Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0396

    Wniosek rozporządzenie Rady w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej {SEK(2008) 2098} {SEK(2008) 2099}

    /* KOM/2008/0396 wersja ostateczna - CNS 2008/0130 */

    52008PC0396

    Wniosek rozporządzenie Rady w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej {SEK(2008) 2098} {SEK(2008) 2099} /* KOM/2008/0396 wersja ostateczna - CNS 2008/0130 */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 25.6.2008

    KOM(2008) 396 wersja ostateczna

    2008/0130 (CNS)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej

    (przedstawiona przez Komisję) {SEK(2008) 2098}{SEK(2008) 2099}

    UZASADNIENIE

    1. KONTEKST

    W komunikacie Komisji w sprawie jednolitego rynku Europy XXI wieku[1] podkreślono potrzebę ciągłego polepszania ramowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku.

    Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią ponad 99 % spółek w Unii Europejskiej, ale tylko 8 % z nich prowadzi transakcje transgraniczne i tylko 5 % posiada spółki zależne i joint venture za granicą. Mimo że w ostatnich latach tworzenie przedsiębiorstw zostało uproszczone w całej UE, należy podjąć dodatkowe działania, aby poprawić dostęp MŚP do jednolitego rynku, ułatwić ich rozwój i uwolnić ich potencjał gospodarczy.

    Statut europejskiej spółki prywatnej ( Societas Privata Europaea , w skrócie SPE) stanowi część pakietu środków wspierających MŚP, zwanego programem Small Business Act for Europe (SBA). Celem programu SBA jest ułatwienie MŚP prowadzenia działalności na jednolitym rynku i dzięki temu umożliwienie im osiągania lepszych wyników gospodarczych. Statut SPE jest jedną z priorytetowych inicjatyw Komisji w ramach programu prac Komisji na 2008 rok[2].

    2. CELE WNIOSKU

    Niniejsza inicjatywa służy stworzeniu nowej europejskiej formy prawnej, która powinna zwiększyć konkurencyjność MŚP poprzez ułatwienie zakładania i prowadzenia tych przedsiębiorstw na jednolitym rynku. Statut może też jednocześnie okazać się korzystny dla większych spółek i grup.

    Wniosek dotyczący statutu SPE jest dostosowany do szczególnych potrzeb MŚP. Pozwala on przedsiębiorcom zakładać SPE zgodnie z prostymi, elastycznymi i takimi samymi we wszystkich państwach członkowskich przepisami prawa spółek.

    Wniosek ma również na celu zmniejszenie kosztów przestrzegania przepisów związanych z tworzeniem i prowadzeniem przedsiębiorstw, które wynikają z rozbieżności pomiędzy przepisami krajowymi w zakresie powstawania i prowadzenia spółek.

    We wniosku nie są regulowane sprawy z zakresu prawa pracy, prawa podatkowego, rachunkowości oraz upadłości SPE. Nie odnosi się on także do praw i zobowiązań umownych SPE i jej wspólników, z wyjątkiem praw i zobowiązań wynikających z umowy spółki SPE. Kwestie te będą w dalszym ciągu regulowane prawem krajowym i, w odpowiednich przypadkach, obowiązującymi instrumentami prawa wspólnotowego.

    Wybór SPE jako formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej w UE powinien być neutralny z perspektywy podatkowej. Dlatego też należy zagwarantować, że SPE będzie traktowana pod względem podatkowym tak samo jak podobne do niej krajowe formy prawne spółek. W tym celu Komisja Europejska zamierza rozpocząć jesienią 2008 r. rozmowy z państwami członkowskimi poświęcone propozycji rozszerzenia na SPE zakresu dyrektywy w sprawie spółek dominujących i spółek zależnych (90/435/EWG)[3], dyrektywy w sprawie łączenia spółek (90/434/EWG)[4] oraz dyrektywy w sprawie odsetek i należności licencyjnych (2003/49/WE)[5]. Celem Komisji jest zapewnienie, że odpowiednie środki zostaną wdrożone i będą służyć SPE od samego początku ich działania.

    3. PODSTAWA PRAWNA

    Podstawą wniosku jest art. 308 Traktatu WE. Przepis ten ustanawia podstawę prawną działań UE zmierzających do osiągnięcia jednego z celów Wspólnoty, gdy Traktat WE nie przewiduje szczególnej podstawy prawnej. Artykuł 308 stanowi podstawę prawną już istniejących form spółek europejskich, tj. spółki europejskiej, europejskiego ugrupowania interesów gospodarczych i spółdzielni europejskiej.

    4. POMOCNICZOść I PROPORCJONALNOść

    Wniosek ma na celu uproszczenie dostępu MŚP do jednolitego rynku poprzez udostępnienie im instrumentu, dzięki któremu łatwiej im będzie rozszerzać działalność na inne państwa członkowskie. Wniosek nie uzależnia jednak tworzenia SPE od spełnienia warunku transgraniczności (np. wspólnicy z różnych państw członkowskich lub dowód prowadzenia transgranicznej działalności). W praktyce, przed rozszerzeniem działalności na inne kraje przedsiębiorcy zakładają zwykle przedsiębiorstwo we własnym państwie członkowskim. W związku z tym wstępny warunek dotyczący transgraniczności ograniczyłby w znacznym stopniu możliwości wykorzystania tego instrumentu. Co więcej, warunek taki mógłby być obchodzony, a jego kontrolowanie i egzekwowanie stanowiłoby nieuzasadnione obciążenie dla państw członkowskich.

    Działanie na poziomie UE jest niezbędne, aby umożliwić MŚP korzystanie z tej samej formy spółki na obszarze całej UE. Państwa członkowskie nie mogą samodzielnie osiągnąć tego celu. Nawet w przypadku podjęcia przez wszystkie państwa członkowskie zobowiązania do zmian swojego prawa spółek, tak aby stało się bardziej przyjazne dla przedsiębiorców, MŚP miałyby nadal do czynienia z 27 różnymi systemami krajowymi.

