EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zapobieganie występowaniu chorób zawodowych lub obrażeń spowodowanych przez substancje i preparaty chemiczne oraz ograniczanie ich zakresu

Zapobieganie występowaniu chorób zawodowych lub obrażeń spowodowanych przez substancje i preparaty chemiczne oraz ograniczanie ich zakresu

Poza ustanowieniem własnych środków mających zapewnić bezpieczeństwo przy używaniu substancji chemicznych w pracy Unia Europejska wspiera także międzynarodowe działanie zmierzające do tego samego celu. Niniejsza decyzja upoważnia kraje UE do ratyfikowania konwencji nr 170 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

AKT

Decyzja Rady 2014/52/UE z dnia 28 stycznia 2014 r. upoważniająca państwa członkowskie do ratyfikowania, w interesie Unii Europejskiej, Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej bezpieczeństwa przy używaniu substancji i preparatów chemicznych w pracy z 1990 r. (konwencja nr 170)

Unia Europejska (UE) czynnie zachęca do ratyfikowania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, które uzupełniają unijne starania na rzecz upowszechniania godnej pracy dla wszystkich zarówno w Unii, jak i poza nią, i których istotnym aspektem jest ochrona oraz poprawa zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Na początku 2014 r. UE przyjęła decyzję umożliwiającą krajom UE ratyfikowanie Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotyczącej bezpieczeństwa przy używaniu substancji i preparatów chemicznych w pracy z 1990 r. (konwencja nr 170). Treść tej konwencji w znacznym stopniu pokrywa się z istniejącym prawem UE dotyczącym klasyfikacji, pakowania i oznakowania substancji chemicznych.

W rezultacie niektóre części Konwencji wchodzą w zakres kompetencji UE. UE nie może ratyfikować Konwencji - leży to jedynie w mocy poszczególnych państw. Niniejsza decyzja toruje krajom UE drogę do ratyfikowania tej konwencji.

Zasada ogólna

Konwencja MOP nr 170 dotycząca substancji chemicznych ustanawia ogólną zasadę, wedle której środki stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa przy używaniu substancji chemicznych muszą być uzgadniane z najbardziej reprezentatywnymiorganizacjami pracodawców i pracowników .

Klasyfikacja substancji chemicznych

Konwencja zawiera informacje dotyczące systemów klasyfikacji substancji chemicznych według typu i stopnia zagrożenia dla zdrowia, a także informacje dotyczące ich etykietowania i oznakowania oraz stosowania kart charakterystyki substancji (kart zawierających m.in. instrukcje użycia, stosowania, utylizacji i transportu danej substancji chemicznej).

Zobowiązania dostawców

Dostawcy substancji chemicznych, niezależnie od tego, czy są ich producentami, importerami czy dystrybutorami, muszą przestrzegać przepisów i aktualizować informacje po uzyskaniu nowych istotnych informacji o czynnikach wpływających na zdrowie i bezpieczeństwo.

Monitorowanie

Pracodawcy muszą zapewnić, aby pracownicy nie byli narażeni na działanie substancji chemicznych w stopniu, który przekracza ustanowione prawem limity. Zobowiązani są również do uważnego monitorowania i rejestrowania czasu narażenia.

Informacje, szkolenia i prawa

Pracownicy powinni zostać przeszkoleni z zakresu utylizacji niebezpiecznych substancji chemicznych oraz otrzymać informacje na temat praw przysługujących im i ich przedstawicielom. Jest to między innymi prawo do odmowy pracy z substancjami chemicznymi, o ile istnieje racjonalne uzasadnienie związane z bezpośrednim, poważnym zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Decyzja Rady 2014/52/UE

30.1.2014

-

Dz.U. L 32 z 1.2.2014

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014

Top