EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0225

Wzmocnienie pozycji europejskich konsumentów i zwiększenie ich zaufania

Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

Wzmocnienie pozycji europejskich konsumentów i zwiększenie ich zaufania

Zaufanie konsumentów jest istotnym elementem silnej i konkurencyjnej gospodarki europejskiej.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Europejski program na rzecz konsumentów - Zwiększanie zaufania i pobudzanie wzrostu gospodarczego. (COM(2012) 225 final z 22 maja 2012 r.).

STRESZCZENIE

W 2012 r. Komisja wydała komunikat w sprawie przyjęcia europejskiego programu na rzecz konsumentów w celu zwiększenia zaufania i wzrostu gospodarczego poprzez umieszczenie konsumentów w centrum jednolitego rynku.

Dwa lata później Komisja opublikowała sprawozdanie na temat polityki ochrony konsumentów w okresie od stycznia 2012 r. do grudnia 2013 r., w którym oceniono inicjatywy podejmowane od 2012 r. w celu zwiększenia tego zaufania, zwłaszcza w czasach rozpowszechniania się sprzedaży internetowej i transgranicznej.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

W 2012 r. Komisja przedstawiła swoją strategiczną wizję polityki konsumenckiej UE na najbliższe lata. Zidentyfikowano 61 środków mających na celu zagwarantowanie i wzmocnienie zaufania klientów w szybko zmieniającym się świecie handlu. Działania koncentrują się na bezpieczeństwie konsumentów, dostępie do informacji, dochodzeniu roszczeń i egzekwowaniu praw, a także zapewnieniu, że prawa konsumentów nadążają za szybko postępującymi zmianami technologicznymi.

CO UDAŁO SIĘ OSIĄGNĄĆ?

W sprawozdaniu Komisji wydanym w 2014 r. stwierdzono, że 50 środków określonych w europejskim programie na rzecz konsumentów z 2012 r. wdrożono do grudnia 2013 r. Pozostałe 11 zostanie wprowadzonych wkrótce.

Sprawozdanie z 2014 r. podaje, że w zakresie:

  • promowania bezpieczeństwa konsumentów Komisja przyjęła wnioski dotyczące zapewnienia ogólnego bezpieczeństwa produktów i nadzoru rynku. Inicjatywy dotyczyły zakwaterowania turystów, wyrobów medycznych, kosmetyków oraz zdrowia zwierząt i roślin,
  • poszerzania znajomości praw konsumenta Komisja przedstawiła konkretne informacje na temat ochrony konsumentów i uruchomiła strony internetowe przyjazne dla użytkownika, a także różne bazy danych. Komisja omówiła z głównymi zainteresowanymi stronami, takimi jak organizacje konsumenckie, przedsiębiorstwa i organy regulacyjne, dwa podstawowe zagadnienia dotyczące twierdzeń dotyczących ekologiczności produktu oraz sposobów dokonywania porównań internetowych,
  • umacniania egzekwowania prawa konsumentów przyjęto ważne wnioski dotyczące alternatywnych i internetowych metod rozstrzygania sporów i roszczeń zbiorowych,
  • uwzględniania interesów konsumentów we wszystkich odpowiednich obszarach polityki Komisja skupiła się głównie na usługach finansowych, rynkach cyfrowych, energii, transporcie, żywności i zrównoważonej konsumpcji.

KONTEKST

Wydatki konsumentów stanowią ponad 50% PKB Unii Europejskiej. To zapewnia osobom fizycznym ogromny zbiorowy wpływ na stan gospodarki europejskiej. Zapewnienie ich zaufania jest podstawowym filarem rozwoju jednolitego rynku UE.

Dalsze informacje są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów Komisji Europejskiej.

AKTY POWIĄZANE

Dokument roboczy służb Komisji: Sprawozdanie dotyczące polityki konsumenckiej (lipiec 2010 r. - grudzień 2011 r.) towarzyszące dokumentowi: komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Europejski program na rzecz konsumentów - Zwiększanie zaufania i pobudzanie wzrostu gospodarczego (SWD(2012) 132 final z 22 maja 2012 r.)

Komisja Europejska Sprawozdanie dotyczące polityki konsumenckiej styczeń 2012 r. - grudzień 2013 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015

Góra