Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0233

    Umowa pomiędzy UE a Szwajcarią dotycząca statystyki

    Umowa pomiędzy UE a Szwajcarią dotycząca statystyki

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

    Umowa pomiędzy UE a Szwajcarią o współpracy w dziedzinie statystyki

    Decyzja 2006/233/WE dotycząca podpisania umowy pomiędzy UE a Szwajcarią o współpracy w dziedzinie statystyki

    JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

    Umowa ma na celu:

    Na mocy decyzji Wspólnota Europejska (obecnie UE) podpisuje umowę o współpracy ze Szwajcarią w dziedzinie statystyki.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Strony zobowiązują się do:

    • opracowania i stosowania zharmonizowanych metod statystycznych, definicji oraz klasyfikacji,
    • dopilnowania, by ich statystyki były zgodne z zasadami bezstronności, wiarygodności, obiektywności, niezależności naukowej, opłacalności oraz poufności zdefiniowanymi w europejskim prawie statystycznym (rozporządzenie (WE) nr 223/2009) oraz Europejskim kodeksie praktyk statystycznych,
    • unikania nakładania nadmiernych obciążeń na przedsiębiorstwa i organizacje wypełniające ankiety.

    Szwajcaria musi przestrzegać europejskiego ustawodawstwa dotyczącego statystyki, jak opisano w załączniku A do umowy, zmienionym decyzją nr 2/2019 Komitetu Statystycznego Unii Europejskiej / Szwajcarii. Wymóg ten obejmuje przestrzeganie zasad statystycznych i poufności oraz stosowanie nomenklatur statystycznych. Ponadto załącznik A zawiera wykaz aktów prawnych dotyczących statystyki w dziedzinie:

    • przedsiębiorstw,
    • transportu i turystyki,
    • handlu zagranicznego,
    • demografii i kwestii społecznych,
    • gospodarki,
    • rolnictwa,
    • środowiska.

    Podobnie jak w przypadku krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które również przekazują dane do Eurostatu, statystyki przekazywane przez Szwajcarię podlegają zasadom rządzącym unijnym programem statystycznym. Wszystkie tematy i kwestie statystyczne objęte programem statystycznym są również istotne dla Szwajcarii.

    Każdego roku, równolegle do ogólnego unijnego programu statystycznego, opracowuje się unijny/szwajcarski roczny program statystyczny.

    Wspólny komitet składający się z przedstawicieli obu stron umowy zarządza umową i wdraża jej postanowienia. Komitet może:

    • zmieniać aneksy do umowy,
    • decydować o innych środkach służących zapewnieniu właściwego funkcjonowania umowy.

    Szwajcarskie podmioty mogą uczestniczyć w unijnych programach statystycznych na takich samych prawach i z takimi samymi obowiązkami co podmioty unijne, jednak nie są one uprawnione do otrzymywania żadnego wsparcia finansowego od Eurostatu. Aby pokryć koszty swego uczestnictwa, każdego roku Szwajcaria wnosi wkład finansowy do programu statystycznego. Zasady określające ten wkład opisano w załączniku B do umowy, zmienionym decyzją nr 3/2010 Komitetu Statystycznego Unii Europejskiej / Szwajcarii.

    DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

    Umowa weszła w życie 1 stycznia 2007 r.

    GŁÓWNE DOKUMENTY

    Umowa między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską o współpracy w dziedzinie statystyki (Dz.U. L 90 z 28.3.2006, s. 2–20).

    Kolejne zmiany do niniejszej umowy zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    Decyzja Rady 2006/233/WE z dnia 27 lutego 2006 r. dotycząca podpisania Umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską o współpracy w dziedzinie statystyki (Dz.U. L 90 z 28.3.2006, s. 1).

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Informacja dotycząca wejścia w życie Umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie współpracy w zakresie statystyki (Dz.U. L 90 z 28.3.2006, s. 21).

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164–173).

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021

    Góra