Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0235

    Propagowanie demokracji i praw człowieka w państwach spoza UE (2014-2020)

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Propagowanie demokracji i praw człowieka w państwach spoza UE (2014-2020)

    Rozporządzenie ustanawia instrument finansowy na rzecz propagowania i wspierania demokracji i praw człowieka na świecie, umożliwiając udzielanie pomocy niezależnie od zgody rządów odnośnych państw.

    AKT

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 235/2014 ustanawiające instrument finansowy na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie

    STRESZCZENIE

    Głównym celem Europejskiego Instrumentu na rzecz Wspierania Demokracji i Praw Człowieka (EIDHR) jest zapewnianie wsparcia na rzecz rozwijania i umacniania demokracji w państwach spoza Unii Europejskiej (UE) oraz przestrzegania praw podstawowych.

    Niniejszy instrument UE został skonstruowany w taki sposób, aby stanowić uzupełnienie innych środków UE propagujących demokrację i prawa człowieka (takich jak dialog polityczny lub różne instrumenty współpracy finansowej i technicznej).

    WSPARCIE OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA NA ŚWIECIE

    EIDHR będzie wspierać między innymi:

    • umacnianie demokracji przedstawicielskiej, propagowanie pluralizmu politycznego, swobodę wyrażania opinii i dostępu do internetu,
    • propagowanie praw człowieka i podstawowych wolności zgodnie z Powszechną deklaracją praw człowieka (tj. zniesienie kary śmierci, zapobieganie torturom czy wspieranie wolności słowa, religii lub wyznania),
    • ochronę obrońców praw człowieka oraz udzielanie im pomocy,
    • większe eksponowanie kwestii grup szczególnie wrażliwych (grupy narodowe, etniczne, religijne, językowe i mniejszości seksualne) z naciskiem na prawa kobiet i dzieci,
    • umacnianie społeczeństwa obywatelskiego tj. uczestnictwa obywateli, w tym współpracy z władzami lokalnymi i właściwymi instytucjami państwowymi,
    • unijne misje obserwacji wyborów (EOM) - realizowanie ich zaleceń oraz usprawnianie procesów demokratycznych i wyborczych.

    ELASTYCZNE PODEJŚCIE DO REAGOWANIA NA SYTUACJE NIEBEZPIECZNE

    EIDHR będzie w większym stopniu skupiać się na sytuacjach kryzysowych, które szczególnie zagrażają prawom człowieka i podstawowym wolnościom. W ramach instrumentu możliwa będzie bardziej elastyczna i terminowa reakcja przy wykorzystaniu specjalnych mechanizmów finansowania, takich jak bezpośrednie dotacje w przypadku, gdy zaproszenie do składania wniosków jest niemożliwe ze względu na niekorzystny dla obywateli klimat polityczny (związany na przykład z ryzykiem zastraszania lub odwetu).

    UE musi też zagwarantować najbardziej skuteczne wykorzystanie dostępnych zasobów w celu optymalizacji wpływu prowadzonych przez nią działań na szczeblu lokalnym.

    KLUCZOWA ROLA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

    EIDHR pozwoli UE na prowadzenie wsparcia na rzecz rozwoju dobrze prosperujących społeczeństw obywatelskich w ich szczególnej roli głównych podmiotów przynoszących pozytywne zmiany w zakresie praw człowieka i demokracji w odnośnych państwach.

    BUDŻET I IMPLEMENTACJA

    Budżet przyznany dla EIDHR na lata 2014-2020 wynosi 1,333 mld euro. Większość zasad i procedur dotyczących wdrażania niniejszego programu zawarto w rozporządzeniu (UE) nr 236/2014 - rozporządzeniu przekrojowym, które dostosowuje i upraszcza implementację wszystkich unijnych instrumentów zewnętrznych.

    ODNIESIENIA

    Akt

    Wejście w życie

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    Rozporządzenie (UE) nr 235/2014

    1.1.2014

    -

    Dz.U. L 77 z 15.3.2014

    Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014

    Góra