Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015JC0040

Działania zewnętrzne UE w reakcji na kryzys uchodźczy

Działania zewnętrzne UE w reakcji na kryzys uchodźczy

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Wspólny komunikat – JOIN(2015) 40 final – Kryzys uchodźczy w Europie: rola Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO WSPÓLNEGO KOMUNIKATU?

  • Niniejszy komunikat opisuje środki podejmowane przez UE poza jej granicami w celu stawienia czoła kryzysowi uchodźczemu. Pierwszeństwo otrzymują inicjatywy, które mają bezpośredni wpływ na przepływy migracyjne. Jednocześnie niezbędne są także działania długoterminowe, by zwalczać przyczyny leżące u źródeł kryzysu.
  • Niniejszy komunikat stanowi część większego pakietu wniosków ustawodawczych, które zostały złożone przez Komisję Europejską w celu zażegnania kryzysu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • UE przeznaczyła 96,8 mld euro na lata 2014–2020 na rzecz polityki zagranicznej i współpracy rozwojowej.
  • Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem o powołanie Europejskiego Nadzwyczajnego Funduszu Powierniczego na rzecz Afryki mającego na celu zwalczanie przyczyn migracji do Europy.
  • UE stosuje środki dyplomatyczne, finansowe i humanitarne w celu pomocy uchodźcom z Syrii, Iraku i krajów z nimi sąsiadujących, takich jak Liban, Jordania i Turcja.
  • Wdrażany jest plan UE w zakresie zarządzania przepływami migracyjnymi przez Bałkany Zachodnie.
  • Stosowane są strategie regionalne mające pomóc wybranym częściom Afryki, takim jak Sahel, Róg Afryki i Zatoka Gwinejska.
  • Opracowano zindywidualizowane programy pomagające w zwalczaniu problemów krajów takich jak Libia, Niger, Mali, Republika Środkowoafrykańska, Somalia, Erytrea, Sudan Południowy i Jemen.
  • UE aktywnie współpracuje z Organizacją Narodów Zjednoczonych i z innymi międzynarodowymi partnerami w celu zapewnienia pomocy krajom, które przyjęły dużą liczbę uchodźców, a także w celu zarządzania przepływami migrantów.
  • UE współpracuje z innymi krajami, głównie z obszaru Afryki, Azji, Karaibów i Pacyfiku, nad umowami dotyczącymi powrotu nielegalnych imigrantów.
  • UE pomaga krajom na ich granicach w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości zajmującej się przemytem migrantów i handlem ludźmi.
  • Jesienią 2015 r. odbyły się dwie konferencje międzynarodowe wysokiego szczebla poświęcone migracji:

KONTEKST

UE stoi w obliczu największego kryzysu uchodźczego od chwili zakończenia drugiej wojny światowej. Od początku 2015 r. UE mobilizuje wszystkie swoje zasoby polityki zagranicznej, by odpowiednio zareagować na kryzys. Działania te skoncentrowane są na trzech wytycznych: ratowaniu życia, ochronie potrzebujących i zarządzaniu granicami i przepływami uchodźców.

AKT

Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady – Stawić czoła kryzysowi uchodźczemu w Europie: Rola Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (JOIN(2015) 40 final z 9.9.2015)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015

Góra