Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Inwestowanie w dzieci: przerwanie cyklu marginalizacji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Artykuł 3 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE)

Artykuł 153 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

Zalecenie 2013/112/UE w sprawie inwestowania w dzieci

JAKIE SĄ CELE ZALECENIA, ART. 3 (TUE) I ART. 153 (TFUE)?

W ramach pakietu w sprawie inwestycji społecznych na rzecz wzrostu i spójności Komisja Europejska przyjęła zalecenie w sprawie inwestycji społecznych przyjaznych dzieciom. Jego celem jest udzielenie państwom członkowskim UE wytycznych w sprawie zwalczania ubóstwa wśród dzieci i propagowania dobrostanu dzieci oraz znalezienie wspólnych sposobów radzenia sobie z tymi wyzwaniami.

Artykuł 3 TUE wymienia w szczególności ochronę praw dziecka jako jeden z celów i wartości UE.

Artykuł 153 TFUE wymienia obszary polityki społecznej, w których UE wspiera i uzupełnia własne inicjatywy państw członkowskich UE. Obszary te obejmują zwalczanie wykluczenia społecznego.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zalecenie wzywa do przyjęcia perspektywy praw dziecka i opracowania zintegrowanych strategii w oparciu o trzy filary.

  • 1.
    Dostęp do odpowiednich zasobów w celu ograniczenia ubóstwa związanego z poziomem dochodu i trudności materialnych dzięki:
    • wspieraniu aktywności zawodowej rodziców i zapewnieniu opłacalności ich pracy;
    • zapewnieniu odpowiednich warunków życia przez łączenie świadczeń na rodzinę i dziecko i ich redystrybucję we wszystkich grupach dochodowych, przy jednoczesnym unikaniu napiętnowania i czynników zniechęcających do aktywności zawodowej.
  • 2.
    Dostęp do usług wysokiej jakości i po przystępnych cenach, aby zwiększyć szanse życiowe dzieci i poprawić ich rozwój dzięki:
    • zwiększeniu dostępności do wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem po przystępnych cenach, w celu zmniejszenia nierówności w młodym wieku;
    • zwiększeniu wpływu systemów oświaty na równe szanse przez zapewnienie wszystkim dzieciom możliwości korzystania z wysokiej jakości kształcenia sprzyjającego włączeniu społecznemu;
    • poprawieniu możliwości reagowania w ramach systemów ochrony zdrowia na potrzeby dzieci ze środowisk marginalizowanych;
    • zapewnieniu dzieciom bezpiecznych, odpowiednich warunków mieszkaniowych i bytowych;
    • zwiększeniu wsparcia dla rodzin i podniesieniu jakości alternatywnych sposobów sprawowania opieki nad dziećmi.
  • 3.
    Prawo dzieci do udziału w różnych zajęciach dzięki:
    • wspieraniu udziału wszystkich dzieci w zajęciach rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych oraz grach i zabawach przez umożliwianie im brania udziału w pozaszkolnych zajęciach z zakresu uczenia się nieformalnego;
    • wprowadzaniu mechanizmów promujących udział dzieci w procesie podejmowania decyzji mających wpływ na ich życie.

Komisja wzywa ponadto do tworzenia uregulowań dotyczących sprawowania rządów, egzekwowania oraz monitorowania przez:

  • zwiększenie synergii między sektorami;
  • szersze wykorzystanie rozwoju strategii politycznych opartych na dowodach i innowacyjności w zakresie polityki społecznej.

W zaleceniu stwierdzono również, że należy wykorzystać wszystkie właściwe instrumenty UE dzięki:

  • stosowaniu szeregu narzędzi i wskaźników dostępnych w ramach strategii Europa 2020, by nadać nowy impuls wspólnie podejmowanym wysiłkom na rzecz rozwiązania problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród dzieci;
  • korzystaniu w odpowiedni sposób z możliwości, jakie stwarzają instrumenty finansowe UE w celu wspierania omówionych powyżej priorytetów polityki.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Wersja skonsolidowana Traktatu o Unii Europejskiej – Tytuł I – Postanowienia wspólne – Artykuł 3 (dawny artykuł 2 TUE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 17)

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł X – Polityka społeczna – Artykuł 153 (dawny artykuł 137 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 114–116)

Zalecenie Komisji 2013/112/UE z dnia 20 lutego 2013 r.: Inwestowanie w dzieci: przerwanie cyklu marginalizacji (Dz.U. L 59 z 2.3.2013, s. 5–16)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Inwestycje społeczne na rzecz wzrostu i spójności, w tym wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014–2020 (COM(2013) 83 final z 20.2.2013)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Agenda UE na rzecz praw dziecka (COM(2011) 60 final z 15.2.2011)

EUROPA 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu (COM(2010) 2020 final z 3.3.2010)

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019

Top