EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Digitalizacja i ochrona dorobku kulturowego Europy w internecie do powszechnego dostępu

Digitalizacja i ochrona dorobku kulturowego Europy w internecie do powszechnego dostępu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Konkluzje w sprawie digitalizacji dorobku kulturowego i udostępniania go w Internecie oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych.

JAKI JEST CEL NINIEJSZYCH KONKLUZJI?

  • Rada zwraca uwagę na znaczenie digitalizacji dorobku kulturowego i udostępniania go w internecie oraz ochrony zasobów cyfrowych.
  • Podkreśla, że w obecnej erze cyfrowej proces ten umożliwia wszystkim dostęp do kultury i wiedzy, jednocześnie propagując bogactwo i różnorodność dorobku kulturowego Europy.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Zdigitalizowany dorobek kulturowy jest ważnym kapitałem europejskiego sektora kulturalnego i kreatywnego, pobudzającym rozwój gospodarki i rynku zatrudnienia. Ma on również wpływ na jednolity rynek cyfrowy, poszerzając oferty nowych i innowacyjnych produktów i usług internetowych.
  • Rada przypomina jednak, że UE musi koordynować działania, aby między działaniami krajowymi nastąpił efekt synergii, a udostępnianie dziedzictwa kulturowego Europy w internecie osiągnęło masę krytyczną.
  • Jak zaznacza Rada, od 2006 r. zmienił się kontekst działań digitalizacyjnych i współpracy na szczeblu europejskim. Najbardziej godną uwagi zmianą jest biblioteka Europeana – wspólny, wielojęzyczny punkt dostępu do zdigitalizowanego dorobku kulturowego Europy w internecie. Po uruchomieniu w 2008 r. tej cyfrowej biblioteki, muzeum i archiwum w 2010 r. nakreślono plan jej dalszego rozwoju w konkluzjach Rady pt. „Europeana: kolejne kroki”.
  • Rada przyjmuje z zadowoleniem zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 27 października 2011 r. w sprawie digitalizacji i udostępniania w internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych (2011/711/UE) będące elementem europejskiej agendy cyfrowejZalecenie to zawiera zaktualizowany zestaw środków mających na celu przyspieszenie starań na rzecz digitalizacji, w tym:
    • łączenie wysiłków i funduszy na rzecz digitalizacji;
    • partnerstwa publiczno-prywatne mające na celu pobudzanie innowacyjnego wykorzystywania materiałów;
    • poprawę warunków digitalizacji i internetowego dostępu do materiałów chronionych prawem autorskim oraz
    • ilościowe cele dotyczące zdigitalizaowanych przedmiotów dostępnych za pośrednictwem biblioteki Europeana.

Zalecenia

Uznając postępy w tym obszarze poczynione przez państwa członkowskie i cenne dokonania biblioteki Europeana, Rada podkreśla potrzebę:

  • eksponowania bogactwa dorobku kulturowego Europy w środowisku cyfrowym oraz sprzyjania tworzeniu treści i nowych usług internetowych,
  • zadbania o długoterminowe funkcjonowanie biblioteki Europeana, w tym podnoszenia jakości i różnorodności digitalizowanego dorobku kulturowego,
  • propagowania jakościowych i technicznych norm treści biblioteki Europeana, przy udziale krajów UE i Komisji,
  • kontynuowania prac nad technicznymi normami digitalizacji i metadanych, m.in. w ramach biblioteki Europeana,
  • udostępniania poprzez stronę biblioteki Europeana większej ilości materiałów chronionych prawem autorskim,
  • propagowania dobrowolnych umów na rzecz szerokiej digitalizacji utworów o wyczerpanym nakładzie i udostępniania ich w internecie oraz zapewnienia pewności prawa w kontekście krajowym i transgranicznym,
  • uwzględnienia pełnego poszanowania praw własności intelektualnej podczas digitalizacji dorobku kulturowego Europy i udostępniania go w internecie.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Konkluzje Rady z dnia 10 maja 2012 r. w sprawie digitalizacji i udostępniania w internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych. (Dz.U. C 169 z 15.6.2012, s. 5–8)

AKTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych (Dz.U. C 297 z 7.12.2006, s. 1–5)

Konkluzje Rady z dnia 10 maja 2010 r. pt. „Europeana: kolejne kroki” (Dz.U. C 137 z 27.5.2010, s 19–21)

Zalecenie Komisji z dnia 27 października 2011 r. w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych (2011/711/UE) (Dz. L 283 z 29.10.2011, s. 39–45)

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016

Top