Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0247

    Odnowiony program UE dla szkolnictwa wyższego

    Odnowiony program UE dla szkolnictwa wyższego

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Komunikat (COM(2017) 247 final) – odnowiony program UE dla szkolnictwa wyższego

    JAKIE SĄ CELE KOMUNIKATU?

    • W komunikacie uznano istotną rolę szkolnictwa wyższego w budowaniu zamożnego, integracyjnego i demokratycznego społeczeństwa. Celem dokumentu jest ukierunkowanie na nowo unijnego wsparcia oferowanego państwom UE z myślą o reformowaniu ich systemów szkolnictwa.
    • Propozycje Komisji są zgodne z duchem deklaracji rzymskiej, w której liderzy UE podkreślili, że chcą „Unii, w której młodzi ludzie mają dostęp do kształcenia i szkolenia najwyższej jakości i mogą uczyć się i znajdować zatrudnienie na całym kontynencie”.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    W komunikacie przedstawiono nowy program UE dla szkolnictwa wyższego, który wykorzystuje dotychczasowy dorobek, a jednocześnie reorientuje działania na obecne i pojawiające się szanse oraz wyzwania. Zostały one wskazane poniżej.

    • Rozwiązywanie problemów związanych z niedopasowaniem umiejętności w UE (niedostosowaniem potrzebnych umiejętności do obecnych realiów): zbyt wielu studentów posiada słabe umiejętności czytania i pisania oraz rozumowania matematycznego, a także słabe umiejętności cyfrowe, lub nie posiada umiejętności takich jak rozwiązywanie problemów i komunikowanie się, które dałyby im odporność potrzebną w zmieniającym się świecie.
    • Tworzenie sprzyjających włączeniu społecznemu i powiązanych systemów szkolnictwa wyższego: osoby z grup społeczno-ekonomicznych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji lub ze środowisk migracyjnych mają znacznie mniejsze szanse na podjęcie i ukończenie studiów wyższych; pracownicy akademiccy bywają postrzegani jako osoby oderwane od społeczeństwa; ponadto w niektórych dyscyplinach wciąż powszechna jest segregacja płciowa.
    • Zapewnianie wkładu instytucji szkolnictwa wyższego w dziedzinę innowacji: wkład instytucji szkolnictwa wyższego w dziedzinę innowacji w szerszym kontekście gospodarczym często jest niewystarczający. Poziom innowacyjności szkolnictwa wyższego jest znacznie zróżnicowany w zależności od regionu UE.
    • Wspieranie skutecznych i wydajnych systemów szkolnictwa wyższego: systemy krajowe nie zawsze dobrze współdziałają ze sobą lub z innymi instytucjami; dobry poziom nauczania i badań naukowych, innowacji, włączenia społecznego i zaangażowania nie zawsze jest premiowany.

    W celu rozwiązania tych problemów Komisja zamierza podjąć 20 szczegółowych działań:

    • 1.

      Uruchomienie inicjatywy dotyczącej monitorowania losów absolwentów w celu poprawy stanu wiedzy na temat ich osiągnięć w życiu zawodowym lub dalszego kształcenia.

    • 2.

      Uruchomienie rozbudowanej unijnej koalicji na rzecz STE(A)M skupiającej sektor kształcenia, biznesu i sektor publiczny w celu promocji i modernizacji programów nauczania w dziedzinach STE(A)M i innych dziedzinach.

    • 3.

      Propagowanie włączania praktyk zawodowych do programów studiów wyższych i zwiększanie dostępności i jakości praktyk w drodze rozbudowywania konsorcjów biznesowych Erasmus+.

    • 4.

      Wprowadzenie modelu gotowości cyfrowej, który ułatwi instytucjom szkolnictwa wyższego realizację strategii cyfrowego uczenia się oraz wykorzystanie potencjału najnowocześniejszych technologii.

    • 5.

      Zwiększenie wsparcia dla nauczycieli akademickich za pośrednictwem programu Erasmus+ w celu rozwijania u nich umiejętności tworzenia programów nauczania, wspierania mobilności pracowników i lepszej współpracy ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli w całej UE.

    • 6.

      Wspieranie programu Erasmus+ z myślą o zapewnianiu instytucjom szkolnictwa wyższego pomocy w odniesieniu do strategii na rzecz włączenia, równości płci i sukcesu edukacyjnego, w tym poprzez współpracę ze szkołami i innymi instytucjami.

