Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gwarancja dla młodzieży

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Gwarancja dla młodzieży

Zobowiązanie państw członkowskich do zapewnienia wszystkim młodym ludziom w wieku do 25 lat dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy bądź zakończenia kształcenia formalnego.

AKT

Zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży (Dz.U. C 120 z 26.4.2013)

STRESZCZENIE

7,5 mln młodych ludzi w UE nie pracuje, nie kształci się ani nie szkoli. Stanowi to 12,9% wszystkich młodych Europejczyków w wieku od 15 do 24 lat. Gwarancja dla młodzieży pozwala młodym ludziom utrzymać kontakt z rynkiem pracy i poprawia ich bezpieczeństwo zatrudnienia w długim okresie. Państwa członkowskie UE zobowiązały się wprowadzić gwarancję dla młodzieży, aby zapewnić młodym ludziom dostosowaną do indywidualnych potrzeb, dobrej jakości ofertę pracy, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy bądź zakończenia kształcenia formalnego.

Krajowe programy gwarancji dla młodzieży

Państwa UE ustanawiają krajowe programy w celu realizacji zapisów gwarancji dla młodzieży.

Opracowanie i realizacja programu gwarancji dla młodzieży wymaga ścisłej współpracy między wszystkimi najważniejszymi zainteresowanymi stronami: organami publicznymi, służbami zatrudnienia, podmiotami świadczącymi usługi poradnictwa zawodowego, instytucjami edukacyjnymi i szkoleniowymi, organizacjami młodzieżowymi, przedsiębiorstwami, pracodawcami, związkami zawodowymi itp.

Podstawowe znaczenie mają wczesna interwencja i aktywizacja, a w wielu przypadkach niezbędne są reformy, takie jak usprawnienie systemów kształcenia zawodowego i szkoleń.

Komisja Europejska pomaga poszczególnym krajom w jak najszybszym ustanowieniu programów gwarancji dla młodzieży. Komisja ułatwia także wymianę informacji o najlepszych praktykach między rządami.

„Oferta dobrej jakości”

Jeżeli oferta jest dobrej jakości, korzystająca z niej osoba powinna nawiązać trwały kontakt z rynkiem pracy, czyli uniknąć bezrobocia lub bierności w późniejszym okresie.

„Oferta dobrej jakości” oznacza w szczególności zindywidualizowane doradztwo oraz opracowanie indywidualnego planu działania, co skutkuje ofertą (zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu) odpowiednią dla danej osoby.

Punkt wyjścia

Gwarancja dla młodzieży jest skierowana do wszystkich młodych ludzi niezależnie od tego, czy zarejestrowali się w publicznych służbach zatrudnienia, czy też nie.

Punktem wyjścia do wdrożenia gwarancji dla młodzieży powinna być rejestracja w służbach zatrudnienia, a w przypadku młodych ludzi niekształcących się, niepracujących ani nieszkolących się, którzy nie dokonali takiej rejestracji, państwa członkowskie powinny określić zdarzenie inicjujące realizację gwarancji w tym samym czteromiesięcznym okresie.

Historia sukcesu

Finlandia stworzyła kompleksowy program gwarancji dla młodzieży. Zgodnie z oceną dokonaną przez Eurofound w 2011 r. 83,5% młodych osób poszukujących pracy otrzymało w ciągu trzech miesięcy od uzyskania statusu bezrobotnego ofertę, z której skorzystało. Dzięki fińskiemu programowi zindywidualizowane plany dla młodych ludzi powstają szybciej, co ostatecznie skutkuje obniżeniem bezrobocia.

Informacje na temat podobnych inicjatyw krajowych znajdują się pod adresem http://ec.europa.eu/social/youthguarantee

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Zalecenie Rady

-

-

Dz.U. C 120 z 26.4.2013

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014

Top