Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wkład kształcenia w rozwój społeczno-gospodarczy i włączenie poprzez edukację

Wkład kształcenia w rozwój społeczno-gospodarczy i włączenie poprzez edukację

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rezolucja Rady w sprawie promowania w UE rozwoju społeczno-gospodarczego i włączenia poprzez edukację

JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ REZOLUCJI?

Niniejsza rezolucja jest wkładem Rady UE w zakresie kształcenia i szkolenia w europejski semestr 2016.

Celem rezolucji jest zidentyfikowanie wyzwań i środków wzmacniających rolę kształcenia i szkolenia w osiąganiu trwałego ożywienia gospodarczego i zmniejszaniu różnic w UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wyzwania

W rezolucji zaznaczono, że UE zmaga się obecnie z szeregiem wyzwań, takich jak nieustępujący kryzys finansowy i gospodarczy, kryzys uchodźczy na niespotykaną dotąd skalę, wysokie bezrobocie wśród młodych oraz rosnąca radykalizacja i terroryzm.

W takim kontekście kształcenie i szkolenie odgrywają kluczową rolę nie tylko w promowaniu dobrobytu, lecz także w promowaniu włączenia, szacunku do różnorodności, aktywnych postaw obywatelskich, a także podstawowych wartości UE.

Umiejętności, kompetencje i wiedza jako siła napędowa rozwoju gospodarczego i społecznego

Aby osiągnąć trwałe ożywienie gospodarcze zapewniające większą liczbę lepszych miejsc pracy, zmniejszenie różnic i promowanie włączenia, niezbędna jest spójność obywatelska i społeczna oraz przeprowadzenie istotnych reform kształcenia i szkolenia w UE. Należą do nich:

  • docieranie do osób w trudnej sytuacji edukacyjnej i społecznej w celu umożliwienia wszystkim młodym ludziom skutecznego kształcenia i rozwijania ich pełnego potencjału niezależnie od pochodzenia, oraz w celu promowania włączenia społecznego, rozwijania umiejętności społecznych i krytycznego myślenia,
  • zapewnienie stosownych inwestycji w edukację na wszystkich poziomach w celu identyfikowania i rozwiązywania problemów związanych z niedoborami kwalifikacji, a także w celu zwiększenia emancypacyjnych skutków kształcenia, przy pełnym wykorzystaniu unijnych instrumentów finansowych,
  • poprawa szkolenia i ustawicznego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
  • zachęcanie do partnerskiego uczenia się i wymiany dobrych praktyk,
  • monitorowanie postępów na drodze do wspólnych obszarów priorytetowych „ET 2020”.

Działania

W celu osiągnięcia powyższych celów wzywa się Komisję Europejską do:

  • dalszego promowania osiągania celów społeczno-gospodarczych i obywatelskich w kształceniu i szkoleniu za pośrednictwem programu prac na 2017 r. Erasmus+ oraz innych unijnych instrumentów finansowych,
  • potwierdzenia znaczenia kształcenia i szkolenia w ramach inicjatyw UE na rzecz wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i zrównoważonego rozwoju po roku 2020,
  • zaproponowania i wdrożenia nowego europejskiego programu na rzecz umiejętności,
  • wspierania krajów UE w promowaniu aktywnych postaw obywatelskich i podstawowych zasad w nawiązaniu do deklaracji paryskiej, wspólnie z Radą Europy.

Finansowanie UE

Aby sfinansować te działania, uruchomione zostaną instrumenty UE, takie jak europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne, gwarancja dla młodzieży, Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych oraz program Erasmus+.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie promowania w UE rozwoju społeczno-gospodarczego i włączenia poprzez edukację: wkład kształcenia i szkolenia w europejski semestr 2016 (Dz.U. C 105 z 19.3.2016, s. 1–4)

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016

Top