EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Niedrogie usługi telekomunikacyjne - prawa użytkowników

Unia Europejska dąży do zapewnienia dostępu do minimalnego zestawu usług łączności elektronicznej dobrej jakości wszystkim użytkownikom po przystępnej cenie, przy jednoczesnej minimalizacji naruszeń rynku.

AKT

Dyrektywa 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej)

STRESZCZENIE

Unia Europejska dąży do zapewnienia dostępu do minimalnego zestawu usług łączności elektronicznej dobrej jakości wszystkim użytkownikom po przystępnej cenie, przy jednoczesnej minimalizacji naruszeń rynku.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Dyrektywa o usłudze powszechnej zapewnia szczególne przepisy dotyczące świadczenia usług łączności elektronicznej na terenie UE. W tym kontekście dyrektywa:

  • określa obowiązki dotyczące świadczenia pewnych usług obowiązkowych (usługa powszechna),
  • ustanawia prawa użytkowników końcowych i odpowiadające im obowiązki przedsiębiorstw udostępniających publicznie dostępne sieci i usługi łączności elektronicznej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Obowiązek świadczenia usługi publicznej

Kraje UE muszą zapewnić, że:

  • usługi łączności elektronicznej będą dostępne w określonej jakości dla wszystkich użytkowników końcowych na ich terytorium, niezależnie od ich umiejscowienia geograficznego, po przystępnej cenie,
  • użytkownicy składający prośbę o podłączenie do publicznej sieci telekomunikacyjnej (tj. usługi łączności elektronicznej dostępnej publicznie, takiej jak telefon i internet) w określonym miejscu, uzyskują takie podłączenie (jest to istotne np. w przypadku konsumentów zamieszkujących obszary wiejskie lub geograficznie odizolowanego dostępu),
  • co najmniej jedno pełnozakresowe biuro numerów aktualizowane przynajmniej raz w roku dostępne jest dla wszystkich użytkowników końcowych,
  • użytkownicy niepełnosprawni mogą korzystać z oferty dopasowanej do ich potrzeb, na poziomie równym temu, z którego korzystają pozostali użytkownicy,
  • konsumenci z niskimi dochodami mają dostęp do stawek specyficznych lub szczególnego wsparcia.

Kraje UE mogą ustanowić mechanizmy mające na celu rekompensatę kosztów netto związanych ze świadczeniem usługi powszechnej (nie zawsze przynoszącej dochody) przez usługodawcę.

Interesy i prawa użytkowników

Konsumenci muszą uzyskać informacje umożliwiające im zrozumienie charakteru usług, których abonentami się stają. Umowy muszą: (i) zawierać informacje dotyczące minimalnych norm jakościowych usług oraz kompensacji i zwrotu kosztów, w przypadku gdy usługa nie osiąga wspomnianych poziomów, (ii) wskazywać prawo abonenta do rejestracji w biurze numerów, (iii) zawierać jasne informacje dotyczące spełnienia kryteriów uprawniających do korzystania z ofert specjalnych.

W myśl dyrektywy:

  • konsumenci zyskują prawo do zmiany operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej w ciągu jednego dnia roboczego przy zachowaniu dotychczasowego numeru telefonu,
  • usługodawcy mają obowiązek udostępniania przejrzystych i aktualnych informacji dotyczących cen i taryf,
  • na usługodawców nakładane jest szczególne zobowiązanie dotyczące zmian warunków umowy,
  • usługodawcy mają obowiązek publikowania porównywalnych i aktualnych informacji o jakości ich usług,
  • konsumenci zyskują możliwość połączenia z każdym numerem telefonu w obrębie UE,
  • europejski numer alarmowy 112 udostępniany jest bezpłatnie, usługodawca ma też obowiązek przekazywania służbom ratunkowym informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej,
  • promowane są specjalne numery 116 na rzecz znormalizowanych usług pożytku publicznego w tym interwencyjny numer w sprawie „zaginionych dzieci”.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Od 24 lutego 2002 r.

KONTEKST

Dyrektywa stanowi część unijnego pakietu reform sektora telekomunikacji, w skład którego wchodzą cztery inne dyrektywy ( „ramowa” , „o dostępie” , „o zezwoleniach” i „o prywatności i łączności elektronicznej” ) oraz rozporządzenie ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC).

Dalsze informacje są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej oraz na stronie internetowej Twoja Europa.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2002/22/WE

24.4.2002

24.7.2003

Dz.U. L 108, 24.4.2002, s. 51-77

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2009/136/WE

19.12.2009

25.5.2011

Dz.U. L 337 z 18.12.2009, s. 11-36

Sprostowanie do dyrektywy 2009/136/WE

-

-

Dz.U. L 241 z 10.9.2013, s. 9

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015

Top