Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31994D0457

Współpraca naukowo-techniczna między UE a Australią

Współpraca naukowo-techniczna między UE a Australią

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Umowa odnosząca się do współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Australią

Decyzja 99/510/WE dotycząca zawarcia Umowy zmieniającej Umowę odnoszącą się do współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Australią

Decyzja 94/457/WE dotycząca zawarcia Umowy odnoszącej się do współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Australią

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

W porozumieniu ustanowiono formalne ramy współpracy w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w których strony wspierają działalność badawczą i rozwojową prowadzącą do postępu w nauce lub technologii istotnych dla tych dziedzin zainteresowania. Umowa została jednokrotnie zmieniona w 1999 r., w szczególności jej art. 4 ust. 2, tj. zakres stosowania.

Rada zatwierdziła – w drodze decyzji – zawarcie umowy z jej późniejszą zmianą w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie: Unii Europejskiej – EU).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wspólne działania w ramach umowy są prowadzone w oparciu o następujące zasady:

  • obopólnych korzyści;
  • odpowiedniej wymiany informacji, które mogą wpłynąć na działania uczestników współpracy;
  • skutecznej ochrony oraz sprawiedliwej dystrybucji praw własności intelektualnej; oraz
  • osiąganie korzyści gospodarczo-społecznych, wynikających ze współpracy, przez UE oraz Australię.

Zakres

Obszary współpracy określone są w następujący sposób:

  • W odniesieniu do UE mogą one obejmować wszelkie badania naukowe i rozwój technologiczny oraz działania pokazowe, objęte artykułami 180 lit. a) (wdrażanie badań, rozwój technologiczny i programy pokazowe, poprzez wspieranie współpracy między przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczymi i uniwersytetami) i art. 180 lit. d) (stymulowanie kształcenia i mobilności naukowców w UE) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), przy czym ostatnie jedynie w takim zakresie, w jakim dotyczy to sieci między operatorami infrastruktury a odnośnymi projektami badawczymi.
  • W odniesieniu do Australii mogą one obejmować wszelkie działania naukowe lub technologiczne, finansowane lub prowadzone przez rząd Australii, rządy państw i terytoriów, jednostki pozarządowe, w tym prywatny sektor badawczy i sektor przedsiębiorstw oraz wszelkie zainteresowane jednostki badawcze.

Działania

Współpraca może obejmować następujące działania:

  • uczestniczenie osób fizycznych i osób prawnych*, instytutów badawczych i innych podmiotów, w tym samych stron, w projektach badawczych przeprowadzanych przez Australię lub UE, zgodnie z procedurami obowiązującymi każdą ze stron;
  • wspólne wykorzystanie zakładów badawczych do celów współpracy w zakresie projektów badawczych;
  • wizyty oraz wymiany personelu naukowego, technicznego i innego właściwego personelu do celów uczestniczenia w seminariach, sympozjach i warsztatach istotnych do celów współpracy realizowanej na mocy niniejszej Umowy;
  • wymianę informacji, takich jak praktyki, przepisy ustawowe i wykonawcze oraz programy istotne dla współpracy zgodnie z niniejszą Umową; oraz
  • inną działalność określoną przez Wspólny Komitet UE i Australii ds. Współpracy Naukowej i Technologicznej.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie w dniu 25 lipca 1994 r., a umowa zmieniająca weszła w życie w dniu 9 grudnia 1999 r. Umowa została zawarta na czas nieokreślony i każda ze stron może ją rozwiązać w dowolnym czasie z zachowaniem dwunastomiesięcznego terminu wypowiedzenia w formie pisemnej.

KONTEKST

Umowa o współpracy naukowo-technicznej z 1994 r. była pierwszą umową o współpracy naukowo-technicznej zawartą przez Wspólnotę Europejską z krajem uprzemysłowionym znajdującym się poza granicami Europy. Umowa ta stanowi część szerszych dwustronnych stosunków między UE a Australią, które są regulowane na mocy ram partnerstwa UE-Australia z 2008 r. Nową, bardziej kompleksową umowę ramową podpisano w 2017 r. i jest ona tymczasowo stosowana w odniesieniu do niektórych sektorów od dnia 4 października 2018 r.

Więcej informacji:

Więcej informacji na temat współpracy z Australią w zakresie badań naukowych i innowacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Osoby prawne: przedsiębiorstwa, organizacje i jednostki mające prawa i obowiązki w świetle prawa.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa odnosząca się do współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Australią (Dz.U. L 188 z 22.7.1994, s. 18-25)

Kolejne zmiany umowy zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Decyzja Rady 99/510/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. dotycząca zawarcia Umowy zmieniającej Umowę odnoszącą się do współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Australią (Dz.U. L 195 z 28.7.1999, s. 31)

Decyzja Rady 94/457/WE z dnia 27 czerwca 1994 r. dotycząca zawarcia Umowy zmieniającej Umowę odnoszącą się do współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Australią (Dz.U. L 188 z 22.7.1994, s. 17)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Umowa ramowa między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Australią, z drugiej (Dz.U. L 237 z 15.9.2017, s. 7-35)

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020

Góra