Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0207

    Informacje na temat projektów polityki spójności finansowanych przez UE — zasady i modele

    Informacje na temat projektów polityki spójności finansowanych przez UE — zasady i modele

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/207 — zasady i modele w odniesieniu do sprawozdań zapewnianych przez programy i projektów finansowanych w ramach celów unijnej politykispójności

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

    Niniejsze rozporządzenie ustanawia zasady dla unijnych sprawozdań i wzorów dla okresu programowania 2013–2020, które są potrzebne instytucjom zarządzającym* w celu składania sprawozdań Komisji Europejskiej w zakresie wdrażania programów w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Kraje UE regularnie składają sprawozdania z postępów. Format zawarty w załączniku I niniejszego rozporządzenia podzielony jest na pięć części i umożliwia łatwe uwzględnienie danych z różnych programów w celu utworzenia efektywnej oceny ogólnych postępów w umowie partnerstwa* dla każdego kraju UE.
    • Duże projekty stanowią znaczną część wydatków UE i mają istotne znaczenie w osiąganiu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy. Standardowy wzór dla sprawozdań zawarty w załączniku II wskazuje informacje potrzebne Komisji w celu zatwierdzenia dużego projektu. Informacje te mają na celu ustalenie, czy projekt nie przemieści istniejących miejsc pracy z innych lokalizacji w UE.
    • Analiza kosztów i korzyści, w tym analiza ekonomiczna, analiza finansowa i ocena ryzyka, to kluczowe elementy zatwierdzenia dużego projektu. Stosując podejście wskazane w załączniku III, analiza kosztów i korzyści dużych projektów powinna wykazać, że dany projekt jest pożądany z ekonomicznego punktu widzenia.
    • Wspólne plany działania mogą być składane przez instytucje zarządzające z wykorzystaniem wzoru określonego w załączniku IV, gdy stanowią minimum 10 mln EUR lub 20% wsparcia publicznego programu lub programów. Są to pakiety projektów nieobejmujących infrastruktury, które wnoszą wkład w program lub programy w sposób bardziej efektywny i sprawny dla beneficjentów dotacji.
    • W ramach programów wysyłane są roczne sprawozdania z wdrażania od 31 maja 2016 r. do 2023 r. Wzór w załączniku V określa informacje potrzebne Komisji do oceny postępów na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest wzrost i zwiększenie zatrudnienia. Wzór w załączniku X określa informacje potrzebne Komisji do oceny postępów w ramach programów współpracy terytorialnej*.
    • Deklaracje zarządcze są wymagane od instytucji zarządzających dla każdego programu objętego ich zakresem odpowiedzialności z wykorzystaniem formatu określonego w załączniku VI. Dotyczą one poprawnego i zgodnego z celem wykorzystania funduszy i ich audytu.
    • Określono jasne wzory dla instytucji audytowych przedstawiających strategie audytu (załącznik VII), opinie audytowe (załącznik VIII) oraz roczne sprawozdania z kontroli (załącznik IX).

    OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 14 lutego 2015 r.

    KONTEKST

    Finansowanie w ramach polityki spójności stanowi główne narzędzie inwestycyjne UE i wspiera unijny cel strategiczny inwestowania w miejsca pracy w ścisłym powiązaniu z celami strategii „Europa 2020”.

    Więcej informacji:

    * KLUCZOWE POJĘCIA

    Instytucja zarządzająca: organ urzędowy odpowiedzialny za prowadzenie programu, wybieranie projektów, monitorowanie realizacji budżetu i przekazywanie informacji Komisji i partnerom, i podawanie ich do wiadomości publicznej.

    Umowa partnerstwa: Kraje UE zobowiązane są do sporządzania i wdrażania planów strategicznych, których priorytety inwestycyjne obejmują wszystkie fundusze strukturalne i inwestycyjne. Umowy partnerstwa uzgadniane są na początku siedmioletniego okresu pomiędzy Komisją Europejską a organami krajowymi, po przeprowadzeniu konsultacji z grupami interesów, społeczeństwem obywatelskim i przedstawicielami regionalnymi.

    Europejska współpraca terytorialna: Programy europejskiej współpracy terytorialnej mają na celu zachęcanie regionów i miast z różnych krajów UE do wspólnej pracy, wymiany wiedzy i wzajemnego uczenia się w celu poprawy integracji i jakości życia poprzez wspólne programy, projekty i sieci.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/207 z dnia 20 stycznia 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do wzoru sprawozdania z postępów, formatu dokumentu służącego przekazywaniu informacji na temat dużych projektów, wzorów wspólnego planu działania, sprawozdań z wdrażania w ramach celu „Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia”, deklaracji zarządczej, strategii audytu, opinii audytowej i rocznego sprawozdania z kontroli oraz metodyki przeprowadzania analizy kosztów i korzyści, a także zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1299/2013 w odniesieniu do wzoru sprawozdań z wdrażania w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna” (Dz.U. L 38 z 13.2.2015, s. 1–122)

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320–469)

    Kolejne zmiany do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 zostały włączone do tekstu oryginalnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1299/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna” (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 259–280)

    Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016

    Góra