    Najbardziej efektywnym i ukierunkowanym sposobem osiągnięcia powyższego celu jest udostępnienie MŚP formy spółki SPE, którą cechuje jednolitość, pewność prawna, a także elastyczność. Alternatywnym środkiem osiągnięcia tego samego celu byłaby harmonizacja przepisów krajowych systemów prawa spółek mających zastosowanie do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, która objęłaby co najmniej główne przepisy. Rozwiązanie to wiązałoby się ze znaczną i prawdopodobnie nieproporcjonalną ingerencją w ustawodawstwo państw członkowskich. W przeciwieństwie do harmonizacji niniejszy wniosek nie wpływa w znaczącym stopniu na prawo krajowe. Stawia on do dyspozycji MŚP alternatywną formę spółki, która istniałaby równolegle do krajowych form spółek.

    Utworzenie nowej europejskiej formy prawnej wymaga instrumentu prawnego, który jest bezpośrednio stosowany, tj. rozporządzenia. Zalecenie ani dyrektywa nie umożliwiłyby stworzenia jednolitego systemu, który ma zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich.

    5. KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI

    Statut europejskiej spółki prywatnej został pierwotnie opracowany w latach 90. przez środowisko przedsiębiorców i kręgi akademickie i z czasem zyskał szersze poparcie organizacji branżowych oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[6]. Wymieniono go w planie działań w sprawie unowocześnienia prawa spółek oraz umocnienia ładu korporacyjnego na lata 2003-2009[7] jako jeden z możliwych środków. Przeprowadzone w 2006 r. konsultacje społeczne w sprawie przyszłych priorytetów Komisji w zakresie prawa spółek i ładu korporacyjnego potwierdziły, że istnieje poparcie dla tej inicjatywy[8].

    W czerwcu 2006 r. Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przeprowadziła wysłuchanie publiczne w sprawie SPE i sporządziła sprawozdanie z własnej inicjatywy oraz rezolucję wzywającą Komisję Europejską do przedstawienia wniosku w sprawie SPE przed końcem 2007 r.[9]. W rezolucji z dnia 25 października 2007 r.[10] Parlament potwierdził swoje poparcie dla tej inicjatywy oraz dotyczące jej zobowiązanie. Z uwagi na duże zainteresowanie Parlamentu tym wnioskiem, instytucję tę należało od samego początku włączyć w prace nad SPE.

    W lipcu 2007 r. Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego i Usług rozpoczęła szczegółowe konsultacje społeczne w sprawie SPE. Za pośrednictwem Europejskiego Panelu Testów Biznesowych przeprowadzono również badanie wśród spółek z 27 państw członkowskich[11].

    W dniu 10 marca 2008 r. Komisja zorganizowała konferencję w sprawie SPE.

    Grupa doradcza Komisji ds. ładu korporacyjnego i prawa spółek[12] przedstawiła informacje w sprawie oceny skutków oraz zalecenia dotyczące treści statutu SPE. Grupa ta opracowuje również przykładowe postanowienia umowy spółki SPE, które zostaną opublikowane jako pomoc w zrozumieniu projektu statutu.

    6. OCENA SKUTKÓW

    Ostatnie badania[13] i konsultacje społeczne wykazują, że mimo swojego wielkiego potencjału MŚP napotykają przeszkody prawne i administracyjne, które utrudniają ich rozwój na jednolitym rynku. Bariery prawne i administracyjne dotyczą wszystkich przedsiębiorstw, które pragną rozszerzać działalność poza granicami swojego kraju, ale w przypadku małych przedsiębiorstw, posiadających mniejsze zasoby finansowe i ludzkie, bariery te są proporcjonalnie większe.

    Trudności napotykane przez przedsiębiorstwa w związku z różnorodnością form spółek obejmują przede wszystkim koszty przestrzegania przepisów związane z tworzeniem spółki (np. wymóg dotyczący minimalnej wysokości kapitału, koszty rejestracji i opłaty notarialne, koszt doradztwa prawnego) oraz koszty przestrzegania przepisów i trudności związane z prowadzeniem spółki , które sprawiają, że koszty bieżącej działalności zagranicznej spółki zależnej są wyższe niż w przypadku krajowych spółek zależnych.

    Transgranicznemu rozwojowi MŚP stoi również na przeszkodzie nieufność wobec pewnych form spółek zagranicznych w innych państwach członkowskich. Problem ten dotyczy przede wszystkim mniej znanych form spółek.

    W ocenie skutków zbadano cztery warianty rozwiązań ogólnych:

    - Niepodejmowanie żadnych działań i poleganie na obowiązującym prawodawstwie oraz orzecznictwie: pomimo starań mających na celu przyspieszenie i ułatwienie tworzenia spółek w całej UE, MŚP mają nadal do czynienia z 27 systemami prawa spółek.

    - Dążenie do harmonizacji prawa spółek w państwach członkowskich: Znaczące obniżenie kosztów związanych z powstawaniem i działaniem spółek w poszczególnych państwach członkowskich wymagałoby wysokiego stopnia harmonizacji systemów krajowych. Podejście to wiąże się jednak z poważnymi zmianami prawa krajowego, które niekoniecznie byłyby proporcjonalne do celu wniosku.

    - Ulepszenie statutu spółki europejskiej (SE) i dostosowanie go do potrzeb MŚP: Dostosowanie statutu SE do potrzeb MŚP wymagałoby znacznych zmian. Rozwiązanie to wymagałoby gruntownego przeformułowania i renegocjowania rozporządzenia w sprawie SE przed jego oceną w latach 2008/2009.

    - Przedstawienie wniosku w sprawie statutu SPE dla MŚP: Stworzenie nowej europejskiej formy prawnej ukierunkowanej na MŚP stanowi najlepsze rozwiązanie przedstawionych powyżej problemów, ponieważ oferuje formę spółki, która przewiduje jednolite zasady tworzenia spółek w całej UE, elastyczność w zakresie wewnętrznej organizacji, a przez to oszczędność kosztów. MŚP zyskiwałyby również wspólną europejską nazwę, co stanowiłoby ułatwienie w prowadzeniu działalności transgranicznej.

