Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007L0042

    Opakowania wykonane z folii z regenerowanej celulozy w kontakcie z żywnością

    Opakowania wykonane z folii z regenerowanej celulozy w kontakcie z żywnością

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 2007/42/WE w sprawie materiałów i wyrobów wykonanych z folii z regenerowanej celulozy przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi

    STRESZCZENIE

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

    • Niniejsza dyrektywa jest dyrektywą szczególną określoną rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
    • Wprowadza definicję folii z regenerowanej celulozy*.
    • Ustanawia wykaz substancji dozwolonych do wytwarzania folii z regenerowanej celulozy oraz ich limity ilościowe w celu ochrony zdrowia konsumenta.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Zakres

    Dyrektywa ma zastosowanie do folii z regenerowanej celulozy – zarówno w przypadku gdy sama stanowi produkt gotowy, jak i gdy tworzy część produktu gotowego zawierającego inne materiały – która jest przeznaczona do kontaktu z żywnością lub wchodzi w taki kontakt.

    Obejmuje ona następujące rodzaje folii:

    • 1.

      niepowlekana folia z regenerowanej celulozy;

    • 2.

      powlekana folia z regenerowanej celulozy z powłoką uzyskaną z celulozy lub

    • 3.

      powlekana folia z regenerowanej celulozy z powłoką składającą się z tworzyw sztucznych.

    Niniejszej dyrektywy nie stosuje się do syntetycznych osłonek z regenerowanej celulozy.

    Wykaz substancji dozwolonych

    • Załącznik II do dyrektywy ustanawia wykaz substancji dozwolonych do wytwarzania folii z regenerowanej celulozy wraz z ograniczeniami dotyczącymi ich stosowania.
    • Niepowlekane folie z regenerowanej celulozy bądź te z powłoką z tworzyw sztucznych mogą być wytwarzane przy użyciu substancji innych niż wymienione w załączniku II, jeżeli są one stosowane jako substancje barwiące lub kleje, pod warunkiem braku śladów ich migracji do żywności.
    • Folie z regenerowanej celulozy z powłoką z tworzyw sztucznych muszą być zgodne z rozporządzeniem (UE) nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
    • Zadrukowane powierzchnie folii z regenerowanej celulozy nie mogą wchodzić w kontakt ze środkami spożywczymi.

    Obrót i etykietowanie

    W obrocie handlowym materiałom i wyrobom z folii z regenerowanej celulozy przeznaczonym do kontaktu ze środkami spożywczymi musi towarzyszyć pisemna deklaracja, zgodna z rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004. Zwolnienie z tego obowiązku stosuje się do materiałów i wyrobów wykonanych z folii z regenerowanej celulozy, które z uwagi na swój charakter są wyraźnie przeznaczone do kontaktu ze środkami spożywczymi.

    W przypadku wskazania szczególnych warunków użytkowania, materiały i wyroby z folii z regenerowanej celulozy muszą być odpowiednio oznakowane.

    OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

    Od dnia 20 lipca 2007 r.

    KONTEKST

    KLUCZOWE POJĘCIE

    *Folia z regenerowanej celulozy: cienki arkusz materiału otrzymany z oczyszczonej celulozy uzyskanej z drewna lub bawełny, uprzednio nieprzetwarzanych. Folia z regenerowanej celulozy może być powlekana jedno- lub dwustronnie.

    AKT

    Dyrektywa Komisji 2007/42/WE z dnia 29 czerwca 2007 r. w sprawie materiałów i wyrobów wykonanych z folii z regenerowanej celulozy przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi (Dz.U. L 172 z 30.6.2007, s. 71–82)

    AKTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie(WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylające dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG (Dz.U. L 338 z 13.11.2004, s. 4–17). Kolejne zmiany i poprawki do rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych.

    Rozporządzenie Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz.U. L 12 z 15.1.2011, s. 1–89). Zobacz tekst skonsolidowany.

    Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015

    Góra