This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52014DC0330
Stabilne i obfite dostawy energii do Europy
Strategia skupia się na zapewnieniu dostaw energii do Unii Europejskiej (UE) z uwagi na sytuację geopolityczną charakteryzującą się uzależnieniem od importu energii.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady: Europejska strategia bezpieczeństwa energetycznego (COM(2014) 330 final z 28.5.2014)
Strategia skupia się na zapewnieniu dostaw energii do Unii Europejskiej (UE) z uwagi na sytuację geopolityczną charakteryzującą się uzależnieniem od importu energii.
Należy podjąć osiem kluczowych działań:
Natychmiastowe działania mające na celu przezwyciężenie poważnych zakłóceń w okresie zimowym 2014/2015 : jest to szczególnie istotne dla krajów, które są zależne od jednego dostawcy gazu i wiąże się ze zwiększaniem pojemności magazynowej, opracowaniem planów bezpieczeństwa dostaw i lepszym wykorzystaniem potencjału skroplonego gazu ziemnego.
Wzmocnienie mechanizmów solidarności/mechanizmów reagowania : w tym koordynacji ocen ryzyka i planowania awaryjnego oraz ochrona strategicznej/krytycznej infrastruktury, takiej jak rurociągi, a także przegląd rozporzadzenia w sprawie bezpieczenstwa dostaw gazu.
Zmniejszanie zapotrzebowania na energię : akty prawne, takie jak dyrektywa w sprawie efektywnosci energetycznej oraz dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, muszą być rygorystycznie egzekwowane, a inne muszą zostać poddane przeglądowi. Należy podjąć działania w celu zidentyfikowania dalszego potencjału zwiększenia oszczędności energii oraz przeszkód dla rozwoju efektywności energetycznej. W celu przyciągnięcia dalszych inwestycji sektora prywatnego europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne przeznaczą 27 mld EUR na inwestowanie w gospodarkę niskoemisyjną, w tym w efektywność energetyczną.
Zapewnienie dobrze funkcjonującego i w pełni zintegrowanego rynku wewnętrznegopołączeń wzajemnych , m.in. poprzez likwidowanie luk unijnej infrastruktury energetycznej i zwiększenie docelowego poziomu zdolnościpołączeń wzajemnych z 10% w 2020 r. do 15% do 2030 r.
Zwiększenie rodzimej produkcji energii w UE , w tym zwiększenie wykorzystywania odnawialnych zródel energii, zrównowazona produkcja energii ze zródel odnawialnych, pełne wdrożenie dyrektywy w sprawie wychwytywania i skladowania dwutlenku wegla.
Rozwój technologii energetycznych : w celu dalszego zmniejszania zapotrzebowania na energię, zapewnienia dywersyfikacji i konsolidacji wariantów dostaw oraz optymalizacji infrastruktury sieci energetycznej.
Zróżnicowanie dostaw zewnętrznych oraz powiązanej z nimi infrastruktury : w przypadku gazu dostęp do zróżnicowanych źródeł jest niezwykle istotny, podobnie jak utrzymanie importu tego surowca od wiarygodnych dostawców. Należy też zwrócić uwagę na inwestycje w nowe elektrownie jądrowe, aby zagwarantować zróżnicowanie portfela dostawców paliwa jądrowego i ograniczenie uzależnienia od Rosji.
Poprawa koordynacji krajowych polityk energetycznych oraz komunikacji w sprawach zewnętrznych: Mimo, że decyzje dotyczące koszyka energetycznego leżą w gestii państw członkowskich, kwestie stopniowej integracji infrastruktury energetycznej i rynków, wspólnej zależności od zewnętrznych dostawców, potrzeby zapewnienia solidarności w czasach kryzysu oznaczają, że kluczowe decyzje polityczne dotyczące energii powinny być skoordynowane, a UE powinna stworzyć wspólne przesłanie dotyczące zewnętrznych aspektów polityki energetycznej.
Obywatele europejscy, a także gospodarki są zależne od bezpiecznych dostaw energii. Na poniższej stronie internetowej można znaleźć więcej informacji na temat sposobu, w jaki ta strategia bezpieczeństwa energetycznego ma zapewnić stabilne i obfite dostawy energii do Europy.
Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014