    7. WYJAśNIENIE WNIOSKU

    Rozdział I: Przepisy ogólne

    Przepisy ogólne określają główne cechy SPE . SPE jest spółką posiadającą osobowość prawną i kapitał zakładowy. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tzn. jej wspólnicy ponoszą odpowiedzialność do wysokości ich wkładu za objętą część kapitału zakładowego. Ponieważ SPE jest spółką prywatną (niepubliczną), udziały SPE nie mogą być przedmiotem ofert publicznych ani obrotu publicznego.

    Nie istnieją ograniczenia dotyczące powstawania SPE . Spółka ta może zostać założona przez jednego lub więcej założycieli, będących osobami fizycznymi i/lub spółkami lub przedsiębiorcami w rozumieniu art. 48 Traktatu WE. SPE może również zostać założona z udziałem SE, spółdzielni europejskiej, europejskiego ugrupowania interesów gospodarczych lub innej SPE.

    Jeżeli chodzi o zakres stosowania się statutu i jego powiązania z prawem krajowym, rozporządzenie stanowi, że:

    1. SPE podlega przede wszystkim bezpośrednio stosowanym, bezwzględnie obowiązującym przepisom przedmiotowego rozporządzenia. Przepisy te ułatwiają powstawanie SPE i gwarantują ich niezbędną jednolitość w całej UE.

    2. Zgodnie z rozporządzeniem wymagane jest, aby szereg spraw, w szczególności wewnętrzna organizacja SPE, był regulowany w umowie spółki (załącznik I). Aby zapewnić elastyczność, wspólnicy mogą swobodnie decydować o sposobie uregulowania tych kwestii, z zastrzeżeniem tylko przepisów rozporządzenia.

    3. W sprawach objętych statutem SPE krajowe prawo spółek ma zastosowanie wyłącznie w przypadkach określonych w rozporządzeniu. Prawu krajowemu nie podlegają natomiast przepisy, które zgodnie z załącznikiem I powinny lub mogą zostać włączone do umowy spółki.

    Przepisy rozporządzenia oraz zawarta w załączniku I lista kwestii, które muszą zostać objęte umową spółki, określają zakres przepisów UE. Wniosek nie zawiera żadnych przepisów, które miałyby zastosowanie w przypadku, gdy umowa spółki nie obejmuje kwestii wymienionych w załączniku I. Sankcje w przypadku takiego zaniechania lub innego naruszenia przepisów rozporządzenia należy jednak określić w prawie krajowym.

    Prawo krajowe reguluje kwestie, które nie są objęte rozporządzeniem ani umową spółki SPE, jak przewidziano w załączniku I. Dotyczy to w szczególności kwestii niewymienionych w załączniku I lub wykraczających poza zakres prawa spółek jako takiego (np. kwestii z zakresu prawa pracy, prawa upadłościowego czy podatkowego). Odpowiednim właściwym prawem jest prawo państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SPE, mające zastosowanie do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Państwa członkowskie informują Komisję o nazwie odpowiedniej formy spółki.

    Rozdział II: Powstanie spółki

    Rozporządzenie nie ogranicza sposobów tworzenia SPE. SPE może zostać założona ex nihilo , zgodnie z przepisami rozporządzenia. SPE może również powstać w drodze przekształcenia lub podziału istniejącej spółki lub przez łączenie istniejących spółek. Każda forma spółki istniejąca zgodnie z prawem krajowym (prywatna lub publiczna, posiadająca osobowość prawną i nieposiadająca osobowości prawnej) może stać się SPE, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa krajowego. SE lub inna SPE może również uczestniczyć w tworzeniu SPE.

    Po firmie europejskiej spółki prywatnej należy dodać skrót „SPE”. Wymagane jest, aby SPE posiadała statutową siedzibę i zarząd główny lub siedzibę zarządu na terytorium państwa członkowskiego. Zgodnie jednak z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Centros[14], zakładana SPE może posiadać statutową siedzibę i zarząd główny lub siedzibę zarządu w różnych państwach członkowskich. Wspólnicy mogą również zdecydować o przeniesieniu statutowej siedziby spółki do innego państwa członkowskiego.

    Rozporządzenie nie ustanawia szczególnego trybu rejestracji SPE i opiera się zamiast tego na przepisach pierwszej dyrektywy o prawie spółek (68/151/EWG), wskazując dodatkowo pewne wymogi, dzięki którym tworzenie SPE będzie łatwiejsze i mniej kosztowne. Po pierwsze, musi istnieć możliwość składania wniosków o rejestrację SPE drogą elektroniczną. Po drugie, rozporządzenie zawiera wyczerpujący wykaz dokumentów i danych, których może żądać państwo członkowskie do celów rejestracji SPE. Zmiany dokumentów i danych muszą być również zgłaszane w rejestrze.

    Po trzecie, we wniosku proponowana jest jednokrotna kontrola ważności dokumentów na potrzeby rejestracji SPE, tzn. albo kontrola ważności dokumentów i danych SPE przez organ administracyjny lub sądowy, albo poświadczenie tych dokumentów i danych przez notariusza. Od założycieli SPE nie wolno żądać spełnienia obu powyższych formalności.

    Rozdział III: Udziały

    Rozporządzenie pozwala wspólnikom na znaczną swobodę decydowania o kwestiach dotyczących udziałów , w szczególności o prawach i obowiązkach związanych z udziałami. SPE może emitować udziały zwykłe lub uprzywilejowane. Ograniczenia mają zastosowanie tylko wówczas, gdy są konieczne ze względu na interes osób trzecich lub wspólników mniejszościowych.

    Wszystkie udziały należy wpisać do listy wspólników , którą prowadzi i przechowuje zarząd SPE. Lista ta służy jako dowód posiadania udziałów, chyba że zostaną przedstawione przeciwne dowody. Lista może być przedstawiana do wglądu wspólnikom lub osobom trzecim na ich żądanie.

