This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 31999D0400
Umowa z Hongkongiem w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych
Umowa z Hongkongiem w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych
STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:
JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?
Celem umowy jest usprawnienie współpracy między organami administracyjnymi odpowiedzialnymi za stosowanie ustawodawstwa celnego*. Poza określeniem kilku rodzajów współpracy umowa zawiera postanowienia prowadzące do dalszego rozwoju i zacieśniania współpracy celnej za pośrednictwem umów zawieranych w określonych sprawach.
Decyzja zatwierdza umowę w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie: UE).
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Współpraca celna
Strony zobowiązują się do rozwoju współpracy celnej poprzez:
Wzajemna pomoc administracyjna
Na mocy umowy wzajemna pomoc administracyjna może mieć dwie formy:
Umowa przewiduje także zapewnianie specjalnego nadzoru w podejrzanych przypadkach. Taki nadzór może zostać zastosowany do osób fizycznych i prawnych, które naruszyły lub mogą naruszyć ustawodawstwo celne, lub do miejsc, towarów lub środków transportu, które są lub mogą zostać przeznaczone do użycia z naruszeniem ustawodawstwa celnego.
Aspekty formalne i wyjątki od obowiązku udzielania pomocy
Wnioski są sporządzane na piśmie, z wyjątkiem nagłej sytuacji – wówczas wnioski mogą być składane ustnie, jednak muszą być niezwłocznie potwierdzone na piśmie.
Wnioski powinny zawierać następujące informacje:
Władza otrzymująca wniosek może odmówić przyjęcia wniosku, jeśli naruszałoby to suwerenność, porządek publiczny, bezpieczeństwo lub inne zasadnicze interesy jednej ze stron. Obowiązek udzielenia pomocy może zostać zniesiony także w sytuacjach, w których jej udzielenie naruszyłoby tajemnicę przemysłową, handlową lub zawodową.
Umowa zawiera postanowienia dotyczące poufności przekazanych informacji. Zapewniany jest wysoki poziom ochrony danych osobowych.
W umowie przewidziano ustanowienie Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej, który czuwa nad sprawnym funkcjonowaniem umowy i bada wszystkie sprawy wynikające z jej stosowania.
DATA WEJŚCIA W ŻYCIE
Umowa weszła w życie w dniu 1 czerwca 1999 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNE DOKUMENTY
Decyzja Rady 1999/400/WE z dnia 11 maja 1999 r. dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Hongkongiem, Chiny w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych (Dz.U. L 151 z 18.6.1999, s. 20)
Umowa między Wspólnotą Europejską a Hongkongiem (Chiny) o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych (Dz.U. L 151 z 18.6.1999, s. 21–26)
Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019