Handel wewnątrzunijny drobiem i jajami wylęgowymi
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Dyrektywa 2009/158/WE w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z krajów spoza UE drobiu i jaj wylęgowych
JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?
Niniejsza dyrektywa określa warunki zdrowotne zwierząt dla drobiu żywego i jaj wylęgowych, które są przedmiotem handlu między krajami Unii Europejskiej lub są importowane z kraju spoza UE do kraju UE, aby zapobiegać wystąpieniu i szerzeniu się chorób zakaźnych drobiu.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
-
Niniejsza dyrektywa dotyczy:
-
drobiu powyżej 72 godzin życia (w tym ptactwa domowego, indyków, perliczek, kaczek, gęsi, przepiórek, gołębi, bażantów, kuropatw i strusi), trzymanego w celu hodowli lub produkcji mięsa lub jaj do konsumpcji lub w celu odnowy stada z przeznaczeniem do polowania;
-
piskląt jednodniowych, czyli każdego drobiu poniżej 72 godzin życia, jeszcze niekarmionego; niemniej jednak dopuszcza się karmienie kaczek piżmowych;
-
jaj wylęgowych do inkubacji.
-
Przepisy niniejszej dyrektywy nie dotyczą ptactwa przeznaczonego na wystawy, pokazy i konkursy.
-
Żywy drób i jaja wylęgowe mogą być przedmiotem handlu na terenie UE tylko w przypadku, gdy pochodzą z zakładów, które:
-
przestrzegają rygorystycznych warunków higienicznych określonych w niniejszej dyrektywie;
-
stosują program nadzoru choroby i przestrzegają go, w tym m.in. kontroli weterynaryjnych i obowiązku informowania o podejrzeniach wystąpienia choroby;
-
zachowują rejestr dla stada przynajmniej przez dwa lata.
-
Techniki chowu są oparte w jak największym stopniu na zasadzie „all in/all out” (wszystkie zwierzęta wchodzą do produkcji i wychodzą z produkcji jednocześnie w jednym czasie), a między jedną a drugą partią jest prowadzone czyszczenie i dezynfekcja.
-
Jaja muszą być zbierane przynajmniej raz dziennie jak najszybciej po ich złożeniu, a następnie czyszczone i dezynfekowane, po czym umieszczane w nowym lub wyczyszczonym i zdezynfekowanym opakowaniu. Wylęgarnie muszą być oddzielone od obiektów chowu.
-
Jaja wylęgowe muszą pochodzić ze stada, które było trzymane ponad sześć tygodni w zatwierdzonych zakładach, i muszą być dezynfekowane.
-
Pisklęta jednodniowe muszą wylęgać się z jaj wylęgowych spełniających powyższe wymogi i nie mogą wzbudzać podejrzeń o chorobę.
-
Drób hodowlany musi być trzymany od wylęgu lub przynajmniej przez 6 tygodni w zatwierdzonym zakładzie, a ponadto musi spełniać warunki szczepienia i przejść badanie zdrowotne przeprowadzone przez lekarza weterynarii w ciągu 48 godzin poprzedzających przesyłkę (tzn. przed selekcją do wysyłki).
-
Drób rzeźny oraz drób przeznaczony do odnowy stada musi pochodzić z gospodarstwa, w którym był trzymany od wylęgu lub przez ponad 21 dni i które nie jest przedmiotem ograniczeń zdrowotnych. Stado musi być poddane badaniu zdrowia przez lekarza weterynarii w ciągu pięciu dni poprzedzających przesyłkę (48 godzin w przypadku drobiu do odnowy stada).
-
W odniesieniu do przesyłki drobiu lub jaj wylęgowych zawierającej mniej niż 20 jednostek stosuje się mniej surowe wymogi.
-
Transport drobiu i jaj wylęgowych musi spełniać szczególne warunki dotyczące wykorzystywanych do tego opakowań zbiorczych i pojazdów. Przesyłki muszą być wyposażone na czas transportu w świadectwo weterynaryjne podpisane przez urzędowego lekarza weterynarii.
-
Drób i jaja wylęgowe mogą być przywożone do UE tylko w przypadku, gdy pochodzą z krajów zatwierdzonych, gdzie panują warunki zdrowotne uznane za co najmniej równoważne z warunkami UE, takimi jak wymóg zgłaszania przypadków wystąpienia grypy ptaków lub rzekomego pomoru drobiu.
-
Aby zapewnić poprawne stosowanie przepisów niniejszej dyrektywy, przeprowadzane są kontrole na miejscu przez biegłych lekarzy weterynarii z krajów UE i Komisji Europejskiej.
-
Wymogi zdrowotne zwierząt dotyczące handlu drobiem i jajami wylęgowymi oraz ich przywozu, ustanowione w niniejszej dyrektywie, kontrolowane są przez Komisję przy wsparciu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
-
Niniejsza dyrektywa zostanie uchylona i zastąpiona przez rozporządzenie (UE) nr 2016/429 z dniem 20 kwietnia 2021 r.
OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?
Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 1 stycznia 2010 r. Ujednolica ona dyrektywę Rady 90/539/EWG w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzunijny i przywóz z państw spoza UE drobiu i jaj wylęgowych.
KONTEKST
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/466 z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie środków tymczasowych mających na celu ograniczenie ryzyka dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz dobrostanu zwierząt podczas określonych poważnych zakłóceń w systemach kontroli państw członkowskich z powodu choroby koronawirusowej (COVID-19)
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 74–113)
Kolejne zmiany do dyrektywy 2009/158/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1–94)
Zobacz tekst skonsolidowany
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1–208)
Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020