This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Rules of procedure of the EU’s General Court
Regulamin postępowania przed Sądem UE
Regulamin postępowania przed Sądem UE
Regulamin postępowania przed Sądem
Praktyczne przepisy wykonawcze do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiana regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiana regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do Praktycznych przepisów wykonawczych do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do Praktycznych przepisów wykonawczych do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem
Zmiany do Praktycznych przepisów wykonawczych do regulaminu postępowania przed Sądem
Regulamin postępowania ustanawia zasady wewnętrznej organizacji Sądu i sposób prowadzenia postępowań przez Sąd. Sąd jest właściwy do rozpoznawania następujących spraw:
Praktyczne przepisy wykonawcze stanowią uzupełnienie regulaminu postępowania. Zostały one opracowane w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zasad regulaminu postępowania oraz zagwarantowania, że procedury sądowe będą przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.
Sąd, wraz z Trybunałem Sprawiedliwości, stanowi jeden z sądów UE tworzących Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zadaniem tych organów jest zapewnienie jednolitej interpretacji i stosowania prawa UE.
Organizacja Sądu
Skład
Od 1 września 2019 roku, w ramach reformy unijnego systemu sądowego wprowadzonej rozporządzeniem (UE, Euratom) 2015/2422, w skład Sądu wchodzi dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego. Sędziowie wybierają spośród siebie prezesa Sądu i wiceprezesa Sądu na okres trzech lat. Sędziowie wykonują swoje funkcje w sposób bezstronny i niezależny. W wyjątkowych okolicznościach sędzia może otrzymać rolę rzecznika generalnego*. Sędziowie mianują sekretarza* na okres sześciu lat.
Tworzenie izb
W sprawach wnoszonych przed Sądem orzekają izby w składzie trzech lub pięciu sędziów, w niektórych przypadkach orzeka jeden sędzia. Sędziowie wybierają prezesów izb. Dla każdej sprawy wyznaczany jest jeden sędzia sprawozdawca (który przygotowuje wstępny projekt wyroku). Sąd może także obradować jako wielka izba (15 sędziów), gdy jest to wymagane z powodu złożoności materii prawnej lub wagi danej sprawy.
Regulamin został znowelizowany w 2023 roku, między innymi celem zapewnienia, by by częściowa specjalizacja izb, o której zdecydował Sąd, nie została pozbawiona skuteczności podczas zmiany składu izb raz na trzy lata.
Narady Sądu
Narady Sądu są niejawne. Po zakończeniu narady sędziowie wydają wspólny wyrok.
Język
Skarżący może wybrać dla swojej sprawy dowolny z 24 oficjalnych języków UE. Język ten jest następnie stosowany w pismach procesowych i wystąpieniach stron oraz w kontaktach Sądu ze stronami.
Jeżeli wniosek złożony przez instytucję dotyczy klauzuli zawartej w umowie zawartej przez UE lub w jej imieniu, niezależnie od tego, czy umowa ta podlega prawu publicznemu czy prywatnemu, zgodnie z art. 272 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, językiem postępowania musi być język umowy. Jeżeli umowa została sporządzona w więcej niż jednym języku, skarżący może wybrać jeden z nich.
Prawa i obowiązki pełnomocników i adwokatów
Pełnomocnicy (przedstawiciele państw członkowskich lub instytucji UE) i adwokaci korzystają z immunitetu obejmującego wypowiedzi ustne i pisemne odnoszące się do danej sprawy. Pisma i dokumenty dotyczące postępowania nie podlegają przeszukaniu ani zajęciu.
Adwokaci muszą przedstawić dokument poświadczający ich uprawnienia do występowania przed sądem państwa członkowskiego.
