Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0543

    Dane dotyczące energii elektrycznej – wytwarzanie, transport i odbiór

    Dane dotyczące energii elektrycznej – wytwarzanie, transport i odbiór

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie (UE) nr 543/2013 w sprawie dostarczania i publikowania danych na rynkach energii elektrycznej

    JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

    • Niniejsze rozporządzenie ma na celu poprawę przejrzystości rynków energii elektrycznej.
    • Przewiduje ono publikację danych dotyczących wytwarzania, transportu i odbioru energii elektrycznej.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Rozporządzenie zobowiązuje europejską sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej („ENTSO energii elektrycznej” lub ENTSO-E) do ustanowienia centralnej platformy informacyjnej. Platforma ta powinna zostać nieodpłatnie udostępniona publicznie.
    • Organy odpowiedzialne za przekazywanie danych zobowiązane są do przekazania danych w terminie i w wymaganej jakości, aby umożliwić operatorom systemów przesyłowych lub innym podmiotom przekazującym dane przetwarzanie i dostarczanie danych ENTSO energii elektrycznej w terminie, tak aby ENTSO energii elektrycznej mogła wywiązać się z obowiązków publikowania informacji.
    • ENTSO energii elektrycznej prowadzi podręcznik zawierający informacje na temat sposobu normalizacji i wymiany danych, a także kryteriów technicznych i operacyjnych oraz odpowiedniej klasyfikacji rodzajów produkcji energii elektrycznej.
    • Dane podlegające gromadzeniu oraz publikacji dzielą się na następujące kategorie:
      • całkowite obciążenie, tzn. obciążenie równe całej wytworzonej energii wraz z energią importowaną, po odjęciu energii eksportowanej i mocy wykorzystywanej do przechowywania energii
      • niedyspozycyjność jednostek odbiorczych (podmiot, który otrzymuje energię elektryczną na własny użytek, z wyłączeniem operatorów systemów przesyłowych) 100 MW lub więcej
      • prognoza marginesu na kolejny rok, tzn. różnica między roczną prognozą dotyczącą dostępnych mocy wytwórczych a roczną prognozą maksymalnego całkowitego obciążenia
      • infrastruktura przesyłowa, w szczególności dane na temat przyszłych zmian dotyczących sieci i projektów rozbudowy lub likwidacji elementów sieciowych i połączeń międzysystemowych w sieciach przesyłowych, obejmujące okres najbliższych trzech lat, jeżeli będą miały wpływ wynoszący co najmniej 100 MW na zdolności przesyłowe między obszarami rynkowymi*
      • niedyspozycyjność infrastruktury przesyłowej o wpływie na zdolności przesyłowe wynoszącym co najmniej 100 MW, z wyjątkiem ochrony lokalizacji szczególnie chronionej infrastruktury krytycznej, o której mowa w art. 2 dyrektywy Rady 2008/114/WE
      • ocena i oferta zdolności przesyłowych, tzn. zdolność wzajemnie połączonego systemu do przyjmowania transferu energii między obszarami rynkowymi
      • wykorzystanie zdolności przesyłowych, takich jak zdolność (w MW), na którą zgłosił zapotrzebowanie rynek lub zdolność przydzielona rynkowi, jej cena i dochód z przetargu dla poszczególnych granic między obszarami rynkowymi, zgodnie z nowym harmonogramem dającym możliwość składania sprawozdań w czasie rzeczywistym
      • środki zarządzania ograniczeniami przesyłowymi, w tym redispatching, zakupy przeciwne oraz związane z nimi koszty
      • prognozowane wytwarzanie energii, obejmujące moc wytwórczą 1 MW lub więcej dla wszystkich istniejących jednostek produkcyjnych oraz informacje o jednostkach produkcyjnych (istniejących i planowanych) o mocy wytwórczej 100 MW lub więcej
      • niedyspozycyjność jednostek wytwórczych i produkcyjnych 100 MW lub więcej
      • rzeczywiście wytworzona energia (MW) dla każdej jednostki wytwórczej o zainstalowanej mocy wytwórczej wynoszącej 100 MW lub więcej, w tym rzeczywista lub szacunkowa ilość wytworzonej energii wiatrowej i słonecznej (MW), a także tygodniowa średnia szybkość napełnienia wszystkich zbiorników wodnych oraz zbiorników w elektrowniach szczytowo-pompowych (MWh)
      • bilansowanie, w tym zastosowane zasady, procedury zakupu różnych rodzajów rezerw bilansujących i energii bilansującej oraz ilość rezerw bilansujących na mocy umowy (MW) zawartej przez operatorów.

    OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 5 lipca 2013 r., z wyjątkiem art. 4.1 (dotyczącego publikacji), który stosuje się od dnia 5 stycznia 2015 r.

    KONTEKST

    Zobacz również:

    KLUCZOWE POJĘCIA

    Obszar rynkowy: największy obszar geograficzny, w obrębie którego uczestnicy rynku mają możliwość wymiany energii bez konieczności alokacji zdolności przesyłowych.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Rozporządzenie Komisji (UE) nr 543/2013 z dnia 14 czerwca 2013 r. w sprawie dostarczania i publikowania danych na rynkach energii elektrycznej, zmieniające załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 (DZ.U. L 163 z 15.6.2013, s. 1–12) Tekst opublikowany ponownie w sprostowaniu (Dz.U. L 149 z 7.6.2016, s. 8–10)

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 1–16)

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 (Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 15–35)

    Kolejne zmiany wprowadzone do rozporządzenia (WE) nr 714/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    Dyrektywa Rady 2008/114/WE z dnia 8 grudnia 2008 r. w sprawie rozpoznawania i wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz oceny potrzeb w zakresie poprawy jej ochrony (Dz.U. L 345 z 23.12.2008, s. 75–82)

    Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019

    Góra