Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D1875

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem

Decyzja (UE) 2018/1599 w sprawie podpisania, w imieniu UE, Umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem

Decyzja (UE) 2019/1875 w sprawie zawarcia, w imieniu UE, Umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

  • W umowie ustanawia się obszar wolnego handlu między Unią Europejską (UE) a Singapurem. Ma to na celu liberalizację i ułatwienie handlu oraz inwestycji między partnerami. Protokół 1 do umowy został zmieniony ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r. Protokół ten dotyczy definicji pojęcia „produktów pochodzących” oraz metod współpracy administracyjnej.
  • Decyzje dotyczą, odpowiednio, podpisania, w imieniu UE, umowy o wolnym handlu (FTA) z Singapurem (decyzja (UE) 2018/1599) oraz jej zawarcia (decyzja (UE) 2019/1875).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

FTA UE–Singapur stwarza podmiotom gospodarczym z UE warunki do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych w Singapurze, ponieważ zapewnia:

  • kompleksową liberalizację rynków usług i inwestycji, w tym:
    • przekrojowe zasady wydawania pozwoleń i wzajemnego uznawania dyplomów, oraz
    • sektorowe przepisy mające na celu zapewnienie równych warunków działania dla przedsiębiorstw unijnych;
  • nowe możliwości przetargowe dla oferentów z UE, zwłaszcza w sektorze rynku infrastruktury publicznej, na którym działa wielu wiodących dostawców z UE;
  • zniesienie barier handlowych o charakterze technicznym i regulacyjnym mających zastosowanie w handlu towarami, takich jak powielanie testów, w szczególności dzięki propagowaniu korzystania z norm technicznych i regulacyjnych znanych w UE w sektorach:
    • pojazdów silnikowych,
    • elektroniki,
    • produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych,
    • zielonych technologii;
  • ułatwiający handel system zatwierdzania unijnego mięsa na wywóz do Singapuru, który to system jest oparty na normach międzynarodowych;
  • zobowiązanie Singapuru, by nie podnosić ceł (które w większości przypadków nie są obecnie stosowane na zasadzie dobrowolności) na przywóz towarów z UE, jak również tańszy dostęp unijnych przedsiębiorstw i konsumentów do produktów wytwarzanych w Singapurze;
  • wysoki poziom ochrony praw własności intelektualnej, w tym w odniesieniu do egzekwowania tych praw, także na granicy;
  • wyższy poziom ochrony niż na mocy porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej w odniesieniu do oznaczeń geograficznych (OG) UE po ich zarejestrowaniu w Singapurze, za pośrednictwem krajowego rejestru OG ustanowionego 1 kwietnia 2019 r., po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego na zawarcie FTA – od czasu wejścia w życie FTA Komitet ds. Handlu UE–Singapur przyjął trzy decyzje w sprawie oznaczeń geograficznych (decyzje nr 1/2020 z dnia 17 kwietnia 2020 r., 2/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. oraz 3/2022 z dnia 19 kwietnia 2022 r.);
  • kompleksowy rozdział dotyczący handlu i zrównoważonego rozwoju – co ma na celu zapewnienie, by handel wspierał ochronę środowiska oraz rozwój społeczny, a także by propagował zrównoważone zarządzanie lasami i rybołówstwem – a także określający sposób, w jaki partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie będą zaangażowani w jego wdrażanie i monitorowanie jego realizacji;
  • sprawne mechanizmy rozstrzygania sporów za pośrednictwem panelu arbitrażowego lub z pomocą mediatora; oraz
  • kompleksowy i innowacyjny rozdział dotyczący propagowania nowych możliwości w „sektorze zielonego wzrostu”, które są zgodne z celami określonymi w planie działania Europejskiego Zielonego Ładu.

Do umowy dołączono protokół dotyczący definicji pojęcia „produktów pochodzących” oraz metod współpracy administracyjnej. Został on zmieniony pod koniec 2022 r., aby uwzględnić:

  • zmiany do Międzynarodowej konwencji w sprawie zharmonizowanego systemu oznaczania i kodowania towarów Światowej Organizacji Celnej (zob. streszczenie);
  • zastąpienie systemu samodzielnego poświadczania pochodzenia towarów przez zatwierdzonych eksporterów unijnych systemem samodzielnego poświadczania pochodzenia towarów przez eksporterów zarejestrowanych (znanym jako system REX); oraz
  • rozszerzenie zakresu trzech kontyngentów pochodzenia mających zastosowanie do produktów pochodzących z Singapuru i przywożonych do UE: luncheon meat w puszkach, klopsy rybne o smaku curry i klopsy z mątwy.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie 21 listopada 2019 r.

KONTEKST

FTA była negocjowana równolegle z umową o ochronie inwestycji pomiędzy UE a Singapurem.

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru (Dz.U. L 294 z 14.11.2019, s. 3–755).

Kolejne zmiany do umowy zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Decyzja Rady (UE) 2018/1599 z dnia 15 października 2018 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru (Dz.U. L 267 z 25.10.2018, s. 1–2).

Decyzja Rady (UE) 2019/1875 z dnia 8 listopada 2019 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru (Dz.U. L 294 z 14.11.2019, s. 1–2).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Umowa o ochronie inwestycji między UE a Singapurem.

Decyzja Rady (UE) 2018/1676 z dnia 15 października 2018 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Umowy o ochronie inwestycji między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Singapuru, z drugiej strony (Dz.U. L 279 z 9.11.2018, s. 1–2).

Zawiadomienie dotyczące wejścia w życie Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru (Dz.U. L 293 z 14.11.2019, s. 1).

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023

Góra