Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Integracja Romów w obszarze edukacji

 

STRESZCZENIE

Przyjęte w 2013 r. zalecenie Rady wzywa do podjęcia działań w wielu obszarach, w tym w obszarze edukacji w celu wzmocnienia integracji Romów, będących największą mniejszością etniczną w Europie. Prawo dziecka do nauki zapisane jest w art. 28 konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO ZALECENIA?

Niniejsze zalecenie wyraża zdecydowane, wspólne zobowiązanie polityczne wszystkich krajów UE do wzmocnienia wysiłków na rzecz:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Pod względem dostępu do edukacji niniejsze zalecenie wzywa kraje UE do podjęcia działań w celu zapewnienia:

  • 1.

    równego traktowania chłopców i dziewcząt romskich oraz ich pełnego dostępu do dobrej jakościowo, powszechnej edukacji;

  • 2.

    kończenia przez romskich uczniów co najmniej edukacji obowiązkowej.

Starając się spełnić te cele, kraje UE powinny zapewnić:

  • eliminację segregacji szkolnej oraz nieuzasadnionego umieszczania uczniów romskich w szkołach specjalnych,
  • ograniczenie zjawiska wczesnego kończenia nauki na wszystkich szczeblach edukacji (w tym na poziomie edukacji średniej i zawodowej) – strategia „Europa 2020” dąży do ograniczenia odsetka osób wcześnie kończących naukę do poziomu poniżej 10% i zapewnienia zdobywania przez co najmniej 40 % młodszego pokolenia wykształcenia wyższego lub równoważnego,
  • poprawę jakości i zwiększenie dostępu do wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem, z zastosowaniem, w razie potrzeby, ukierunkowanego wsparcia,
  • analizowanie potrzeb poszczególnych uczniów w ścisłej współpracy z ich rodzinami,
  • stosowanie integrujących, dostosowanych do danego przypadku metod nauczania i uczenia się, w tym wspomaganie uczniów mających problemy w nauce, a także prowadzenie działań na rzecz zwalczania analfabetyzmu, a także promowanie dostępności zajęć pozalekcyjnych i uczestnictwa w nich,
  • zachęcanie rodziców do większego zaangażowania i, w stosownych przypadkach, poprawę szkoleń nauczycieli,
  • sprzyjanie uczestnictwu Romów w edukacji na poziomie średnim i wyższym oraz pomyślnemu kończeniu tej edukacji,
  • propagowanie dostępu do edukacji drugiej szansy i do systemu uczenia się dorosłychoraz udzielanie wsparcia
    • wsparcie przy przechodzeniu na kolejne poziomy edukacji,
    • w nabywaniu przez Romów umiejętności dostosowanych do potrzeb rynku pracy.

Monitorowanie i ocena

  • Kraje UE monitorują i oceniają skuteczność podejmowanych przez siebie działań w zakresie własnych krajowych strategii integracji Romów będących częścią szerzej zakrojonych polityk na rzecz włączenia społecznego.
  • W tym celu kraje mogą określać cele lub gromadzić dane ilościowe lub jakościowe na temat społecznych i gospodarczych skutków podejmowanych działań.
  • Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej opracowała Wieloletni Program na rzecz Społeczności Romskiej (2012–2020). Agencja sporządza regularne sprawozdanie z postępów i zapewnia krajom i instytucjom UE porady oparte na dowodach i danych gromadzonych w całej UE.

Sprawozdawczość i działania następcze

Do 1 stycznia 2016 r. kraje UE przedstawiają sprawozdania Komisji Europejskiej na temat wszelkich działań podjętych zgodnie z niniejszym zaleceniem. Następnie na koniec każdego roku przedstawiają nowe sprawozdanie Komisji.

Z kolei Komisja zapewnia, by przekazywane informacje służyły za podstawę rocznych sprawozdań Komisji na temat wdrażania krajowych strategii integracji Romów.

Informacje te przyczyniają się także do procesu europejskiego semestru dla koordynacji polityki gospodarczej. Od roku 2012 w ramach europejskiego semestru Rada wydała oddzielne zalecenia dla pięciu krajów, w których występują liczne społeczności romskie (Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja).

KONTEKST

AKT

Zalecenie Rady z dnia 9 grudnia 2013 r. w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich (Dz.U. C 378, 24.12.2013, s. 1–7)

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Unijne ramy dotyczące krajowych strategii integracji Romów do 2020 r. (COM(2011) 173 wersja ostateczna z 5 kwietnia 2011 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Sprawozdanie z wdrażania unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów 2015 (COM(2015) 299 final z 17 czerwca 2015 r.)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015

Top