    Warunki dotyczące zbywania udziałów należy uregulować w umowie spółki. Nowo wprowadzane ograniczenia lub zakazy dotyczące zbywania udziałów wymagają decyzji kwalifikowanej większości (art. 27). Z uwagi na ochronę interesu wspólników mniejszościowych decyzja taka wymaga dodatkowo zgody każdego wspólnika, którego dotyka takie ograniczenie lub zakaz.

    Rozporządzenie nie przewiduje prawa wspólników do przymusowego wykupu wspólników mniejszościowych. Wspólnicy większościowi ani SPE nie są również zobowiązani do przymusowego odkupu udziałów wspólników mniejszościowych. Postanowienia takie mogą zostać przyjęte w umowie spółki. Rozporządzenie dopuszcza jednak, w określonych okolicznościach, wyłączenie wspólnika oraz wystąpienie wspólnika ze spółki.

    Rozdział IV: Kapitał

    Aby ułatwić rozpoczynanie działalności gospodarczej, rozporządzenie ustala minimalną wysokość kapitału zakładowego na kwotę 1 EUR. W niniejszym wniosku odchodzi się od tradycyjnego podejścia, zgodnie z którym wymóg dotyczący wysokiego minimalnego kapitału zakładowego służy ochronie wierzycieli. Badania wykazują, że obecnie wierzyciele zwracają większą uwagę na inne czynniki niż kapitał (takie jak np. przepływy pieniężne), które więcej mówią o wypłacalności spółki. W przypadku małych spółek osoby zarządzające będące jednocześnie wspólnikami udzielają często osobistych gwarancji wierzycielom (np. bankom), a dostawcy stosują dodatkowe metody zabezpieczenia wierzytelności, takie jak zastrzeżenie własności przedmiotu dostawy do momentu dokonania płatności. Oprócz tego spółki mają różne potrzeby kapitałowe w zależności od prowadzonej przez nie działalności, co sprawia, że ustalenie wysokości kapitału odpowiedniej dla wszystkich spółek jest niemożliwe. Wspólnicy w danej spółce potrafią najlepiej określić potrzeby kapitałowe swojego przedsiębiorstwa.

    Rozporządzenie nie ogranicza prawa wspólników-założycieli do decydowania o formie wkładu wnoszonego w zamian za udziały w momencie powstawania SPE lub podwyższenia jej kapitału. W związku z tym umowa spółki powinna określać, czy założyciele wnoszą wkład pieniężny czy niepieniężny (aport). Wspólnicy-założyciele mogą swobodnie decydować, jakie mienie, prawa, usługi itp. mogą stanowić wkład za udziały i kiedy powinny być wnoszone lub świadczone. Umowa spółki powinna również precyzować, czy konieczna jest wycena wkładu niepieniężnego przez biegłego. Wkłady stanowią zobowiązanie wspólników, zgodnie z przepisami prawa krajowego.

    Rozporządzenie zawiera jednolite zasady dotyczące wypłat (np. dywidenda, nabywanie prze SPE własnych udziałów, zaciągnięcie zobowiązania pieniężnego) z aktywów SPE na rzecz wspólników. Wypłat wolno dokonywać tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu bilansowego, tzn. gdy aktywa SPE po wypłacie wystarczają do pełnego pokrycia jej zobowiązań. Wniosek nie zawiera definicji „aktywów” ani „zobowiązań”. Do pojęć tych mają zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące rachunkowości (np. czwarta dyrektywa (78/660/EWG) lub rozporządzenie (WE) nr 1606/2002).

    Ponieważ test wypłacalności w przypadku wypłat obowiązuje obecnie tylko w nielicznych państwach członkowskich, wniosek nie wprowadza bezwzględnego obowiązku jego przeprowadzania w SPE. Wniosek stwierdza jednak wyraźnie, że wspólnicy mogą uwzględnić test wypłacalności w umowie spółki obok testu bilansowego, który jest wymagany zgodnie z rozporządzeniem. W przypadku gdy wspólnicy żądają od organu zarządzającego podpisania zaświadczenia o wypłacalności przed dokonaniem wypłaty, muszą oni również wskazać związane z tym wymogi (np. uzasadnienie, kryteria), a certyfikat musi zostać ujawniony.

    Wniosek nie zakazuje SPE nabywania własnych udziałów (pod określonymi warunkami) w celu ochrony aktywów spółki. Przed nabyciem własnych udziałów SPE musi przeprowadzić test bilansowy oraz test wypłacalności, jeżeli ten ostatni jest przewidziany w umowie spółki. Decyzję o nabyciu podejmują wspólnicy. Związane z tak nabywanymi udziałami prawa niepieniężne (w szczególności prawo głosu i prawo pierwszeństwa w objęciu lub nabyciu udziałów) są wówczas zawieszane. Umowa spółki może przewidywać dodatkowe warunki i ograniczenia.

    Rozdział V: Organizacja SPE

    Wspólnicy SPE mają dużą swobodę w kształtowaniu wewnętrznej organizacji SPE, z zastrzeżeniem przepisów rozporządzenia. Artykuł 27 zawiera niewyczerpujący wykaz decyzji, które muszą podejmować wspólnicy . Umowa spółki musi określać wymaganą większość głosów i wymagane kworum przy głosowaniu, z zastrzeżeniem przepisów art. 27, który stanowi, że niektóre z decyzji wymagają większości kwalifikowanej (tzn. co najmniej 2/3 praw głosu w SPE, ale w umowie spółki próg ten może być podwyższony, np. do 3/4 praw głosu).

    Nie ma obowiązku odbywania zgromadzeń wspólników, na które wspólnicy musieliby się stawiać fizycznie. Tryb podejmowania decyzji przez wspólników należy określić w umowie spółki. Wspólnikom przysługują szerokie uprawnienia do informacji dotyczących spraw SPE. Prawo wspólników do zaskarżania zbiorowych uchwał podlega przepisom prawa krajowego.

