Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D2037

    Protokół MOP dotyczący pracy przymusowej lub obowiązkowej: ratyfikacja przez kraje UE

    Protokół MOP dotyczący pracy przymusowej lub obowiązkowej: ratyfikacja przez kraje UE

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    STRESZCZENIE

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH DECYZJI?

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Protokół MOP dotyczący pracy przymusowej lub obowiązkowej obejmuje dziedziny polityki społecznej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, które wchodzą w zakres kompetencji UE.
    • UE nie może ratyfikować Protokołu. Zrobić to mogą jedynie poszczególne kraje UE. Obie decyzje upoważniają rządy krajów UE do ratyfikowania dokumentu, działając wspólnie w interesie Unii.
    • Decyzja 2015/2037 obejmuje dziedziny polityki społecznej regulowane Protokołem, np. stosunek pracy, czas pracy, pracę tymczasową oraz bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy, które są już objęte przepisami UE.
    • Decyzja 2015/2071 obejmuje kwestie spraw karnych regulowanych Protokołem, np. ochronę ofiar przestępstw. UE uregulowała już te kwestie w ramach dyrektyw w sprawie zwalczania handlu ludźmi i w sprawie ochrony ofiar.
    • W związku z zastosowaniem przez Danię klauzuli opt-out w stosunku do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości kraj ten nie podlega stosowaniu decyzji 2015/2071.
    • Kraje, które ratyfikują Protokół dotyczący pracy przymusowej lub obowiązkowej, obowiązane są, w porozumieniu z partnerami społecznymi, opracować krajową strategię i plan działania oraz zaangażować się we współpracę międzynarodową na rzecz powstrzymania pracy przymusowej lub obowiązkowej. Muszą one przedsięwziąć środki na rzecz zapobiegania pracy przymusowej lub obowiązkowej, zwiększenia ochrony ofiar i udostępnienia im środków zaradczych, w tym odszkodowania.

    KONTEKST

    Praca przymusowa lub obowiązkowa to praca wykonywana nie z własnej woli i pod przymusem. Od 1930 r., kiedy przyjęto historyczną Konwencję MOP nr 29 dotyczącą pracy przymusowej lub obowiązkowej, jest ona powszechnie uznawana za przestępstwo.

    MOP szacuje jednak, że na całym świecie 20,9 mln osób wciąż pada ofiarą pracy przymusowej. Większość z nich pracuje w sektorze prywatnym gospodarki, padając w szczególności ofiarami handlu ludźmi na potrzeby wyzysku pracowników. Protokół i zalecenia dotyczące pracy przymusowej i obowiązkowej przyjęte przez MOP w 2014 r. mają na celu intensyfikację ogólnoświatowych działań na rzecz walki z wszelkimi formami pracy przymusowej.

    OD KIEDY NINIEJSZE DECYZJE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

    Decyzje mają zastosowanie od 12 listopada 2015 r. Kraje UE powinny podjąć niezbędne kroki w celu złożenia dokumentów ratyfikacyjnych do dnia 31 grudnia 2016 r.

    KONTEKST

    Więcej informacji można znaleźć na:

    AKTY

    Decyzja Rady (UE) 2015/2037 z dnia 10 listopada 2015 r. upoważniająca państwa członkowskie do ratyfikowania, w interesie Unii Europejskiej, Protokołu z 2014 r. do Konwencji z 1930 r. dotyczącej pracy przymusowej lub obowiązkowej Międzynarodowej Organizacji Pracy w odniesieniu do kwestii dotyczących polityki społecznej (Dz.U. L 298 z 14.11.2015, s. 23–24)

    Decyzja Rady (UE) 2015/2071 z dnia 10 listopada 2015 r. upoważniająca państwa członkowskie do ratyfikowania, w interesie Unii Europejskiej, Protokołu z 2014 r. do Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej pracy przymusowej lub obowiązkowej z 1930 r. w odniesieniu do art. 1–4 tego protokołu dotyczących kwestii współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych (Dz.U. L 301 z 18.11.2015, s. 47–48)

    AKTY POWIĄZANE

    Protokół z 2014 r. do Konwencji z 1930 r. dotyczącej pracy przymusowej lub obowiązkowej

    Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016

    Góra