EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Łączenie różnych rodzajów środków ochrony handlu

Łączenie różnych rodzajów środków ochrony handlu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Uczciwe unijne środki ochrony w połączeniu ze środkami antydumpingowymi lub antysubsydyjnymi – rozporządzenie (UE) 2015/477

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

Niniejsze rozporządzenie umożliwia Komisji Europejskiej podjęcie środków ochronnych* w celu ochrony przemysłu Unii Europejskiej (UE) przed nieuczciwą konkurencją powodowaną nagłym i nieprzewidzianym wzrostem przywozu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Środki ochrony mają na celu zapewnienie przemysłowi UE tymczasowego pola manewru na dokonanie niezbędnych korekt.
  • W przeciwieństwie do środków antydumpingowych* i antysubsydyjnych* środki ochrony nie skupiają się na tym, czy handel prowadzony jest uczciwie, i w związku z tym warunki nakładania środków ochrony są bardziej restrykcyjne.
  • UE musi wykazać, że wzrost przywozu:
    • jest gwałtowny
    • wynika z nieprzewidzianego rozwoju wypadków
    • powoduje poważny uszczerbek dla przemysłu UE lub grozi nim, oraz
    • że wprowadzenie środków ochrony będzie w interesie UE.
  • Środki ochrony mają zastosowanie do całości przywozu danego produktu z wszystkich krajów.
  • Komisja może podjąć następujące środki ochrony:
    • środki zmieniające, zawieszające lub uchylające dotychczasowe środki antydumpingowe i/lub środki antysubsydyjne,
    • środki zwalniające przywóz w całości lub w części z ceł antydumpingowych lub wyrównawczych*, które w innym przypadku przypadałyby do zapłacenia,
    • wszelkie inne specjalne środki, takie jak kontyngent przywozowy lub taryfowy na przywóz, uważane za odpowiednie do okoliczności.
  • Wszelkie środki zmieniające, zawieszające lub uchylające są ograniczone w czasie i mają zastosowanie jedynie wówczas, gdy obowiązują odpowiednie środki ochronne.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie (UE) 2015/477 ujednolica pierwotnie przyjęte rozporządzenie (WE) 452/2003 i kolejne zmiany do niego. Ma ono zastosowanie od 16 kwietnia 2015 r.

* KLUCZOWE POJĘCIA

Środki antydumpingowe: środki, takie jak np. określone cła, stosowane do przywozu do UE produktów po cenach dumpingowych, tzn. produktów przywożonych do UE po cenach niższych niż ceny krajowe, co w rezultacie powoduje straty dla przemysłu UE.

Środki antysubsydyjne: środki, takie jak cła wyrównawcze, nakładane przez UE na przywóz, który jest subsydiowany, i tym samym powoduje stratę dla przemysłu UE, produkującego taki sam (podobny) produkt.

Środki ochrony: środki wprowadzane, gdy Komisja uzna, że przywóz określonych produktów wzrósł na tyle, że powoduje (lub grozi) poważnymi szkodami dla producentów UE. Są to środki tymczasowe (np. kontyngent przywozowy lub taryfowy) stosowane do przywozu w celu umożliwienia producentom unijnym dokonania wszelkich niezbędnych korekt strukturalnych.

Cła wyrównawcze: cła nakładane na towary, które otrzymały subsydia rządowe w kraju pochodzenia lub w kraju eksportującym, tym samym umożliwiając przywóz towarów do UE po cenach znacznie niższych od ich normalnej wartości rynkowej.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/477 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie środków, które Unia może podjąć w stosunku do połączonego oddziaływania środków antydumpingowych lub antysubsydyjnych i środków ochronnych (tekst jednolity) (Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 11–15)

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017

Top