Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02006R1896-20170714

    Postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty

    Postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 – ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty

    STRESZCZENIE

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

    • Rozporządzenie ustanawia postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty roszczeń, które nie zostały zakwestionowane przez pozwanego. Ma ono na celu uproszczenie, przyspieszenie i ograniczenie kosztów postępowania sądowego w sprawach transgranicznych.
    • Umożliwia również swobodny przepływ europejskich nakazów zapłaty, które są uznawane i wykonywane we wszystkich krajach UE.
    • Rozporządzenie ma zastosowanie we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Danii.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Zakres

    Postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty ma zastosowanie do spraw cywilnych i handlowych w przypadkach, gdy co najmniej jedna ze stron mieszka w kraju UE innym niż kraj, w którym złożono pozew o wydanie nakazu zapłaty.

    Postępowanie nie ma zastosowania do:

    • spraw skarbowych, celnych lub administracyjnych,
    • spraw dotyczących odpowiedzialności państwa za działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej,
    • praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich,
    • upadłości, postępowania związanego z likwidacją niewypłacalnych spółek lub innych osób prawnych i postępowań pojednawczych,
    • zabezpieczenia społecznego,
    • roszczeń wynikających ze zobowiązań pozaumownych, chyba że są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu, lub dotyczą długów oznaczonych wynikających ze współwłasności mienia.

    Pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty

    • Rozporządzenie obejmuje formularz, przy użyciu którego składa się pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty.
    • Postępowanie ustanawia się w celu dochodzenia roszczeń o oznaczonej wysokości, które są wymagalne w chwili wniesienia pozwu.
    • Właściwość sądów ustala się zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu (UE) nr 1215/2012.
    • Sąd, do którego skierowano pozew, bada, tak szybko jak to możliwe, czy spełnione są określone wymogi (transgraniczny charakter postępowania w przypadku spraw cywilnych i handlowych, właściwość sądu itp.), a także czy pozew wydaje się uzasadniony.
    • W przypadku odrzucenia pozwu sąd ma obowiązek przedstawienia powodowi uzasadnienia swojej decyzji. W takiej sytuacji nie przysługuje odwołanie, ale powód może złożyć nowy pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty lub skorzystać z innego postępowania dostępnego zgodnie z przepisami kraju UE.

    Wydanie europejskiego nakazu zapłaty

    • Jeżeli warunki zostały spełnione, sąd, tak szybko jak to możliwe, zwykle w terminie 30 dni od wniesienia pozwu, wydaje europejski nakaz zapłaty.
    • Europejski nakaz zapłaty jest wydawany wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez powoda, jeżeli roszczenie wydaje się uzasadnione.
    • Jeżeli pozwany nie wniesie sprzeciwu do sądu wydania, nakaz będzie automatycznie uznawany i wykonalny w innych krajach UE bez możliwości sprzeciwienia się jego uznaniu.
    • Postępowanie wykonawcze podlega prawu kraju UE, w którym żądane jest wykonanie europejskiego nakazu zapłaty.

    Doręczenie europejskiego nakazu zapłaty pozwanemu

    Europejski nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu zgodnie z prawem kraju, w którym ma nastąpić doręczenie. Rozporządzenie określa możliwe sposoby doręczenia nakazu, z poświadczeniem odbioru przez pozwanego lub bez.

    Wnoszenie sprzeciwu wobec europejskiego nakazu zapłaty

    • Pozwany może wnieść sprzeciw w sądzie, który wydał nakaz zapłaty. Sprzeciw należy przesłać w terminie 30 dni od doręczenia nakazu.
    • W przypadku wniesienia sprzeciwu przez pozwanego kontynuowane jest zwykłe postępowanie cywilne przed właściwym sądem w kraju UE, w którym wydano nakaz, chyba że powód zażąda zakończenia postępowania.

    Po upływie 30-dniowego terminu na wniesienie sprzeciwu pozwany jest uprawniony do złożenia wniosku o ponowne zbadanie europejskiego nakazu zapłaty, jeżeli:

    • nakaz zapłaty został doręczony bez poświadczenia odbioru przez pozwanego, a doręczenie nie nastąpiło w odpowiednim czasie umożliwiającym mu przygotowanie się do obrony,
    • pozwany nie miał możliwości sprzeciwienia się roszczeniu z powodu siły wyższej lub z powodu nadzwyczajnych okoliczności,
    • wydanie nakazu zapłaty było w sposób oczywisty błędne.

    Jeżeli sąd odrzuci wniosek pozwanego, europejski nakaz zapłaty pozostaje w mocy. Jeżeli sąd uzna, że ponowne zbadanie nakazu jest uzasadnione, europejski nakaz zapłaty traci moc.

    OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Niniejsze rozporządzenie weszło w życie 12 grudnia 2008 r.

    KONTEKST

    Postępowanie w sprawie nakazu zapłaty

    Europejski nakaz zapłaty – formularze (Europejski portal e-sprawiedliwość)

    AKT

    Rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (Dz.U. L 399 z 30.12.2006, s. 1–32)

    Kolejne zmiany wprowadzone do rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

    AKTY POWIĄZANE

    Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego dotyczące stosowania rozporządzenia (WE) 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (COM(2015) 495 final z 13.10.2015)

    Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016

    Góra