazdów rolniczych lub leśnych wyposażonych w silnik;
    • w przypadku silników wszystkich podkategorii, w odniesieniu do których określona w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2016/1628 obowiązkowa data rozpoczęcia stosowania w odniesieniu do wprowadzania do obrotu jest ustalona na dzień 1 stycznia 2019 r., 24-miesięczny okres na wprowadzenie do obrotu i 18-miesięczny okres produkcji przedłuża się o 12 miesięcy.

Przegląd

Do końca 2019 r. państwa członkowskie musiały przedstawić Komisji sprawozdanie z funkcjonowania rozporządzenia, a Komisja, do 31 grudnia 2022 r., musi przedstawić ewentualne wnioski ustawodawcze.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

  • Rozporządzenie (UE) nr 167/2013 ma zastosowanie od 1 stycznia 2016 r.
  • Rozporządzenie zmieniające (UE) 2016/1628 ma zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.
  • Rozporządzenie zmieniające (UE) 2019/519 ma zastosowanie od 18 kwietnia 2019 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Homologacja typu: procedura, w wyniku której organ udzielający homologacji zaświadcza, że dany typ pojazdu, układu, komponentu lub oddzielnego zespołu technicznego jest zgodny z odpowiednimi przepisami.
Ciągnik: każdy silnikowy, kołowy lub gąsienicowy pojazd rolniczy lub leśny, o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do ciągnięcia, pchania, przewożenia i napędzania urządzeń lub do ciągnięcia przyczep.
Przyczepa: każdy pojazd rolniczy lub leśny przeznaczony głównie do ciągnięcia przez ciągnik i przewożenia ładunków lub obróbki materiałów.
Wymienne urządzenie ciągnięte: każdy pojazd stosowany w rolnictwie lub leśnictwie, który jest przeznaczony do ciągnięcia przez ciągnik, wyposażony w narzędzia i urządzenia, który zmienia funkcje ciągnika lub dodaje mu nowe funkcje i czasowo przechowuje materiały wytworzone lub potrzebne w czasie pracy.
Organ udzielający homologacji: organ powołany przez państwo członkowskie, do którego kompetencji należą wszystkie aspekty homologacji typu pojazdu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych (Dz.U. L 60 z 2.3.2013, s. 1–51)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 167/2013 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/985 z dnia 12 lutego 2018 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących efektywności środowiskowej i osiągów jednostki napędowej pojazdów rolniczych i leśnych oraz ich silników, a także uchylające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/96 (Dz.U. L 182 z 18.7.2018, s. 1–15)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/504 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów administracyjnych dotyczących homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych (Dz.U. L 85 z 28.3.2015, s. 1–197)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/208 z dnia 8 grudnia 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących bezpieczeństwa funkcjonalnego pojazdów do celów homologacji pojazdów rolniczych i leśnych (Dz.U. L 42 z 17.2.2015, s. 1–175)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/68 z dnia 15 października 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących układów hamulcowych pojazdów do celów homologacji pojazdów rolniczych i leśnych (Dz.U. L 17 z 23.1.2015, s. 1–139)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020

Top