Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nadzór gospodarczy nad krajami strefy euro dotkniętymi trudnościami budżetowymi

Nadzór gospodarczy nad krajami strefy euro dotkniętymi trudnościami budżetowymi

Niniejsze rozporządzenie ma na celu zwiększenie nadzoru gospodarczego i budżetowego nad krajami w strefie euro, które są dotknięte lub zagrożone poważną niestabilnością finansową.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 472/2013 w sprawie wzmocnienia nadzoru gospodarczego i budżetowego nad państwami członkowskimi należącymi do strefy euro dotkniętymi lub zagrożonymi poważnymi trudnościami w odniesieniu do ich stabilności finansowej

STRESZCZENIE

Rozporządzenie, które weszło w życie w maju 2013 r., jest oparte na istniejących przepisach Unii Europejskiej (UE) związanych z nadzorem budżetowym i makroekonomicznym.

Dotyczy krajów UE, które używają waluty euro (czyli państw w strefie euro) i zmagają się z poważnymi problemami budżetowymi mogącymi doprowadzić do niestabilności finansowej. Mogą to być na przykład trudności ze zmniejszeniem długu publicznego do zrównoważonego poziomu lub uzyskaniem niedrogich kredytów. Głównym celem jest zapewnienie stabilności w strefie euro przez uniknięcie potencjalnie negatywnego wpływu na inne kraje w tym obszarze.

W związku z tym rozporządzenie dotyczy krajów strefy euro, które zamierzają korzystać lub korzystają z pomocy finansowej państw UE, innych krajów, mechanizmów stabilności UE lub międzynarodowych instytucji finansowych.

Rozporządzenie uwzględnia trzy rodzaje bliższego nadzoru:

1.

Rozszerzony/wzmocniony nadzór: ten rodzaj nadzoru jest stosowany wobec kraju strefy euro dotkniętego trudnościami budżetowymi, gdy istnieje ryzyko powstania negatywnych skutków w innych krajach strefy euro (ze względu na wzajemną zależność ich rynków, zwłaszcza kapitałowych). Kraj strefy euro przedstawia Komisji dodatkowe informacje na temat budżetu. Następnie kraj strefy euro współpracuje z Komisją, aby znaleźć sposoby poprawy stanu finansów publicznych. Komisja co 6 miesięcy podejmuje decyzję o ewentualnym przedłużeniu tej współpracy.

2.

Program dostosowań makroekonomicznych: dotyczy krajów, które otrzymują pomoc finansową (np. w postaci kredytów). Taka pomoc jest zazwyczaj związana z warunkami, które dany kraj strefy euro musi spełnić w celu otrzymania środków. Warunki te muszą być spójne z programem dostosowań makroekonomicznych, który musi zostać zatwierdzony przez Radę po przedstawieniu propozycji przez dany kraj. W tym przypadku również celem jest pomoc krajowi strefy euro w poprawie stanu finansów publicznych.

3.

Nadzór po zakończeniu programu: po otrzymaniu wszystkich transzy pomocy finansowej dany kraj strefy euro pozostaje pod nadzorem po zakończeniu programu (do czasu spłaty co najmniej 75% otrzymanej pomocy finansowej). Komisja, we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym, organizuje regularne misje do kraju strefy euro, który przedstawia sprawozdania na temat działań podejmowanych w celu uzdrowienia finansów publicznych. W razie konieczności Komisja może zaproponować Radzie, aby zaleciła danemu krajowi zastosowanie dodatkowych środków.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 472/2013

30.5.2013

-

Dz.U. L 140 z 27.5.2013

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 473/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie wspólnych przepisów dotyczących monitorowania i oceny projektów planów budżetowych oraz zapewnienia korekty nadmiernego deficytu w państwach członkowskich należących do strefy euro (Dz.U. L 140 z 27.5.2013).

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 877/2013 z dnia 27 czerwca 2013 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 473/2013 z dnia w sprawie wspólnych przepisów dotyczących monitorowania i oceny projektów planów budżetowych oraz zapewnienia korekty nadmiernego deficytu w państwach członkowskich należących do strefy euro (Dz.U. L 244 z 13.9.2013).

Komunikat Komisji w sprawie sporządzenia dwóch wykazów instrumentów pomocy finansowej zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 472/2013 (Dz.U. C 300 z 16.10.2013).

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014

Top