    Rozporządzenie gwarantuje wspólnikom mniejszościowym dwa szczególne prawa: prawo występowania z wnioskiem o podjęcie uchwały wspólników oraz prawo występowania z wnioskiem do właściwego sądu lub organu administracyjnego o powołanie niezależnego biegłego (w szczególności niezależnego biegłego rewidenta).

    Wszystkie decyzje, które nie są wyszczególnione w rozporządzeniu lub w umowie spółki, należą do kompetencji organu zarządzającego SPE odpowiedzialnego za prowadzenie spraw spółki. Umowa spółki określa strukturę zarządczą SPE (jeden lub kilku dyrektorów, system monistyczny lub dualistyczny). Jeśli jednak w SPE przewidziana jest partycypacja pracowników, wybrana struktura zarządcza musi pozwalać na wykonywanie tego prawa.

    Wspólnicy SPE decydują o powołaniu i odwołaniu dyrektorów. Umowa spółki musi wskazywać długość kadencji dyrektorów oraz ewentualne kryteria, które muszą być spełnione, aby kandydaci kwalifikowali się do objęcia tej funkcji. Rozporządzenie zakazuje pełnienia funkcji dyrektora w SPE osobom, które zostały uznane za niezdolne do pełnienia funkcji dyrektora w jakimkolwiek państwie członkowskim.

    Rozporządzenie nakłada na dyrektorów obowiązek działania w najlepszym interesie spółki. W związku z tym dyrektorzy są odpowiedzialni wobec SPE i tylko spółka może egzekwować ich obowiązki. Rozporządzenie nie przyznaje indywidualnym wspólnikom lub wierzycielom prawa do pozywania bezpośrednio członków organu zarządzającego.

    W rozporządzeniu wskazana jest podstawowa norma dotycząca staranności, która wymaga od dyrektorów dochowywania staranności i fachowości w stopniu wymaganym do prowadzenia działalności spółki. Sądy krajowe mogą dokonywać wykładni tego przepisu. W rozporządzeniu wskazane są wprawdzie najważniejsze obowiązki dyrektorów (np. przedkładanie wniosków w sprawie wypłaty), ale umowa spółki może przewidywać ich dodatkowe obowiązki. Dyrektorzy mają obowiązek unikania wszelkich rzeczywistych lub potencjalnych konfliktów interesów. Umowa spółki może jednak stanowić, że określone sytuacje wiążące się z takimi konfliktami są dozwolone.

    Rozporządzenie stanowi, że dyrektorzy są odpowiedzialni za ewentualne szkody lub straty poniesione przez SPE w wyniku naruszenia obowiązków dyrektorów wynikających z rozporządzenia, umowy spółki lub uchwały wspólników. Inne aspekty związane z odpowiedzialnością, takie jak konsekwencje naruszenia obowiązków lub zasada niekontrolowania celowości decyzji biznesowych podlegają natomiast prawu krajowemu.

    Rozdział VI: Partycypacja pracowników

    Partycypacja pracowników w małych spółkach występuje tylko w nielicznych państwach członkowskich (np. Szwecja, Dania).

    Zgodnie z ogólną zasadą wyprowadzoną z dyrektywy w sprawie transgranicznego łączenia się spółek (2005/56/WE) SPE podlega przepisom dotyczącym partycypacji pracowników obowiązującym w tym państwie członkowskim, w którym posiada swoją statutową siedzibę. W ten sposób zasady partycypacji pracowników w SPE nie będą mniej ani bardziej atrakcyjne niż w przypadku porównywalnych spółek krajowych.

    Do transgranicznego łączenia się spółek, w którym uczestniczą SPE, mają zastosowanie przepisy dyrektywy w sprawie transgranicznego łączenia się spółek. Konieczne są jednak szczególne przepisy dotyczące przeniesienia statutowej siedziby SPE.

    Rozdział VII: Przeniesienie statutowej siedziby SPE

    SPE może przenieść swoją statutową siedzibę do innego państwa członkowskiego, zachowując osobowość prawną i bez konieczności likwidowania spółki. W celu ochrony interesów osób trzecich rozporządzenie nie zezwala na przenoszenie statutowej siedziby SPE podczas jej likwidacji, rozwiązania lub podobnego postępowania.

    Tryb przeniesienia bazuje na przepisach rozporządzenia w sprawie SE dotyczących przeniesienia statutowej siedziby.

    W rozporządzeniu przewidziany jest specjalny system obowiązujący w przypadku, gdy SPE z partycypacją pracowników przenosi swoją siedzibę statutową do innego państwa członkowskiego, które nie przewiduje praw do partycypacji pracowników lub przewiduje mniejsze prawa do partycypacji pracowników, lub które nie zapewnia pracownikom z zakładów SPE mieszczących się w innych państwach członkowskich takich samych uprawnień do wykonywania praw do partycypacji pracowników jak te, które posiadali przed przeniesieniem siedziby. Rozporządzenie przewiduje wówczas, że jeżeli co najmniej jedna trzecia pracowników SPE jest zatrudniona w macierzystym państwie członkowskim, należy podjąć negocjacje pomiędzy organem zarządzającym a przedstawicielami pracowników, aby osiągnąć porozumienie w kwestii partycypacji pracowników. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, pozostają w mocy zasady partycypacji obowiązujące w macierzystym państwie członkowskim.

    Rozdział VIII: Restrukturyzacja, rozwiązanie i nieważność prawna

    W kwestii rozwiązania SPE lub jej przekształcenia w krajową formę spółki przepisy rozporządzenia odsyłają do prawa krajowego. SPE może także łączyć się z innymi spółkami i być dzielona zgodnie z przepisami mającymi zastosowanie do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

    Rozdział IX: Przepisy dodatkowe i przejściowe

    Zgodnie z art. 42 SPE zarejestrowana w państwie członkowskim nienależącym do strefy euro może wyrażać swój kapitał i sporządzać swoje sprawozdania finansowe w walucie krajowej tego państwa członkowskiego, ale ma jednocześnie możliwość wyrażania swojego kapitału i/lub sporządzania sprawozdań finansowych w euro.

