Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006Q0614(01)

    Porozumienie międzyinstytucjonalne o współpracy w sprawach budżetowych

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Porozumienie międzyinstytucjonalne o współpracy w sprawach budżetowych

    Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami zawarte między Parlamentem Europejskim (PE), Radą i Komisją 17 maja 2006 r. zawiera ramy finansowe na lata 2007–2013 pozwalające na wdrożenie dyscypliny budżetowej. Celem porozumienia jest także poprawa prawidłowego przebiegu corocznej procedury budżetowej i współpraca międzyinstytucjonalna w zakresie budżetu.

    AKT

    Porozumienie międzyinstytucjonalne pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami [Zob. akt(-y) zmieniający(-e)].

    STRESZCZENIE

    Porozumienie w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami (PMI) zostało zawarte pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją. Dotyczy ono tworzenia i wykonywania budżetu Unii Europejskiej (UE). Na mocy tego porozumienia instytucje europejskie podjęły współpracę w celu poprawy przebiegu procedury budżetowej i zapewnienia należytego zarządzania finansami europejskimi.

    PMI składa się z trzech części:

    • część I tworzy ramy finansowe na lata 2007–2013, tj. wartość wydatków przewidzianych dla każdej polityki,
    • część II organizuje współpracę między Parlamentem, Radą i Komisją w czasie procedury budżetowej,
    • część III ustala zasady, które mają zapewnić należyte zarządzanie finansowe funduszami UE.

    Ramy finansowe na lata 2007–2013

    Celem ram finansowych jest zapewnienie systematycznego postępu wydatków UE w danym okresie. I tak, dla każdego roku w latach 2007–2013 ramy finansowe ustalają pułapy dla każdej kategorii wydatków. Instytucje europejskie zobowiązują się wykonywać swoje uprawnienia budżetowe w taki sposób, aby przestrzegać tych pułapów.

    Tabela ram finansowych na lata 2007–2013 znajduje się w załączniku I do PMI. Pułapy zostały ustalone w granicach zasobów własnych UE.

    Ponadto ramy finansowe mogą być przedmiotem dopasowań technicznych, których dokonuje Komisja. Te dopasowania polegają na przykład na aktualizacji pułapów w zależności od zmian cen czy warunków realizacji budżetu.

    Ramy finansowe mogą także być przedmiotem aktualizacji w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, z zachowaniem pułapu zasobów własnych. Propozycja Komisji dotycząca przeprowadzenia takiej aktualizacji musi zostać przedstawiona i przyjęta przed rozpoczęciem procedury budżetowej dla danego roku lub pierwszego roku, którego to dotyczy.

    Skądinąd PMI ustala zasady dotyczące mobilizacji niektórych instrumentów, znajdujących się poza ramami finansowymi:

    • rezerwa na pomoc nadzwyczajną: rezerwa ta ma umożliwić szybką reakcję na określone zapotrzebowanie państw trzecich na pomoc, powstałe w wyniku zdarzeń, których nie można było przewidzieć w momencie ustalania budżetu. Roczna wielkość tej rezerwy ustalona jest na 221 mln EUR na okres trwania ram finansowych,
    • Fundusz Solidarności: Fundusz Solidarności UE ma pozwolić na szybkie przyznanie pomocy finansowej w razie poważnych klęsk żywiołowych na terytorium państwa członkowskiego lub kraju kandydującego. Pułap rocznej kwoty dostępnej w ramach Funduszu Solidarności wynosi 1 mld EUR,
    • instrument elastyczności: instrument elastyczności o rocznym pułapie w wysokości 200 mln EUR ma na celu umożliwienie finansowania w określonym roku budżetowym i do wskazanej wysokości jasno określonych wydatków, których nie można pokryć w ramach dostępnych pułapów jednej bądź kilku innych pozycji,
    • Europejski Fundusz Przystosowania do Globalizacji: Celem Europejskiego Funduszu Przystosowania do Globalizacji jest zapewnianie dodatkowego wsparcia pracownikom ponoszącym konsekwencje znacznych zmian strukturalnych, które zachodzą w światowej strukturze handlu oraz pomocy w reintegracji z rynkiem pracy. Fundusz nie może przekraczać rocznej kwoty 500 mln EUR.

    Współpraca międzyinstytucjonalna w czasie procedury budżetowej

    Porozumienie międzyinstytucjonalne ustala procedury i tryb współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie:

    • tworzenia budżetu,
    • klasyfikowania wydatków,
    • maksymalnego zwiększenia wydatków nieobowiązkowych w przypadku braku ram finansowych,
    • wpisywania postanowień finansowych do aktów prawnych,
    • wydatków związanych z porozumieniami w zakresie rybołówstwa,
    • finansowania wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB).

    Należyte zarządzanie finansami

    Instytucje muszą upewnić się, że niniejsze porozumienie i budżet są wdrażane w ramach należytego zarządzania finansami w oparciu o zasady gospodarności, efektywności, ochrony interesów finansowych, proporcjonalności kosztów administracyjnych oraz współistnienia procedur.

    Komisja przedłoży dwa razy w ciągu roku programowanie finansowe uporządkowane według działów, obszaru działalności i pozycji budżetu. Programowanie finansowe powinno być ściśle połączone z programowaniem prawodawczym Komisji.

    Parlament, Rada i Komisja dostrzegają konieczność wzmocnienia kontroli wewnętrznej funduszy europejskich bez zwiększania obciążeń administracyjnych. Instytucje przewidują wprowadzenie idących w tym kierunku przepisów w odpowiednich aktach prawnych.

    Wreszcie instytucje zobowiązują się także do wspierania mechanizmów współfinansowania opartych na inwestycjach publiczno-prywatnych. Celem jest skorzystanie z efektu dźwigni budżetu UE.

    Kontekst

    Traktat lizboński, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 r., wprowadził nowe przepisy w zakresie budżetu UE.

    Artykuł 312 Traktatu o funkcjonowaniu UE określa, że wieloletnie ramy finansowe muszą, począwszy od tego momentu, być przedmiotem rozporządzenia Rady przyjętego jednogłośnie i po otrzymaniu zgody Parlamentu.

    Zaktualizowana została także procedura przyjmowania budżetu. Wzmocniona została rola Parlamentu, zniesiono rozróżnienie między wydatkami obowiązkowymi i nieobowiązkowymi.

    Zmiany wprowadzone przez traktat lizboński zmuszają do zmiany niniejszego porozumienia międzyinstytucjonalnego. W związku z powyższym na szczeblu europejskim trwają prace nad przyjęciem dwóch wniosków ustawodawczych:

    • wniosek rozporządzenie Rady określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2007–2013,
    • nowy projekt porozumienia międzyinstytucjonalnego między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją o współpracy w sprawach budżetowych.

    Odniesienia

    Akt

    Wejście w życie

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy

    Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami

    1.1.2007

    Dz.U. L 139, 14.6.2006

    Akt(-y) zmieniający(-e)

    Wejście w życie

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy

    Decyzja 2008/29/WE

    18.12.2007

    Dz.U. L 6, 10.1.2008

    Decyzja 2008/371/WE

    29.4.2008

    Dz.U. L 128, 16.5.2008

    Decyzja 2009/407/WE

    6.5.2009

    Dz.U L 132, 29.5.2009

    Decyzja 2009/1005/UE

    17.12.2009

    Dz.U. L 347, 24.12.2009

    Decyzja 2012/5/UE

    27.1.2012

    -

    Dz.U. L 4, 7.1.2012

    See also

    • Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Komisji Europejskiej (DE) (EN) (FR)

    Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012

    Góra