This document is an excerpt from the EUR-Lex website
State aid: environmental protection and energy
Pomoc państwa: ochrona środowiska i cele związane z energią
Pomoc państwa: ochrona środowiska i cele związane z energią
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Pomoc państwa: ochrona środowiska i cele związane z energią
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
JAKIE SĄ CELE WYTYCZNYCH?
W wytycznych Komisji Europejskiej ustanowiono nowe zasady dotyczące pomocy publicznej na ochronę środowiska i cele związane z energią, dzięki którym energia ze źródeł odnawialnych ma łatwiej trafiać na rynek. Wytyczne mają wspierać państwa UE w wysiłkach służących osiągnięciu celów w dziedzinie klimatu zakreślonych na rok 2020. Poruszono w nich również kwestie zakłóceń rynku, które mogą być spowodowane dotowaniem odnawialnych źródeł energii.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Cele UE na rok 2020 obejmują trzy cele w dziedzinie klimatu:
Odpowiedź na sygnały płynące z rynku
W ostatnich latach odnawialne źródła energii w dużym stopniu korzystały ze wsparcia stałych taryf. Doprowadziło to do zwiększenia ich udziału w koszyku energetycznym* i sprawiło, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu polegającego na zapewnieniu udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 20%.
Tego rodzaju wsparcie odseparowało jednak sektor odnawialnych źródeł energii od sygnałów cenowych (które w normalnych warunkach odzwierciedlają warunki popytu i podaży), co doprowadziło do zakłóceń rynkowych. Zwłaszcza energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych wytwarzano niezależnie od faktycznych potrzeb rynku. W rezultacie źródła odnawialne pozostawiły w tyle inne formy wytwarzania energii, które muszą polegać wyłącznie na cenach rynkowych, aby móc funkcjonować w sposób opłacalny.
Wraz z rozwojem technologii wytwarzania energii odnawialnej i osiąganiem przez nią coraz większego udziału w rynku sektor będzie zmuszony dostosować się do sygnałów rynkowych (tzn. interpretować trendy rynkowe). W takiej sytuacji kwoty pomocy powinny odzwierciedlać spadające koszty produkcji.
Limity
W związku z tym celem nowych wytycznych jest ograniczenie wsparcia pomocowego państwa do niezbędnego minimum. Zostanie to osiągnięte częściowo poprzez stopniowe przechodzenie z taryf gwarantowanych* na procedurę przetargową zgodną z zasadami konkurencji* w zakresie przyznawania pomocy publicznej. Faza pilotażowa w roku 2015 i 2016 pozwoli państwom UE przetestować procedury przetargowe zgodne z zasadami konkurencji na niewielkiej części ich nowej zdolności w zakresie energii elektrycznej.
Infrastruktura
Nowe wytyczne obejmują także kryteria wspierania infrastruktury energetycznej skoncentrowane na projektach mających usprawnić transgraniczne przepływy energii i wspomagać projekty infrastrukturalne w słabiej rozwiniętych regionach UE.
OD KIEDY WYTYCZNE MAJĄ ZASTOSOWANIE?
Wytyczne mają zastosowanie od dnia 1 lipca 2014 r. i pozostają w mocy do końca 2020 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Komunikat Komisji – Wytyczne w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014–2020 (Dz.U. C 200 z 28.6.2014, s. 1–55)
Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019