Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością przy Europolu

Europejskie społeczeństwo w coraz większym stopniu zależne jest od sieci elektronicznych i systemów informatycznych. Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) pociąga za sobą wzrost poziomu działalności przestępczej zagrażającej obywatelom, przedsiębiorstwom, rządom, a także kluczowym infrastrukturom. Aby jej przeciwdziałać, w 2013 r. Unia Europejska powołała Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) działające w ramach Europolu.

AKT

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego: Zwalczanie przestępczości w erze cyfrowej: ustanowienie Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością [COM(2012) 140 final z 28.3.2012]

STRESZCZENIE

Cyberprzestępczość odnosi się do przestępstw popełnianych z użyciem komputerów i sieci komunikacyjnych (np. internetu). Charakter cyberprzestępczości sprawia, że nie napotyka ona żadnych granic, co wymaga koordynacji i współpracy pomiędzy organami ścigania. Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3), będące częścią Europolu i mieszczące się w Holandii, odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu działalności grup przestępczych dopuszczających się tego typu przestępstwi.

Cele

Centrum EC3 koncentruje swoją działalność na cyberprzestępstwach:

popełnianych przez zorganizowane grupy przestępcze, w szczególności przestępstwach przynoszących duże nielegalne zyski, takich jak oszustwa internetowe,

wyrządzających poważne szkody ofiarom, takich jak przemoc seksualna wobec dzieci w internecie,

wymierzonych przeciwko kluczowym infrastrukturom i systemom informatycznym na terenie Unii Europejskiej (w tym na atakach DoS uniemożliwiających korzystanie z atakowanych stron internetowych).

Funkcje:

1.

Europejski punkt kontaktowy w zakresie informacji dotyczących cyberprzestępczości: gromadzi informacje na temat cyberprzestępczości z różnego rodzaju źródeł, identyfikuje trendy i zagrożenia oraz zwiększa zdolność wymiany informacji wywiadowczych.

2.

Gromadzenie wiedzy specjalistycznej celem wsparcia państw członkowskich UE w budowaniu potencjału: z naciskiem na szkolenia w policji i sądownictwie.

3.

Operacyjne wsparcie państw członkowskich: zachęcanie do tworzenia transgranicznych wspólnych zespołów dochodzeniowych w celu zwalczania określonych problemów związanych z cyberprzestępczością oraz do wymiany informacji operacyjnych w ramach prowadzonych dochodzeń. Centrum zapewni też wiedzę specjalistyczną w zakresie przechowywania i szyfrowania danych (kodowania wiadomości lub informacji w celu uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu), a także inne narzędzia i systemy internetowe.

4.

Wspólny głos służb ścigania i służb sądowniczych zaangażowanych w europejskie dochodzenia w zakresie cyberprzestępczości: w debacie prowadzonej z branżą TIK, innymi prywatnymi przedsiębiorstwami branżowymi, środowiskiem naukowym, stowarzyszeniami użytkowników sieci oraz grupami obywatelskimi.

AKTY POWIĄZANE

Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością: Sprawozdanie z pierwszego roku działalności, luty 2014

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014

Top