Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0966

    Zasady finansowe mające zastosowanie do budżetu UE

    Status prawny dokumentu Streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem 'Nowe zasady finansowe mające zastosowanie do budżetu UE (rozporządzenie finansowe)' .

    Zasady finansowe mające zastosowanie do budżetu UE

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu UE

    STRESZCZENIE

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Rozporządzenie finansowe, które wraz z zasadami stosowania weszło w życie 1 stycznia 2013 r., zmieniło wcześniejsze przepisy w celu uproszczenia zasad dotyczących środków finansowych UE, zwiększenie odpowiedzialności w tym zakresie i zwiększenie skuteczności dofinansowania beneficjentów, takich jak firmy, organizacje pozarządowe, naukowcy itd.

    Zmiany dotyczą głównie trzech obszarów:

    • 1.

      Uproszczenie: zmniejszenie biurokracji, przyspieszenie procedur i przesunięcie akcentu z działań biurokratycznych na skuteczność; na przykład krótsze terminy płatności dla beneficjentów, jaśniejsze terminy i orientacyjne terminy składania wniosków o dofinansowanie oraz programy wieloletnie zamiast rocznych dotyczących wydawania przyszłych środków unijnych.

    • 2.

      Odpowiedzialność: usprawnienie zarządzania finansami i ochrony finansowych interesów UE, na przykład poprzez zapewnienie, że kraje UE będą brały na siebie większą odpowiedzialność za zarządzanie środkami unijnymi oraz usprawnienie i harmonizację wykonywania budżetu UE przez m.in. agencje państwowe krajów UE, kraje spoza UE i organizacje międzynarodowe.

    • 3.

      Innowacje: wykorzystywanie różnych mechanizmów finansowych, takich jak pożyczki, udziały w kapitale i gwarancje, które pomogą w zwiększeniu wpływu środków unijnych. Inne innowacje dotyczą kolejnych nagród przyznawanych przez Komisję Europejską innowacyjnym rozwiązaniom problemów oraz ułatwiania tworzenia funduszy powierniczych darczyńcom zarówno z UE, jak i spoza niej.

    Zasady stosowania są określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 1268/2012 i obejmują szereg aspektów wdrażania rozporządzenia finansowego, w tym zasady budżetowe oraz ustanowienie i strukturę budżetu.

    Rozporządzenie (UE, Euratom) 2015/1929 zmienia rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 w celu dostosowania postępowań o udzielenie zamówienia rozpoczynanych przez instytucje unijne do nowych zasad mających zastosowanie dla krajów UE, określonych w dyrektywach 2014/23/UE i 2014/24/UE. Rozporządzenie wprowadza m.in. następujące zasady:

    • Instytucje UE muszą spełnić określone obowiązki w dziedzinie prawa ochrony środowiska, prawa socjalnego i prawa pracy poprzez wprowadzanie minimalnych wymagań dotyczących tych kwestii do zawieranych przez siebie umów.
    • Komisja powinna utworzyć system wczesnego wykrywania i wykluczania w celu ochrony interesów finansowych UE.

    OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 1 stycznia 2013 r.

    KONTEKST

    Rozporządzenie finansowe i zasady stosowania

    AKT

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1–96)

    Kolejne zmiany do rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 zostały włączone do tekstu oryginalnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

    AKTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1–111). Zobacz tekst skonsolidowany.

    Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016

    Góra