Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011L0036

    Zapobieganie handlowi ludźmi i zwalczanie tego procederu

    Zapobieganie handlowi ludźmi i zwalczanie tego procederu

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 2011/36/UE w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar

    JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

    W dyrektywie ustanowiono minimalne wspólne zasady definiowania przestępstw handlu ludźmi oraz karania ich sprawców. Przewidziano w niej także środki służące lepszemu zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu lepszej ochrony jego ofiar.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Definicje

    • Karalne są następujące czyny umyślne:
      • werbowanie,
      • transport,
      • przekazywanie,
      • przechowywanie lub przyjmowanie osób
      z zastosowaniem przemocy, w celu wyzysku.
    • Wyzysk obejmuje, w szczególności:
      • wykorzystywanie seksualne lub prostytucję,
      • przymusową pracę lub służbę (w tym żebractwo, niewolnictwo, wyzyskiwanie do działalności przestępczej lub usunięcie organów).

    Kary: w dyrektywie określono sankcje karne w maksymalnym wymiarze co najmniej 5 lat pozbawienia wolności oraz co najmniej 10 lat w przypadku wystąpienia okoliczności obciążających, np. jeżeli przestępstwo zostało popełnione przeciwko ofierze, która była szczególnie bezbronna (dzieci) lub zostało popełnione w ramach organizacji przestępczej.

    Ściganie: Państwa UE mogą ścigać swoich obywateli za przestępstwa popełnione przez nich na terenie innego państwa UE; mogą też wykorzystywać narzędzia śledcze, takie jak podsłuch rozmów telefonicznych lub kontrola wiadomości e-mail.

    Pomoc dla ofiar: ofiary otrzymują wsparcie przed rozpoczęciem postępowania karnego, w jego trakcie i po jego zakończeniu, tak aby mogły skorzystać z praw przyznanych im w związku z pozycją ofiary w postępowaniu karnym. Wsparcie to może polegać na przyjmowaniu do schronisk bądź udzielaniu pomocy medycznej i psychologicznej oraz udzielaniu informacji i zapewnianiu usług tłumaczy.

    Dzieci i młodzież (poniżej 18 roku życia) korzystają z dodatkowych środków, takich jak wsparcie w aspektach fizycznych i psychospołecznych, dostęp do edukacji, a w stosownych przypadkach z możliwości wyznaczenia opiekuna lub przedstawiciela. Dzieci i młodzież należy bezzwłocznie przesłuchać w specjalnie do tego celu przeznaczonych pomieszczeniach i przy udziale przeszkolonych specjalistów. Ofiary mają prawo do ochrony policji oraz pomocy prawnej umożliwiającej im dochodzenie odszkodowania.

    Zapobieganie: Państwa UE muszą podjąć kroki w celu:

    • osłabienia popytu sprzyjającego handlowi ludźmi,
    • rozpoczęcia kampanii uświadamiających oraz szkoleń dla urzędników, aby umożliwić im identyfikację ofiar i potencjalnych ofiar handlu ludźmi oraz właściwe postępowanie z nimi.

    Powołano koordynatora ds. zwalczania handlu ludźmi w celu zapewnienia spójnej i skoordynowanej polityki zwalczania tego zjawiska.

    Aby wspierać organy krajowe w zwalczaniu nadużyć związanych z prawem do swobodnego przemieszczania się, Komisja wydała podręcznik dotyczący małżeństw dla pozoru zawieranych przez obywateli UE i obywateli państw trzecich. Niektóre małżeństwa przymusowe mogą się wiązać z handlem ludźmi.

    OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

    Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 15 kwietnia 2011 r. Dyrektywa miała zostać włączona do porządku krajowego państw UE do dnia 6 kwietnia 2013 r.

    KONTEKST

    Handel ludźmi jest wyraźnie zakazany przez Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej (art. 5). W ramach UE powstały kompleksowe podstawy prawne i polityczne służące zwalczaniu tego zjawiska, w szczególności poprzez niniejszą dyrektywę (2011/36/UE) oraz Strategię UE na rzecz wyeliminowania handlu ludźmi na lata 2012–2016.

    Więcej informacji:

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/36/UE z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar, zastępująca decyzję ramową Rady 2002/629/WSiSW (Dz.U. L 101 z 15.4.2011, s. 1–11)

    Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018

    Góra