    Rozdział X: Przepisy końcowe

    Rozporządzenie wymaga przyjęcia określonych przepisów przez państwa członkowskie. Przyjąć należy w szczególności przepisy proceduralne w sprawie rejestracji, przeniesienia statutowej siedziby SPE oraz sankcje za naruszenie przepisów rozporządzenia i postanowień umowy spółki.

    2008/0130 (CNS)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

    uwzględniając wniosek Komisji[15],

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[16],

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[17],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Ramy prawne, w których prowadzona jest działalność gospodarcza we Wspólnocie, opierają się nadal w dużej mierze na prawie krajowym. W związku z tym spółki podlegają wielu różnym krajowym aktom prawnym, formom prawnym i systemom spółek. Zbliżenie ustawodawstw krajowych za pomocą dyrektyw opierających się na art. 44 Traktatu może rozwiązać niektóre z tych problemów. Dokonane w ten sposób zbliżenie nie zwalnia jednak osób zakładających spółki z obowiązku przyjęcia w każdym państwie członkowskim formy spółki zgodnej z prawem danego państwa.

    (2) Istniejące obecnie wspólnotowe formy spółki, zwłaszcza forma prawna spółki europejskiej (SE) stworzona rozporządzeniem Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej[18], są przeznaczone dla dużych spółek. Minimalna wysokość kapitału SE i ograniczenia dotyczące jej powstawania sprawiają, że ta forma spółki jest nieodpowiednia dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych mniejszych. W świetle napotykanych przez te przedsiębiorstwa trudności związanych z wielością systemów prawa spółek i niedopasowaniem SE do potrzeb małych przedsiębiorstw należy stworzyć formę spółki europejskiej przeznaczoną specjalnie dla małych przedsiębiorstw, którą będzie można zawiązywać w całej Wspólnocie.

    (3) Ponieważ spółka prywatna (zwana dalej „SPE”) możliwa do zawiązania w całej Wspólnocie jest przeznaczona dla małych przedsiębiorstw, należy stworzyć formę prawną, która powinna być jak najbardziej jednolita na całym obszarze Wspólnoty i powinna pozostawiać wspólnikom możliwie jak największą swobodę wyboru rozwiązań w umowie spółki, zapewniając jednocześnie wysoki stopień pewności prawnej wspólnikom, wierzycielom, pracownikom oraz osobom trzecim. Z uwagi na fakt, że wspólnikom należy pozwolić na dużą elastyczność i swobodę w organizacji wewnętrznych spraw SPE, prywatny (niepubliczny) charakter spółki powinien znajdować odzwierciedlenie również w zakazie dokonywania ofert publicznych dotyczących udziałów SPE oraz obrotu tymi udziałami na rynkach kapitałowych, w tym dopuszczania ich do obrotu lub notowań na rynkach regulowanych.

    (4) Aby umożliwić przedsiębiorstwom czerpanie pełnych korzyści z jednolitego rynku, SPE powinna mieć możliwość posiadania statutowej siedziby i siedziby zarządu w różnych państwach członkowskich oraz przenoszenia statutowej siedziby pomiędzy państwami członkowskimi, w tym bez jednoczesnego przenoszenia zarządu głównego lub siedziby zarządu.

    (5) SPE powinna być dostępna w każdym państwie członkowskim w jak najmniej zmienionej formie prawnej, co pozwoli przedsiębiorstwom zwiększać wydajność i oszczędzać koszty.

    (6) Aby zapewnić dużą jednolitość SPE, niniejsze rozporządzenie powinno regulować możliwie jak najwięcej kwestii dotyczących formy spółki za pomocą przepisów materialnych lub poprzez zastrzeżenie, że powinny zostać uregulowane w umowie spółki SPE. Właściwe jest zatem zamieszczenie w załączniku wykazu kwestii, które wspólnicy SPE mają obowiązek uregulować w umowie spółki. Do kwestii tych powinno mieć zastosowanie wyłącznie prawo wspólnotowe i w związku z tym wspólnicy powinni mieć możliwość określania innych zasad regulujących te kwestie niż przepisy prawa państwa członkowskiego, w którym SPE jest zarejestrowana, odnoszące się do krajowych form spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawo krajowe powinno stosować się do kwestii wskazanych w niniejszym rozporządzeniu oraz do wszelkich innych spraw, które nie są uregulowane przepisami niniejszego rozporządzenia, takich jak upadłość, zatrudnienie i podatki, lub które nie zostały w nich zastrzeżone do uregulowania w umowie spółki.

    (7) Aby SPE stała się formą spółki dostępną dla osób fizycznych i małych przedsiębiorstw, powinna istnieć możliwość utworzenia jej ex nihilo lub w wyniku przekształcenia, łączenia lub podziału istniejących spółek krajowych. Tworzenie SPE w drodze przekształcenia, łączenia lub podziału spółek powinno być regulowane odpowiednim prawem krajowym.

    (8) W celu zmniejszenia kosztów i obciążeń administracyjnych związanych z rejestracją SPE, formalności rejestracyjne powinny ograniczać się do wymogów niezbędnych z punktu widzenia pewności prawnej, a ważność dokumentów składanych po utworzeniu SPE powinna być sprawdzana jednokrotnie, przed lub po rejestracji. W kontekście rejestracji właściwe jest, aby stosowane były rejestry wskazane w pierwszej dyrektywie Rady 68/151/EWG z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w państwach członkowskich od spółek w rozumieniu art. 58 ustęp 2 Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności w całej Wspólnocie, dla zapewnienia ochrony interesów zarówno wspólników jak i osób trzecich[19].

    (9) Ponieważ małe przedsiębiorstwa wymagają często długoterminowego zaangażowania finansowego i osobistego, powinna istnieć możliwość dostosowywania struktury kapitału zakładowego oraz praw z udziałów do sytuacji danego przedsiębiorstwa. Wspólnicy SPE powinni mieć w związku z tym swobodę określania praw ze swoich udziałów, procedury stosowanej w celu zmiany tych praw oraz w przypadku zbycia udziałów i ewentualnych ograniczeń zbywania udziałów.

