EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Planowanie przestrzenne europejskich obszarów morskich na rzecz ich zrównoważonego wzrostu i rozwoju

Planowanie przestrzenne europejskich obszarów morskich na rzecz ich zrównoważonego wzrostu i rozwoju

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/89/UE ustanawiająca ramy planowania przestrzennego obszarów morskich

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Ustanawia wspólne podejście krajów UE w zakresie planowania obszarów morskich. Pozwala ono poszczególnym krajom UE planować swoje własne działania w sektorze morskim, ale dzięki wprowadzeniu jednolitych terminów i wspólnych minimalnych wymagań procesy planowania w UE — niezależnie od tego, czy odbywają się na szczeblu krajowym, regionalnym czy lokalnym — będą odtąd bardziej kompatybilne. Nowe ramy prawne mają na celu wspierać:

  • zrównoważony wzrost gospodarek morskich, znany pod nazwą niebieskiej gospodarki UE,
  • zrównoważony rozwój obszarów morskich,
  • zrównoważone wykorzystanie zasobów morskich.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W odniesieniu do obszarów morskich istnieje wiele konkurujących ze sobą pomysłów dotyczących ich eksploatacji i rozwijania, takich jak rozwój w kierunku: turystyki, rybołówstwa i akwakultury, wydobycia surowców, szlaków transportu morskiego, morskich obszarów chronionych itd. Muszą ponadto stawić czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak niestabilne ekosystemy, skutki zmiany klimatu i zanieczyszczeń.

Planowanie przestrzenne obszarów morskich ma za zadanie umożliwić organom publicznym organizację działalności człowieka na obszarach morskich w sposób pozwalający na zaspokojenie różnych celów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych.

Plany zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich

Niniejsza dyrektywa nakłada na kraje UE obowiązek przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich nie później niż do 31 marca 2021 r. Powinny one obrazować obecnie prowadzone działania na terenie wód morskich danego państwa oraz powinny wskazywać na najbardziej wydajny kierunek przyszłego rozwoju przestrzennego takiego obszaru.

Mapy takie muszą uwzględniać wzajemne oddziaływanie lądu i morza, jak również aspekty środowiskowe, ekonomiczne, społeczne i związane z bezpieczeństwem. Kraje UE mają obowiązek wykorzystać w swoich pracach spośród dostępnych danych ekonomicznych, społecznych i środowiskowych te o najlepszej jakości.

Społeczeństwo oraz strony zainteresowane (np. dostawcy energii i przewoźnicy, grupy działaczy środowiskowych) muszą zostać zaangażowane w ten proces.

Współpraca z innymi krajami UE i państwami trzecimi

Kraje UE dzielące granice przy tych samych wodach morskich muszą także współpracować, tak aby zapewnić, że plany przestrzenne obszarów morskich są spójne i skoordynowane w danym rejonie morskim. W miejscach, gdzie kraj UE dzieli granicę z dostępem do morza z państwem trzecim, obie strony powinny poszukać możliwości współpracy.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 17 września 2014 r., przy czym do porządku krajowego krajów UE miała zostać włączona do dnia 18 września 2016 r.

KONTEKST

Poprzez strategię Europa 2020 UE dąży do przekształcenia się w inteligentną, trwałą gospodarkę sprzyjającą włączeniu społecznemu do 2020 roku. Niniejsza dyrektywa odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu ambicji UE, jaką jest rozwój niebieskiej gospodarki.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/89/UE z dnia 23 lipca 2014 r. ustanawiająca ramy planowania przestrzennego obszarów morskich (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 135–145)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Innowacje w niebieskiej gospodarce wykorzystujące potencjał mórz i oceanów w zakresie wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy (COM(2014)0254 final/2 z 8 maja 2014 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: „Niebieski wzrost” — szanse dla zrównoważonego wzrostu w sektorach morskich (COM(2012) 494 final z 13 września 2012 r.)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018

Top