Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R1185

    Obcinanie płetw rekinom

    Obcinanie płetw rekinom

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków

    JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

    • Celem rozporządzenia jest wprowadzenie zakazu praktyki odcinania płetw rekinom, polegającej na odcinaniu płetw złowionym rekinom i wyrzucaniu reszty ciała rekina do morza.
    • Rozporządzenie zostało zmienione rozporządzeniem (UE) nr 605/2013, na mocy którego przestały obowiązywać jakiekolwiek odstępstwa od zakazu.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Zakres

    Rozporządzenie ma zastosowanie do:

    • wszystkich statków rybackich dokonujących połowów na wodach UE,
    • statków rybackich UE dokonujących połowów na wodach morskich niebędących pod władzą krajów UE.

    Rozporządzenie zakazuje:

    • obcinania płetw rekinom* na pokładzie statków oraz zatrzymywania na pokładzie, przeładunku* oraz wyładunku płetw rekina;
    • nabywania lub sprzedaży płetw rekina, które zostały odcięte na pokładzie, zatrzymane na pokładzie, przeładowane oraz wyładowane z naruszeniem niniejszego rozporządzenia.

    Zakaz ten ma zastosowanie do ryb należących do grupy taksonomicznej Elasmobranchii, obejmującej rekiny, rajowate, płaszczki oraz podobne gatunki, z wyjątkiem tzw. skrzydeł rai.

    Warunki

    Aby ułatwić składowanie na pokładzie, płetwy rekinów mogą być częściowo podcięte i złożone płasko na tuszy, jednak przed wyładunkiem nie wolno oddzielać ich od tuszy.

    Sprawozdawczość

    Na mocy rozporządzenia kraj, pod którego banderą statek prowadzi połowy (zgodnie z unijnym systemem kontroli rybołówstwa), przesyła Komisji Europejskiej roczne sprawozdanie w sprawie wykonania rozporządzenia, przedstawiając poniższe informacje:

    • liczbę wyładunków rekinów,
    • liczbę, datę i miejsce przeprowadzonych inspekcji,
    • liczbę i charakter wykrytych przypadków braku zgodności, wraz ze wszystkimi danymi identyfikacyjnymi odnośnego statku lub odnośnych statków, a także zastosowanymi sankcjami w każdym przypadku braku zgodności, oraz
    • całkowitą liczbę wyładunków z podziałem na gatunki (waga/liczba) i porty.

    W 2016 r. Komisja opublikowała sprawozdanie dotyczące funkcjonowania rozporządzenia zmienionego w 2013 r. oraz sytuacji międzynarodowej w tej kwestii.

    OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 2 września 2003 r.

    KONTEKST

    KLUCZOWE POJĘCIA

    Płetwy rekina: jakiekolwiek płetwy rekina, w tym płetwy ogonowe, lecz bez płetw piersiowych raj, które stanowią część składową tzw. skrzydła rai.
    Przeładunek: przekazanie połowów z mniejszego statku rybackiego na większy, na którym są one następnie włączane do większej partii przeznaczonej do wysyłki.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 1185/2003 z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków (Dz.U. L 167 z 4.7.2003, s. 1–3)

    Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1185/2003 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    DOKUMENT POWIĄZANY

    Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące funkcjonowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1185/2003 w sprawie obcinania płetw rekinom na pokładach statków, zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 605/2013, oraz dotyczące sytuacji międzynarodowej w tej kwestii (COM(2016) 207 final z 15.4.2016)

    Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019

    Góra