EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Urzeczywistnianie godnych warunków pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym

Urzeczywistnianie godnych warunków pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym

Konwencja nr 189 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotycząca godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym ustanawia minimalne standardy światowe w celu ograniczenia nadużyć i wyzysku osób pracujących w gospodarstwie domowym i wymaga od sygnatariuszy zapewnienia tym osobom uczciwych i godnych warunków pracy.

AKT

Decyzja Rady 2014/51/UE z dnia 28 stycznia 2014 r. upoważniająca państwa członkowskie do ratyfikowania, w interesie Unii Europejskiej, Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym z 2011 r. (konwencja nr 189)

STRESZCZENIE

Na początku 2014 r. Unia Europejska (UE) przyjęła decyzję upoważniającą państwa członkowskie do ratyfikowania konwencji MOP z 2011 r. dotyczącej godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym (konwencja nr 189). Decyzja ta jest konieczna, ponieważ pewne części konwencji wchodzą w zakres kompetencji UE. Sama UE nie może ratyfikować jakichkolwiek konwencji MOP, ponieważ jej stronami mogą być tylko państwa.

Definicja

Osoba pracująca w gospodarstwie domowym oznacza jakąkolwiek osobę wykonującą prace domowe (prace wykonywane w jednym lub wielu gospodarstwach domowych lub na ich rzecz) w ramach stosunku pracy.

Przepisy podstawowe

Konwencja wymaga od ratyfikujących państw:

  • ustalenia minimalnego wieku dla prac wykonywanych w gospodarstwach domowych oraz ochrony pracowników poniżej 18 roku życia,
  • zapobiegania nadużyciom i przemocy,
  • zapewnienia uczciwych zasad i godnych warunków zatrudnienia,
  • zapewnienia, że pracownicy są informowani o warunkach i szczegółowych danych dotyczących zatrudnienia,
  • regulowania rekrutacji zagranicznej i zapewnienia swobody przemieszczania się,
  • zapewnienia równości traktowania pracowników domowych i innych pracowników w zakresie odszkodowań i świadczeń, na przykład w przypadku macierzyństwa, i
  • tworzenia specjalnych mechanizmów składania skarg.

Podobne podejścia MOP i UE

Prawo UE już reguluje niektóre aspekty objęte konwencją MOP. Postanowienia konwencji cechuje takie samo podejście jak w ustawodawstwie UE. W pewnych kwestiach prawo UE chroni w większym stopniu niż konwencja, podczas gdy konwencja jest bardziej precyzyjna niż prawo UE, jeśli chodzi o obejmowanie osób pracujących w gospodarstwie domowym ustawodawstwem oraz inne szczególne aspekty prac wykonywanych w gospodarstwach domowych.

Kontekst

W czerwcu 2012 r. w strategii UE na rzecz wyeliminowania handlu ludźmi Komisja wezwała państwa członkowskie do ratyfikacji wszystkich odpowiednich instrumentów międzynarodowych, porozumień oraz zobowiązań prawnych, które przyczynią się do rozwiązania kwestii handlu ludźmi w sposób bardziej skuteczny, skoordynowany i spójny; dotyczy to również konwencji dotyczącej osób pracujących w gospodarstwie domowym.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Decyzja Rady 2014/51/UE

31.1.2014

-

Dz.U. L 32 z 1.2.2014.

AKTY POWIĄZANE

C189 - Konwencja dotycząca osób pracujących w gospodarstwie domowym z 2011 r. (nr 189): Konwencja dotycząca godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014

Top