This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32011R1337
Tworzenie statystyk UE dotyczących upraw trwałych
Streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem 'Zintegrowane statystyki UE dotyczące gospodarstw rolnych' .
Tworzenie statystyk UE dotyczących upraw trwałych
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (UE) nr 1337/2011 w sprawie statystyk europejskich dotyczących upraw trwałych
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
W rozporządzeniu wprowadzono przepisy regulujące tworzenie statystyk europejskich dotyczących upraw trwałych*. Kategoria ta obejmuje między innymi winorośle, oliwki i owoce rosnące na drzewach lub krzewach.
Uchyla ono rozporządzenie (EWG) nr 357/79 w sprawie badań statystycznych dotyczących winorośli oraz dyrektywę 2001/109/WE dotyczącą statystyk związanych z potencjałem produkcyjnym drzew owocowych – od chwili wejścia w życie tych aktów prawnych warunki produkcji oraz warunki rynkowe dotyczące obu tych sektorów znacząco się bowiem zmieniły.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
W rozporządzeniu ustanowiono przepisy odnoszące się do tworzenia statystyk dotyczących następujących upraw trwałych:
Państwa UE mogą zdecydować o gromadzeniu statystyk dotyczących jabłoni, grusz i drzew brzoskwiniowych produkujących owoce do przetwarzania przemysłowego, a także dotyczących winorośli przeznaczonych do produkcji winogron stołowych.
Statystyki dla upraw trwałych muszą być reprezentatywne dla co najmniej 95% łącznej powierzchni obsadzonej dostarczającej produkcji wyłącznie lub głównie na rynek każdej z wymienionych upraw trwałych, w każdym z państw UE.
Państwa UE mogą wykluczyć gospodarstwa o powierzchni poniżej progu 0,2 hektara (ha) dla każdej z upraw trwałych, które produkują w całości lub głównie na rynek w każdym z państw UE. W przypadku gdy powierzchnia takich gospodarstw stanowi mniej niż 5% łącznej powierzchni obsadzonej daną uprawą, państwa mogą podwyższyć ten próg, o ile nie doprowadzi to do wykluczenia więcej niż dodatkowych 5% łącznej powierzchni obsadzonej tą uprawą.
Państwa UE, w których znajduje się co najmniej 1000 ha powierzchni obsadzonej każdą z upraw, tworzą, w 2012 r., a następnie co pięć lat, dane, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia.
Państwa, w których znajduje się co najmniej 500 ha powierzchni obsadzonej winoroślą do innych celów, tworzą, w 2015 r., a następnie co pięć lat, dane, o których mowa w załączniku II do rozporządzenia.
Państwa UE prowadzące badania reprezentacyjne w celu uzyskania danych dotyczących upraw trwałych zapewniają, aby współczynnik zmienności danych nie przekraczał na poziomie kraju 3% dla powierzchni obsadzonej dla każdej z upraw.
Statystyki dotyczące winorośli przeznaczonej do innych celów (niż do produkcji winogron stołowych) dostarcza się przy wykorzystaniu danych dostępnych w rejestrze winnic.
Dane dotyczące upraw trwałych innych niż winorośl przeznaczona do innych celów przedstawia się w podziale według jednostek terytorialnych w klasyfikacji NUTS* 1, chyba że w rozporządzeniu określono podział mniej szczegółowy. Dane dotyczące winorośli do innych celów przedstawia się w podziale według jednostek terytorialnych w klasyfikacji NUTS 2.
Wszystkie dane są przekazywane Komisji Europejskiej (Eurostatowi) do dnia 30 września roku następującego po okresie referencyjnym.
Komisja Europejska dokonuje przeglądu funkcjonowania tego aktu prawnego do końca grudnia 2018 r., a następnie co pięć lat.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2012 r. Pewnym państwom UE, które muszą w sposób znaczny dostosować swoje krajowe systemy statystyczne, mogą zostać przyznane odstępstwa od stosowania rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2012 r. Państwa te nadal stosują dyrektywę 2001/109/WE.
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1337/2011 z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie statystyk europejskich dotyczących upraw trwałych oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 357/79 i dyrektywę 2001/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 347 z 30.12.2011, s. 7–20)
Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 1337/2011 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018