Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D1298

    Erasmus Mundus na lata 2009–2013

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Erasmus Mundus na lata 2009–2013

    Na mocy niniejszej decyzji ustanowiony zostaje wspólnotowy program działań Erasmus Mundus na lata 2009–2013. Program ten opiera się na programie na lata 2004–2008 i przewiduje trzy działania szczególne. Celem programu jest wspieranie jakości szkolnictwa wyższego w Europie i krajach trzecich oraz wzmacnianie kwalifikacji studentów i wspieranie międzykulturowego zrozumienia poprzez współpracę z krajami trzecimi.

    AKT

    Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1298/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiająca program Erasmus Mundus na lata 2009–2013 na rzecz poprawy jakości w szkolnictwie wyższym i wspierania międzykulturowego zrozumienia poprzez współpracę z krajami trzecimi.

    STRESZCZENIE

    Program Erasmus Mundus ustanowiony zostaje na rzecz wspierania jakości w europejskim szkolnictwie wyższym, rozwijania potencjału studentów i promowania międzykulturowego zrozumienia. Program ma również na celu wspieranie rozwoju szkolnictwa wyższego w krajach trzecich. Program jest realizowany w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.

    Cele szczególne

    Celem programu jest w szczególności:

    • rozwijanie współpracy europejskich instytucji szkolnictwa wyższego,
    • poprawa jakości szkolnictwa wyższego,
    • doskonalenie umiejętności i kwalifikacji obywateli (europejskich i krajów trzecich) poprzez zwiększanie mobilności,
    • wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego krajów trzecich w zakresie zasobów ludzkich i współpracy międzynarodowej,
    • poprawa widoczności i dostępności europejskiego szkolnictwa wyższego z uwzględnieniem obywateli krajów trzecich.

    Działania

    Program Erasmus Mundus jest realizowany poprzez trzy następujące działania:

    • wysokiej jakości wspólne programy Erasmus Mundus, obejmujące studia magisterskie i doktoranckie,
    • programy partnerstwa Erasmus Mundus między europejskimi instytucjami szkolnictwa wyższego i instytucjami szkolnictwa wyższego z krajów trzecich,
    • środki promujące europejskie szkolnictwo wyższe.

    Działania te mogą być realizowane poprzez stosowanie metod, które wspierają opracowywanie wspólnych programów i tworzenie sieci współpracy, mobilność osób (w szczególności w kierunku Europy), promowanie umiejętności językowych i międzykulturowego zrozumienia, projekty pilotażowe z partnerami zewnętrznymi oraz ocenę trendów i zmian w szkolnictwie wyższym w perspektywie międzynarodowej.

    Informacje dotyczące działań i rozwoju programu mają być jak najszerzej rozpowszechniane przez Komisję, głównie za pośrednictwem strony internetowej programu.

    Uczestnictwo

    W programie Erasmus Mundus mogą uczestniczyć:

    • instytucje szkolnictwa wyższego, ośrodki badawcze i przedsiębiorstwa,
    • uczestnicy studiów wszystkich poziomów szkolnictwa wyższego,
    • pracownicy naukowi stopnia podoktoranckiego, nauczyciele akademiccy i pracownicy instytucji szkolnictwa wyższego,
    • inne podmioty działające w dziedzinie szkolnictwa wyższego (publiczne lub prywatne).

    Program jest otwarty dla państw członkowskich Unii Europejskiej (UE). W programie mogą uczestniczyć również kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu będące członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, kraje kandydujące do przystąpienia do UE oraz kraje Bałkanów Zachodnich i Konfederacji Szwajcarskiej, pod warunkiem zawarcia specjalnej umowy przewidującej uczestnictwo danego kraju.

    Realizacja

    Komisja zobowiązana jest zapewnić efektywną i przejrzystą realizację działań Wspólnoty. Ponadto Komisja powinna odpowiednio uwzględniać współpracę dwustronną między państwami członkowskimi a krajami trzecimi oraz inne programy i działania Wspólnoty w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań. Komisja powinna również zasięgać opinii właściwych europejskich organizacji i stowarzyszeń oraz zapewniać swoim przedstawicielstwom w krajach trzecich informacje przydatne szerokiej rzeszy odbiorców.

    Realizując ten program, państwa członkowskie muszą dopilnować, aby odpowiednio zaangażować strony zainteresowane, podejmować działania ukierunkowane na usuwanie barier dotyczących programów wymian z krajami trzecimi oraz właściwie informować studentów i instytucje w zakresie programu. Ponadto państwa członkowskie powinny wyznaczyć struktury do współpracy z Komisją oraz prowadzić działania mogące zapewnić efekt synergii z innymi programami wspólnotowymi oraz podobnymi krajowymi inicjatywami.

    Program powinien przyczyniać się do promowania strategii lizbońskiej, różnorodności i kształcenia i edukacji międzykulturowej, równości i równych szans dla wszystkich, zapewniając szczególne wsparcie na rzecz studentów o szczególnych potrzebach, zwalczania wszelkich form dyskryminacji oraz do rozwoju krajów trzecich.

    Ramy finansowe dla programu Erasmus Mundus na lata 2009–2013 wynoszą 493 690 000 EUR na realizację działań 1 i 3. Ponadto przewidziano orientacyjną kwotę w wysokości 460 000 000 EUR na realizację działania 2.

    Monitorowanie i ocena

    Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, zobowiązana jest regularnie monitorować realizację programu. Odpowiada ponadto za dokonywanie regularnej oceny programu oraz przedkładanie sprawozdania okresowego z oceny Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów do 31 marca drugiego roku po rozpoczęciu zajęć ustanowionych w ramach programu. Komisja zobowiązana jest również do wydania komunikatu w sprawie kontynuacji programu do 30 stycznia 2012 r. oraz sprawozdania z oceny ex post do 31 grudnia 2015 r.

    Odniesienia

    Akt

    Wejście w życie – Data wygaśnięcia

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy

    Decyzja nr 1298/2008/WE

    20.12.2008–99/99/9999

    Dz.U. L 340 z 19.12.2008

    See also

    • Dalsze informacje dostępne są na stronach internetowych poświęconych programowi Erasmus Mundus Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury (DE) (EN) (FR) i Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EN)

    Ostatnia aktualizacja: 12.03.2009

    Góra