EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0047

Kontrole drogowe dotyczące bezpieczeństwa pojazdów użytkowych

Kontrole drogowe dotyczące bezpieczeństwa pojazdów użytkowych

Niniejsza dyrektywa ma na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego i zmniejszenie negatywnego wpływu pojazdów użytkowych na środowisko. Określa ona wymogi minimalne i zharmonizowane przepisy dotyczące przeprowadzania drogowych kontroli technicznych wspomnianych pojazdów na terenie Unii Europejskiej.

AKT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylająca dyrektywę 2000/30/WE

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa ma na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego i zmniejszenie negatywnego wpływu pojazdów użytkowych na środowisko. Określa ona wymogi minimalne i zharmonizowane przepisy dotyczące przeprowadzania drogowych kontroli technicznych wspomnianych pojazdów na terenie Unii Europejskiej.

Akt został przyjęty wraz ze zmienionymi przepisami odnośnie dokumentów rejestracyjnych pojazdów i nową dyrektywą w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów.

Zakres

Prawo obejmuje autobusy i autokary (kategorii M2 i M3), samochody ciężarowe (N2 i N3), przyczepy o masie przekraczającej 3,5 tony (O3 i O4) oraz ciągniki użytkowane do komercyjnego drogowego transportu towarów zdolne przekraczać prędkość 40 km/h (T5).

Państwa UE mogą przeprowadzać kontrole pojazdów nieobjętych niniejszymi przepisami, takich jak lekkie pojazdy użytkowe, lub przeprowadzać kontrole w miejscach innych niż drogi publiczne.

Kontrole

Zalicza się do nich kontrole wstępne oraz, tam gdzie jest to konieczne, bardziej szczegółowe kontrole skupiające się na hamulcach, oponach, kołach i podwoziu, oraz uciążliwościach (hałas, emisja spalin itp.). Wskaźnik kontroli winien być proporcjonalny do liczby pojazdów zarejestrowanych w danym państwie UE. Za cel przyjmuje się skontrowanie w ciągu roku przynajmniej 5% wszystkich zarejestrowanych na terenie UE pojazdów użytkowych.

Funkcjonariusze służb kontrolnych

Podczas wyboru pojazdu do kontroli funkcjonariusze służb kontrolnych muszą powstrzymać się od dyskryminacji ze względu na obywatelstwo kierowcy lub kraj rejestracji pojazdu. Muszą być oni wolni od wszelkich konfliktów interesów, które mogłyby mieć wpływ na bezstronność, a ich wynagrodzenie nie może zależeć bezpośrednio od wyników przeprowadzonej kontroli.

Obowiązki kierowców

Kierowcy mają obowiązek posiadania w pojeździe najbardziej aktualnego świadectwa zdatności do ruchu drogowego oraz, jeżeli jest dostępny, najbardziej aktualnego protokołu drogowej kontroli technicznej. Kierowcy muszą też współpracować z funkcjonariuszami służb kontrolnych i zapewnić im dostęp do pojazdu, jego części i dokumentacji.

System oceny ryzyka

Od 2019 r. państwa UE muszą stosować systemy oceny ryzyka pozwalające funkcjonariuszom służb kontrolnych na identyfikację firm transportowych o wysokim stopniu ryzyka, umożliwiając ich dokładniejsze i częstsze kontrolowanie.

Zabezpieczenie ładunku

Akt zawiera zasady kontroli i mające zastosowanie normy dotyczące zabezpieczenia ładunku i oceny usterek.

Usterki

Usterki klasyfikuje się jako drobne, poważne i niebezpieczne. Każda poważna lub niebezpieczna usterka wykryta w trakcie kontroli musi zostać usunięta przed ponownym użytkowaniem pojazdu na drogach publicznych.

Wymiana informacji

Każde z państw UE wyznacza punkt kontaktowy w celu zapewnienia wymiany informacji oraz udzielania pomocy punktom kontaktowym innych państw UE. Państwa UE wraz z sąsiadami z Unii winny też regularnie uczestniczyć we wspólnych działaniach obejmujących kontrole drogowe.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Akt ma zastosowanie od 20.5.2018 r.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2014/47/UE

19.5.2014

20.5.2017

Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 134-218

Sprostowanie

-

-

Dz.U. L 197 z 4.7.2014, s. 87-87

AKTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40/WE. (Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 51-128)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/46/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. zmieniająca dyrektywę Rady 1999/37/WE w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów (Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 129-133)

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014

Góra