    (10) Aby chronić działalność SPE z jednej strony oraz swobodę jej wspólników z drugiej strony, SPE powinna mieć możliwość występowania do sądu z wnioskiem o wyłączenie wspólników, którzy wyrządzili poważną szkodę interesom spółki, a wspólnikom SPE, których interes doznał poważnego uszczerbku w wyniku wystąpienia określonych okoliczności, powinno przysługiwać prawo do wystąpienia ze spółki.

    (11) SPE nie powinna podlegać wymogowi dotyczącemu wysokiego obowiązkowego kapitału, który stanowiłby barierę dla tworzenia SPE. Interesy wierzycieli powinny być jednak chronione przed nadmiernymi wypłatami na rzecz wspólników, które mogłyby wpłynąć na zdolność SPE do spłaty swoich długów. W tym celu należy zakazać wypłat, jeżeli po ich dokonaniu zobowiązania SPE przekroczyłyby wartość jej aktywów. Wspólnicy powinni mieć jednak także możliwość żądania od organu zarządzającego SPE podpisania zaświadczenia o wypłacalności.

    (12) Z uwagi na konieczność ochrony interesów wierzycieli w przypadku obniżenia kapitału SPE, należy ustalić przepisy dotyczące okoliczności, w których takie obniżenie kapitału jest skuteczne.

    (13) Ponieważ małe przedsiębiorstwa potrzebują struktur prawnych, które można dostosowywać do ich potrzeb i wielkości i które mogą ewoluować w miarę rozwoju działalności przedsiębiorstwa, wspólnicy SPE powinni mieć swobodę ustalania w umowie spółki takiej organizacji wewnętrznej, która najlepiej odpowiada ich potrzebom. SPE może dokonać wyboru pomiędzy jednym dyrektorem zarządzającym a większą ich liczbą i pomiędzy systemem monistycznym a systemem dualistycznym. Należy jednak wprowadzić bezwzględnie obowiązujące przepisy zapewniające ochronę wspólników mniejszościowych i zapobiegające ich nierównemu traktowaniu, m.in. niektóre ważne uchwały powinny być przyjmowane większością co najmniej dwóch trzecich wszystkich praw głosu, do których uprawniają udziały wyemitowane przez SPE. Dozwolone jest wprowadzanie ograniczeń prawa do składania wniosku o podjęcie uchwały lub o powołanie niezależnego biegłego w celu zbadania nadużyć, ale prawo takie nie może być uzależnione od posiadania więcej niż 5 % praw głosu w SPE, chociaż umowa spółki SPE może przewidywać niższy próg.

    (14) Właściwe organy krajowe powinny kontrolować, czy przeniesienie statutowej siedziby SPE do innego państwa członkowskiego zostało faktycznie dokonane i czy jest zgodne z prawem. Należy zagwarantować wspólnikom, wierzycielom i pracownikom dostęp, w odpowiednim czasie, do wniosku w sprawie przeniesienia siedziby oraz do sprawozdania organu zarządzającego.

    (15) Prawa pracowników do partycypacji powinny być regulowane przez ustawodawstwo państwa członkowskiego, w którym SPE posiada siedzibę statutową („macierzystego państwa członkowskiego”). SPE nie powinna być wykorzystywana w celu obchodzenia tych praw. Jeżeli ustawodawstwo krajowe państwa członkowskiego, do którego SPE przenosi swoją siedzibę statutową, nie przewiduje co najmniej takiego samego poziomu partycypacji pracowników jak macierzyste państwo członkowskie, partycypacja pracowników w spółce po przeniesieniu siedziby powinna w określonych przypadkach stanowić przedmiot negocjacji. Jeśli negocjacje nie doprowadzą do osiągnięcia porozumienia, po dokonaniu przeniesienia siedziby w dalszym ciągu będą miały zastosowanie przepisy, które obowiązywały w spółce wcześniej.

    (16) Prawa pracowników inne niż prawa partycypacji powinny pozostać objęte przepisami dyrektywy Rady 94/45/WE z dnia 22 września 1994 r. w sprawie ustanowienia Europejskiej Rady Zakładowej lub trybu informowania i konsultowania pracowników w przedsiębiorstwach lub w grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym[20], dyrektywy Rady 98/59/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych[21], dyrektywy Rady 2001/23/WE z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów[22] oraz dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej[23].

    (17) Państwa członkowskie powinny ustanowić przepisy dotyczące sankcji stosowanych w przypadku naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia, w tym naruszenia obowiązku uregulowania w umowie spółki SPE kwestii wskazanych w niniejszym rozporządzeniu, oraz zapewnić ich stosowanie. Sankcje te muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

    (18) W celu przyjęcia niniejszego rozporządzenia Traktat nie przewiduje innych kompetencji niż określone w art. 308.

    (19) Ponieważ cele zaproponowanego działania nie mogą być w wystarczający sposób osiągnięte przez państwa członkowskie, ponieważ wiążą się one ze stworzeniem formy spółki, która będzie jednolita na obszarze całej Wspólnoty, i ze względu na skalę działania cele te mogą zostać lepiej osiągnięte na poziomie wspólnotowym, Wspólnota może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza zakres niezbędny do osiągnięcia tych celów,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    ROZDZIAł I PRZEPISY OGÓLNE

    Artykuł 1 Przedmiot

    Niniejsze rozporządzenie ustanawia warunki zakładania i prowadzenia na obszarze Wspólnoty spółek w formie prawnej europejskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Societas Privata Europaea, dalej „SPE”).

