Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0332

    Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy

    Ocenia postępy poczynione w Unii Europejskiej (UE) w zakresie zapewniania bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, wskazuje wyzwania, z którymi należy się zmierzyć, a także określa strategię na lata 2014-2020.

    AKT

    Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2014-2020 (COM(2014) 332 final z 6.6.2014)

    STRESZCZENIE

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

    Ocenia postępy poczynione w Unii Europejskiej (UE) w zakresie zapewniania bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, wskazuje wyzwania, z którymi należy się zmierzyć, a także określa strategię na lata 2014-2020.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Pomimo znacznego ograniczenia liczby wypadków i lepszego zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwo i higiena pracy w UE nadal wymagają poprawy:

    każdego roku ponad 4000 pracowników umiera w następstwie wypadków przy pracy, a ponad trzy miliony pracowników ulega ciężkim wypadkom przy pracy,

    około 25% pracowników uważa, że ich praca zagraża ich zdrowiu i bezpieczeństwu,

    koszty wynikające ze zwolnień chorobowych związanych z pracą osiągają niedopuszczalnie wysoki poziom.

    W komunikacie zaproponowano program działań prowadzonych we współpracy z krajami UE i innymi zainteresowanymi stronami, w którym określono siedem celów strategicznych:

    1.

    wzmocnienie roli UE we wspieraniu strategii krajowych,

    2.

    ułatwienie stosowania przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), szczególnie w małych przedsiębiorstwach,

    3.

    sprawniejsze promowanie i egzekwowanie przepisów przez kraje UE,

    4.

    upraszczanie istniejących przepisów,

    5.

    odniesienie się do kwestii starzenia się siły roboczej, pojawiania się nowych zagrożeń oraz ochrony przed chorobami związanymi z pracą,

    6.

    sprawniejsze gromadzenie danych statystycznych i informacji dotyczących wypadków i chorób związanych z pracą,

    7.

    lepsza koordynacja unijnych i międzynarodowych działań oraz lepsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi.

    Oprócz wprowadzania nowych przepisów w stosownych przypadkach w komunikacie zaproponowano korzystanie z innych środków, takich jak analiza porównawcza, wymiana dobrych praktyk, zwiększanie świadomości, wyznaczanie nieobowiązkowych norm i łatwe w obsłudze narzędzia informatyczne.

    Zachęca się kraje UE do korzystania z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w latach 2014-2020 w celu umożliwienia realizacji tych celów.

    Komisja Europejska zobowiązała się do ścisłego monitorowania i oceny postępów.

    KONTEKST

    Zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy dla ponad 217 mln pracowników w UE stanowi cel strategiczny Komisji Europejskiej. Ze względu na zasadnicze podobieństwo zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników w całej UE ma ona do odegrania jasną rolę, jeżeli chodzi o wspieranie krajów UE w skuteczniejszym rozwiązaniu tego problemu.

    Więcej informacji:

    Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015

    Góra