Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31992L0035

    Środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni

    Status prawny dokumentu Streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem 'Unijne prawo o zdrowiu zwierząt' .

    Środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 92/35/EWG – zasady kontroli i środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

    Afrykański pomór koni jest chorobą wirusową dotykającą wszystkie zwierzęta z rodziny koniowatych *, która zwykle kończy się śmiercią w przypadku koni, i mogłaby mieć poważne skutki społeczne i ekonomiczne. Niniejsza dyrektywa określa zasady kontroli i środki zwalczania tej choroby.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Jeśli u przynajmniej jednego konia w gospodarstwie podejrzewa się chorobę afrykańskiego pomoru koni, wówczas bezzwłocznie powinny zostać o tym powiadomione odpowiednie organy władzy. Następnie organy te powinny objąć takie gospodarstwo urzędowym nadzorem i zastosować poniższe środki:
      • przeprowadzenie urzędowego spisu zwierząt z rodziny koniowatych, w tym tych już padłych, zakażonych lub podejrzanych o zakażenie,
      • przeprowadzenie spisu miejsc, które sprzyjają przetrwaniu owadów przenoszących chorobę,
      • przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia i badań klinicznych,
      • obowiązek ochrony zwierząt z rodziny koniowatych przed ww. owadami,
      • zakaz przemieszczania się zwierząt koniowatych z i do gospodarstwa,
      • podjęcie działań służących zwalczaniu ww. owadów w pomieszczeniach zwierząt,
      • obowiązek zniszczenia zwłok zwierząt z rodziny koniowatych padłych w gospodarstwie.
    • Tam, gdzie zostanie urzędowo potwierdzone występowanie choroby, zastosowane zostaną następujące środki:
      • wszelkie zwierzęta z rodziny koniowatych zakażone lub przedstawiające kliniczne objawy mają być zabite, a ich zwłoki zniszczone,
      • działania zapobiegawcze dla gospodarstw, w których podejrzewa się chorobę, zostają rozszerzone na wszystkie gospodarstwa położone w promieniu co najmniej 20 kilometrów wokół gospodarstwa, w którym potwierdzono wystąpienie choroby,
      • wszystkie zwierzęta z rodziny koniowatych w obrębie strefy 20 km muszą zostać zaszczepione, z wyjątkiem szczególnych okoliczności.
    • Wokół zakażonych gospodarstw musi zostać utworzony obszar zakażony o promieniu co najmniej 100 km, na terenie którego wszystkie zwierzęta z rodziny koniowatych są zbadane klinicznie, a ich przemieszczanie jest zabronione, z wyjątkiem transportu do rzeźni w obrębie obszaru zakażonego lub obszaru zagrożonego. W miejscach, w których systematyczne szczepienia nie były przeprowadzane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, obszar zagrożony sięga zazwyczaj 50 km poza granice obszaru zakażonego.
    • Osoby przebywające w obrębie tych obszarów muszą zostać poinformowane o wszelkich wprowadzonych restrykcjach. Systematyczne szczepienia zwierząt mogą być prowadzone wyłącznie na obszarze zagrożonym.
    • Każde państwo UE musi wyznaczyć krajowe laboratorium w celu skoordynowania działań w razie wystąpienia choroby, jak również podjęcia współpracy z innymi państwami UE oraz z laboratorium referencyjnym w Hiszpanii.
    • Każde państwo musi opracować swój własny plan interwencyjny, aby przeciwdziałać chorobie, zakładający stworzenie krajowego centrum kryzysowego oraz lokalnych centrów kryzysowych. Eksperci z Komisji Europejskiej mogą przeprowadzać kontrole na miejscu, aby mieć pewność, że ww. centra w pełni wykonują swoje obowiązki.
    • Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz wspiera Komisję w zakresie panowania nad chorobą afrykańskiego pomoru koni.

    Uchylenie

    Dyrektywa 92/35/EWG zostanie uchylona i zastąpiona rozporządzeniem (UE) 2016/429 z dniem 21 kwietnia 2021 r.

    OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

    Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od dnia 18 maja 1992 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do dnia 31 grudnia 1992 r.

    KONTEKST

    Więcej informacji:

    * KLUCZOWE POJĘCIA

    Zwierzęta z rodziny koniowatych: zwierzęta koniowate, takie jak konie, osły i zebry, a także krzyżówki tych ras

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Dyrektywa Rady 92/35/EWG z dnia 29 kwietnia 1992 r. ustanawiająca zasady kontroli i środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni (Dz.U. L 157 z 10.6.1992, s. 19–27)

    Kolejne zmiany do dyrektywy 92/35/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1–208)

    Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 38 z 1.2.2002, s. 1–24)

    Zob. tekst skonsolidowany.

    Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016

    Góra