Procedura
Postępowanie może obejmować niektóre lub wszystkie kroki wymienione poniżej:
Zawieszenie lub inne środki tymczasowe
Postępowanie w sprawach z zakresu własności intelektualnej
Mechanizm spraw pilotażowych i wspólne rozprawy
Jeżeli co najmniej dwie sprawy rozpatrywane przez Sąd dotyczą tego samego zagadnienia prawnego, a Sąd pragnie uniknąć równoległego rozpatrywania tych spraw, co najmniej jedna z tych spraw może zostać odroczona w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sprawy, która najlepiej nadaje się do zbadania tego zagadnienia, określanej jako sprawa pilotażowa.
Aby umożliwić bardziej efektywne rozpatrywanie niektórych spraw, można zorganizować wspólne rozprawy dotyczące dwóch lub większej liczby podobnych spraw.
Wideokonferencje
W przypadku, gdy ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa lub innych poważnych przyczyn przedstawiciel strony nie może uczestniczyć w rozprawie osobiście, na jego wniosek może uzyskać zgodę na udział w rozprawie za pośrednictwem wideokonferencji.
e-Curia
Od 2018 roku istnieje obowiązek korzystania z e-Curia, czyli aplikacji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwiającej pełnomocnikom stron w sprawach rozpatrywanych przed Sądem wymianę pism procesowych z sekretariatem Sądu wyłącznie drogą elektroniczną.
Praktyczne przepisy wykonawcze do regulaminu postępowania
Wyjaśniają one, uszczegóławiają i uzupełniają niektóre przepisy regulaminu postępowania. Wiele z tych przepisów dotyczy między innymi składania dokumentów i pism procesowych, ich przedstawiania i tłumaczenia oraz tłumaczenia ustnego na rozprawach.
Od 2015 roku były one kilkakrotnie zmieniane, po raz ostatni w listopadzie 2022 roku, w celu uzupełnienia lub dostosowania do nowych przepisów dotyczących przetwarzania danych, wspólnych rozpraw i wideokonferencji na rozprawach. Najnowsze zmiany doprecyzowują sposób wykonywania niektórych zadań sekretariatu, w szczególności tych związanych z prowadzeniem sekretariatu, prowadzeniem akt sprawy i kontrolą akt sprawy, w szczególności w świetle zmian wprowadzonych podczas pandemii COVID-19. Uwzględniają one również zmiany wynikające z cyfryzacji postępowań sądowych.
Regulamin obowiązuje od dnia 1 lipca 2015 roku. Zastąpił on oryginalny regulamin, który obowiązywał od dnia 2 maja 1991 roku. Najnowsze nowelizacje obowiązują od 1 kwietnia 2023 roku.
Praktyczne przepisy wykonawcze mają zastosowanie od dnia 1 lipca 2015 roku. Zmiany wprowadzone w 2022 roku obowiązują od 1 kwietnia 2023 roku.
Więcej informacji:
Regulamin postępowania przed Sądem (Dz.U. L 105 z 23.4.2015, s. 1–66).
Praktyczne przepisy wykonawcze do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 152 z 18.6.2015, s. 1–30).
Zmiana regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 217 z 12.8.2016, s. 71).
Zmiana regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 217 z 12.8.2016, s. 72).
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 217 z 12.8.2016, s. 73–77).
Zmiany do Praktycznych przepisów wykonawczych do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 217 z 12.8.2016, s. 78–80).
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 240 z 25.9.2018, s. 67).
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 240 z 25.9.2018, s. 68–71).
Zmiany do Praktycznych przepisów wykonawczych do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 294 z 21.11.2018, s. 23–43).
Zmiany do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 44 z 14.2.2023, s. 8–14).
Zmiany do Praktycznych przepisów wykonawczych do regulaminu postępowania przed Sądem (Dz.U. L 73 z 10.3.2023, s. 58–66).
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2016/1192 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie przekazania Sądowi właściwości do rozpoznawania w pierwszej instancji sporów między Unią Europejską a jej pracownikami (Dz.U. L 200 z 26.7.2016, s. 137–139).
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2015/2422 z dnia 16 grudnia 2015 r. zmieniające Protokół nr 3 w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Dz.U. L 341 z 24.12.2015, s. 14–17).
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023