Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0321

    Pomoc makrofinansowa UE dla państw trzecich w 2016 r.

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Pomoc makrofinansowa UE dla państw trzecich w 2016 r.

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Sprawozdanie (COM(2017) 321 final) – Pomoc makrofinansowa UE dla państw trzecich w 2016 r.

    Artykuł 209 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

    Artykuł 212 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO SPRAWOZDANIA?

    • Niniejsze sprawozdanie zawiera szczegółowe informacje na temat pomocy makrofinansowej Unii Europejskiej (UE) dla Gruzji, Jordanii, Republiki Kirgiskiej, Mołdawii, Tunezji i Ukrainy w roku 2016 i 2017. Kraje te stanęły w obliczu kryzysu bilansu płatniczego*. Pomoc miała na celu wesprzeć te kraje w przywracaniu ich stabilności makroekonomicznej i finansowej.
    • Artykuły 209 i 212 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowią podstawy prawne dla UE do prowadzenia współpracy gospodarczej, finansowej i technicznej z krajami spoza UE.
    • UE świadczy pomoc także krajom spoza strefy euro borykającym się z zewnętrznymi trudnościami finansowymi.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Pomoc makrofinansowa (MFA):

    • jest dostępna dla krajów kandydujących i potencjalnych krajów kandydujących oraz dla krajów objętych europejską polityką sąsiedztwa lub, w ramach wyjątku, innych krajów zbliżonych do UE pod względem politycznym, gospodarczym i geograficznym;
    • wspiera bilans płatniczy krajów otrzymujących pomoc;
    • stanowi uzupełnienie programu dostosowań i reform Międzynarodowego Funduszu Walutowego;
    • udzielana jest albo w formie pożyczek (spłacanych na rzecz pożyczkodawcy), albo w formie dotacji (niepodlegających spłacie);
    • od państw będących beneficjentem wymaga poszanowania demokracji, praworządności i praw człowieka;
    • jest przekazywana w transzach w miarę postępów we wdrażaniu reform związanych z długoterminowym zrównoważonym rozwojem ekonomicznym danego kraju.

    W 2016 r. UE udzieliła następującej pomocy MFA:

    • Gruzja: 13 milionów euro (dotacje) i 10 milionów euro (pożyczki);
    • Jordania: 200 milionów euro (pożyczki);
    • Republika Kirgiska: 5 milionów euro (dotacje) i 10 milionów euro (pożyczki);
    • Mołdawia: 40 milionów euro (dotacje) i 60 milionów euro (pożyczki);
    • Tunezja: 500 milionów euro (pożyczki);
    • Ukraina: 600 milionów euro (pożyczki).

    KONTEKST

    Od 1990 r. UE zrealizowała 26 programów MFA o łącznej wartości ponad 10 mld euro. Najmniejszą pomoc otrzymała Mołdawia (15 mln euro), a największą Ukraina (1,8 mld euro).

    W ramach przeglądu śródokresowego wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020 Komisja zaproponowała zwiększenie rocznej zdolności udzielania pożyczek MFA. Kwota ta miałaby wzrosnąć z 500 mln euro do 2 mld euro poprzez zwiększenie finansowania Funduszu Gwarancyjnego dla Działań Zewnętrznych.

    Więcej informacji:

    KLUCZOWE POJĘCIA

    Bilans płatniczy: różnica pomiędzy całkowitą wartością płatności przychodzących i wychodzących dla danego kraju w danym okresie.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie realizacji pomocy makrofinansowej dla państw trzecich w 2016 r. (COM(2017) 321 final z 16.6.2017)

    Skonsolidowana wersja Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł III – Współpraca z państwami trzecimi i pomoc humanitarna – Rozdział 1 – Współpraca na rzecz rozwoju – Artykuł 209 (wcześniej artykuł 179 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 141)

    Skonsolidowana wersja Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł III – Współpraca z państwami trzecimi i pomoc humanitarna – Rozdział 2 – Współpraca gospodarcza, finansowa i techniczna z państwami trzecimi – Artykuł 212 (wcześniej artykuł 181a TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 142)

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Dokument roboczy służb Komisji – Analiza podstaw dla państw będących beneficjentami – Dokument towarzyszący – Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie realizacji pomocy makrofinansowej dla państw trzecich w 2016 r. (SWD(2017) 233 final z 16.6.2017)

    Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017

    Góra