    • 7.

      Propagowanie elastycznych i modułowych koncepcji kursów ułatwiających dostęp do kształcenia wyższego z wykorzystaniem konkretnych priorytetów dla partnerstw strategicznych Erasmus+.

    • 8.

      Wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego, które pragną przyznawać studentom punkty ECTS za wolontariat i pracę społeczną w oparciu o istniejące pozytywne przykłady.

    • 9.

      Wspieranie uznawania kwalifikacji uchodźców w celu ułatwienia im dostępu do szkolnictwa wyższego z wykorzystaniem jednego z dotychczasowych projektów Erasmus+, który zapewnia praktyczne wytyczne i obejmuje wzajemne doradztwo.

    • 10.

      Rozszerzenie modelu Regionalnego Systemu Innowacji (RSI EIT) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), aby zapewnić lepsze przygotowanie studentów do pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach.

    • 11.

      Wspieranie dalszych prac nad metodami nauczania w zakresie kreatywności i innowacji w szkolnictwie wyższym z wykorzystaniem współpracy z OECD w sektorze szkolnictwa.

    • 12.

      Kontynuowanie wdrażania projektu „Szkolnictwo wyższe na rzecz inteligentnej specjalizacji”; doradzanie organom publicznym w celu bezpośredniego zaangażowania instytucji szkolnictwa wyższego i wspólnot wiedzy i innowacji EIT (WWiI) w strategie na rzecz inteligentnej specjalizacji.

    • 13.

      Rozwijanie w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie” możliwości eliminacji różnic między państwami UE i regionami w dostępie do badań naukowych i innowacji oraz przeciwdziałania drenażowi mózgów z regionów słabiej rozwiniętych.

    • 14.

      Zwiększenie unijnego wsparcia dla współpracy uczelni i przedsiębiorstw poprzez nadanie Forum UE na rzecz dialogu uczelni i przedsiębiorstw charakteru centralnego punktu wymiany informacji oraz promowanie takich forów w całej UE.

    • 15.

      Przeprowadzenie, we współpracy z OECD, przeglądu struktur finansowania, środków zachęty i nagradzania stosowanych w odniesieniu do systemów szkolnictwa wyższego.

    • 16.

      Zadbanie o to, by naukowcy byli zachęcani do prowadzenia działalności dydaktycznej lub odbywania szkoleń przygotowujących do tego celu, co ma stanowić integralną część działań „Maria Skłodowska-Curie”.

    • 17.

      Utworzenie centrum wiedzy o szkolnictwie wyższym uwzględniającego rejestr europejskiego szkolnictwa wyższego (ETER), ranking U-Multirank i badanie dotyczące monitorowania losów absolwentów w celu poprawy jakości i porównywalności danych oraz procesu ich gromadzenia.

    • 18.

      Wzmocnienie sieci Eurydice oraz współpracy Komisji z OECD w zakresie szkolnictwa wyższego, badań naukowych i innowacji w celu uniknięcia powielania działań i zapewnienia korzyści płynących ze wspólnych prac.

    • 19.

      Uproszczenie mobilności studentów poprzez dalsze wykorzystywanie istniejących programów Erasmus+ w zakresie elektronicznych danych studenckich oraz zbadanie celowości wprowadzenia wewnątrzunijnego dostępu do serwisów i danych studenckich.

    • 20.

      Zainicjowanie dyskusji z państwami UE i innymi zainteresowanymi stronami, w ramach przeglądu programu Erasmus+, na temat wsparcia dla studentów, pracowników, instytucji i systemów szkolnictwa wyższego.

    Komisja rozpoczyna ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami dialog na temat wdrożenia tych działań i zapewnia ich zgodność z priorytetami finansowania UE.

    KONTEKST

    Więcej informacji:

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczący odnowionego programu UE dla szkolnictwa wyższego (COM(2017) 247 final z 30.5.2017)

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Biała księga w sprawie przyszłości Europy – refleksje i scenariusze dla UE-27 do 2025 r. (COM(2017) 2025 final z 1.3.2017)

    Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Inwestowanie w młodzież Europy (COM(2016) 940 final z 7.12.2016)

    Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Poprawa i modernizacja edukacji (COM(2016) 941 final z 7.12.2016)

    Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017

    Góra