Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zasoby własne UE

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Zasoby własne UE' for an updated information about the subject.

Zasoby własne UE

Unia Europejska (UE) przyjęła zasady przydziału tzw. „zasobów własnych” , tj. swoich dochodów. UE działa na podstawie zbilansowanego budżetu. Dlatego wydatki UE muszą być w całości finansowane z jej zasobów własnych.

AKT

Decyzja Rady 2014/335/UE, Euratom z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej

STRESZCZENIE

Unia Europejska (UE) przyjęła zasady przydziału tzw. „zasobów własnych” , tj. swoich dochodów. UE działa na podstawie zbilansowanego budżetu. Dlatego wydatki UE muszą być w całości finansowane z jej zasobów własnych.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI?

Definiuje „zasoby własne” . Zasoby własne obejmują:

  • cła nałożone na produkty importowane z krajów spoza UE oraz podatki nałożone na produkcję cukru na terytorium UE (zwane „tradycyjnymi” zasobami własnymi);
  • dochody z tytułu udziału w podatku od wartości dodanej (VAT), który jest podatkiem konsumpcyjnym pobieranym przez kraje UE;
  • dochody z tytułu dochodu narodowego brutto* (DNB) każdego kraju UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Istnieje ogólny pułap zasobów własnych przydzielonych na pokrycie rocznych środków na płatności UE (tj. przydziałów płatności, które mają być wykonane z budżetu UE), który nie może przekroczyć 1,23% sumy DNB wszystkich krajów UE. Ma to zapewnić ścisłą dyscyplinę budżetową.
  • W przypadku tradycyjnych zasobów własnych kraje UE mogą zatrzymać 20% pobieranych kwot na poczet kosztów poboru (tj. kosztów pobierania ceł lub podatków).
  • W przypadku podatku VAT pobierana jest standardowa stawka w odniesieniu do zharmonizowanej podstawy VAT każdego kraju UE. Uwzględniana w tym celu podstawa nie może przekraczać 50% DNB danego kraju. Ponieważ konsumpcja (a w związku z tym i VAT) w mniej zamożnych krajach stanowi większą część DNB niż w krajach bogatszych, gwarantuje to, że kraje biedniejsze nie zapłacą nieproporcjonalnie wysokiej kwoty.
  • W przypadku zasobu własnego opartego na DNB nakładana jest jednolita stawka procentowa na DNB każdego kraju UE. Ten zasób własny jest największym źródłem dochodu w budżecie UE i finansuje tę część budżetu, która nie jest finansowana przez inne źródła dochodu.
  • W przypadku niektórych krajów, które, jak się uważa, wpłacają do budżetu UE więcej niż powinny, z uwagi na ich względną zamożność, stosowany jest mechanizm korekty. Do tej kategorii zaliczają się Niemcy, Holandia, Austria, Szwecja i Wielka Brytania (1), które płacą obniżone składki.

KONTEKST

Decyzja Rady 2014/335/UE, Euratom, jest jednym z trzech aktów prawnych składających się na tzw. pakiet „zasobów własnych” związany z wieloletnimi ramami finansowymi, tj. planem wydatków UE na lata 2014-2020. Dwa pozostałe akty prawne pakietu to:

  • rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 w sprawie metod i procedury udostępniania tradycyjnych zasobów własnych, zasobów własnych opartych na VAT i zasobów własnych opartych na DNB oraz w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych;
  • rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 608/2014 z dnia 26 maja 2014 r. określające środki wykonawcze dotyczące systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

OD KIEDY OBOWIĄZUJE DECYZJA?

Od 1 stycznia 2014 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej: Skąd pochodzą środki finansowe?

KLUCZOWE POJĘCIA

* Dochód narodowy brutto (DNB) - suma dochodów obywateli danej gospodarki w określonym okresie.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Data rozpoczęcia stosowania

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Decyzja Rady 2014/335/UE, Euratom

Pierwszy dzień miesiąca następującego po zakończeniu ratyfikacji przez wszystkie kraje UE

1.1.2014

-

Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 105-111

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 608/2014 z dnia 26 maja 2014 r. określające środki wykonawcze dotyczące systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 29-38)

Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie metod i procedury udostępniania tradycyjnych zasobów własnych, zasobów własnych opartych na VAT i zasobów własnych opartych na DNB oraz w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych (wersja przekształcona) (Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 39-52)

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015



(1) Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej i z dniem 1 lutego 2020 r. staje się państwem trzecim (państwem spoza UE).

Top