Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0852

    Sieć punktów kontaktowych służąca zwalczaniu korupcji

    Sieć punktów kontaktowych służąca zwalczaniu korupcji

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Decyzja 2008/852/WSiSW w sprawie sieci punktów kontaktowych służącej zwalczaniu korupcji

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI?

    W niniejszej decyzji ustanawia się sieć punktów kontaktowych w całej Unii Europejskiej (UE), zorganizowaną na podstawie dotychczasowej współpracy między Europejskimi Partnerami przeciwko Korupcji (EPAC).

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Na mocy niniejszej decyzji ustanowiona została sieć punktów kontaktowych w krajach UE, które mają być odpowiedzialne za zapobieganie lub zwalczanie korupcji. Ma ona na celu wzmocnienie współpracy między tymi organami w celu zintensyfikowania działań przeciwko korupcji na szczeblu UE.
    • Sieć składa się z odpowiednich organów i agencji w krajach UE. Każdy kraj wyznacza na jej członków przynajmniej jedną, lecz nie więcej niż trzy takie organizacje. Jej członkiem jest także Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Komisja Europejska również uczestniczy w działalności sieci i sama wyznacza swoich przedstawicieli. Europol i Eurojust także mogą uczestniczyć w działalności tej sieci. Aktualny wykaz punktów kontaktowych dostępny jest na stronie internetowej EPAC-EACN.
    • Zadania sieci polegają na:
      • utworzeniu forum wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w zakresie zapobiegania korupcji i jej zwalczania;
      • ułatwianiu nawiązywania i utrzymywania kontaktów między jej członkami.
    • Ponadto członkowie sieci, w celu wypełnienia swoich zadań, spotykają się nie rzadziej niż raz w roku.
    • Utworzenie sieci pozostaje bez uszczerbku dla stosowanych przepisów dotyczących współpracy policyjnej i sądowej między krajami UE oraz dla roli Europejskiego Kolegium Policyjnego.
    • Sieć organizuje się na podstawie dotychczasowej nieformalnej współpracy między Europejskimi Partnerami przeciwko Korupcji (EPAC). Kraje UE, Komisja Europejska, Europol oraz Eurojust pokrywają wszystkie koszty poniesione przez siebie w związku z działaniami w ramach sieci.

    KONTEKST

    W listopadzie 2004 r. podczas konferencji AGIS na temat: „Wzmacnianie współpracy operacyjnej w celu walki z korupcją w Unii Europejskiej” Partnerzy EPAC wsparli inicjatywę, mającą na celu utworzenie sieci antykorupcyjnej obejmującej całą UE. Inicjatywa ta uzyskała dalsze poparcie na ich corocznym spotkaniu w listopadzie 2006 r.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Decyzja Rady 2008/852/WSiSW z dnia 24 października 2008 r. w sprawie sieci punktów kontaktowych służącej zwalczaniu korupcji (Dz.U. L 301 z 12.11.2008, s. 38–39)

    Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016

    Góra