    Artykuł 2 Definicje

    1. Dla celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

    4. „wspólnik” oznacza wspólnika-założyciela oraz inne osoby, których imię i nazwisko lub firma są wpisane na liście wspólników zgodnie z art. 15-16;

    5. „wypłaty” oznaczają wszelkie korzyści finansowe czerpane przez wspólnika bezpośrednio lub pośrednio ze SPE w związku z posiadanymi przez niego udziałami, w tym przelewy pieniężne i przeniesienie mienia, a także zaciągnięcie zobowiązania;

    6. „dyrektor” oznacza dyrektora zarządzającego oraz członka zarządu, rady administracyjnej i organu nadzorczego SPE;

    7. „organ zarządzający” oznacza co najmniej jednego dyrektora zarządzającego, zarząd (w systemie dualistycznym) lub radę administracyjną (w systemie monistycznym), którzy są wskazani w umowie spółki SPE jako organ odpowiedzialny za zarządzanie SPE;

    8. „organ nadzorczy” oznacza radę nadzorczą (w systemie dualistycznym), która jest wskazana w umowie spółki SPE jako organ odpowiedzialny za nadzorowanie organu zarządzającego;

    9. „macierzyste państwo członkowskie” oznacza państwo członkowskie, w którym mieści się statutowa siedziba SPE bezpośrednio przed jej przeniesieniem do innego państwa członkowskiego;

    10. „przyjmujące państwo członkowskie” oznacza państwo członkowskie, do którego jest przenoszona statutowa siedziba SPE.

    2. Dla celów ust. 1 lit. b) wypłaty mogą być dokonywane w formie nabycia mienia, w formie wykupu, umorzenia lub nabycia udziałów w inny sposób, lub w dowolnej innej postaci.

    Artykuł 3 Wymogi dotyczące zakładania SPE

    1. SPE spełnia następujące wymogi:

    11. jej kapitał dzieli się na udziały;

    12. odpowiedzialność wspólnika jest ograniczona do wysokości wkładu, który wniósł lub zgodził się wnieść za obejmowaną część kapitału zakładowego;

    13. posiada osobowość prawną;

    14. jej udziały nie są przedmiotem ofert publicznych ani obrotu publicznego;

    15. może być zawiązana przez jedną osobę fizyczną lub większą ich liczbę i/lub jedną osobę prawną lub większą ich liczbę, zwanych dalej „wspólnikami-założycielami”.

    2. Dla celów ust. 1 lit. d) uznaje się, że udziały „stanowią przedmiot oferty publicznej” jeżeli do odbiorców skierowany zostaje komunikat (niezależnie od jego formy i sposobu ujawnienia) zawierający dostateczną ilość informacji na temat warunków oferty i oferowanych udziałów, aby pozwolić inwestorowi podjąć decyzję na temat zakupu lub objęcia tych udziałów, w tym również gdy udziały są plasowane przez pośredników finansowych.

    3. Dla celów ust. 1 lit. e) „osoby prawne” oznaczają dowolną spółkę lub przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 48 ustęp drugi Traktatu, europejską spółkę akcyjną w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 2001/2157, zwaną dalej „spółką europejską”, spółdzielnię europejską w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 1435/2003 i europejskie ugrupowanie interesów gospodarczych w rozumieniu rozporządzenia Rady (EWG) nr 2137/85 oraz SPE.

    Artykuł 4 Przepisy mające zastosowanie do SPE

    1. SPE jest regulowana przepisami niniejszego rozporządzenia, a w sprawach wymienionych w załączniku I – postanowieniami umowy spółki.

    W sprawach nieobjętych przepisami niniejszego rozporządzenia lub załącznikiem I do SPE mają zastosowanie przepisy prawa, w tym przepisy wdrażające prawodawstwo wspólnotowe, mające zastosowanie do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w państwie członkowskim, w którym SPE ma siedzibę statutową, zwane dalej „odpowiednim prawem krajowym”.

    ROZDZIAł II POWSTANIE SPÓłKI

    Artykuł 5 Sposoby powstania spółki

    1. Państwa członkowskie dopuszczają powstanie SPE w każdy z następujących sposobów:

    16. utworzenie SPE zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia;

    17. przekształcenie istniejącej spółki;

    18. połączenie istniejących spółek;

    19. podział istniejącej spółki.

    2. Powstanie SPE w drodze przekształcenia, łączenia lub podziału istniejących spółek jest regulowane prawem krajowym mającym zastosowanie do spółki dokonującej przekształcenia, do każdej z łączonych spółek lub do spółki dokonującej podziału. Powstanie w drodze przekształcenia nie powoduje likwidacji spółki ani też utraty lub czasowej utraty osobowości prawnej.

    3. Dla celów ust. 1 i 2 „spółka” oznacza każdą formę spółki, która może zostać utworzona zgodnie z prawem państwa członkowskiego, spółkę europejską oraz, w odpowiednich przypadkach, SPE.

    Artykuł 6 Firma spółki

    Po firmie SPE należy dodać skrót „SPE”.

    Tylko SPE może dodawać skrót „SPE” do swojej firmy.

    Artykuł 7 Siedziba spółki

    Statutowa siedziba oraz zarząd główny lub siedziba zarządu SPE mieszczą się we Wspólnocie.

    SPE nie ma obowiązku posiadać zarządu głównego ani siedziby zarządu w tym samym państwie członkowskim, w którym mieści się jej statutowa siedziba.

    Artykuł 8 Umowa spółki

    1. SPE posiada umowę spółki, której obligatoryjny (ale niewyłączny) zakres obejmuje kwestie wymienione w niniejszym rozporządzeniu, zgodnie z załącznikiem I.

    2. Umowa spółki SPE jest sporządzana w formie pisemnej i podpisują ją wszyscy wspólnicy-założyciele.

    3. Umowa spółki oraz ewentualne zmiany do niej obowiązują:

    20. w odniesieniu do wspólników i organu zarządzającego SPE oraz jej organu nadzorczego, jeżeli taki istnieje – od daty jej podpisania, a w przypadku zmian – od daty ich przyjęcia;

    21. w odniesieniu do osób trzecich – zgodnie z przepisami odpowiedniego prawa krajowego, które wdrażają art. 3 ust. 5, 6 i 7 dyrektywy 68/151/EWG.

    Artykuł 9 Rejestracja

    1. Każdą SPE rejestruje się w państwie członkowskim, w którym ma swoją statutową siedzibę, w rejestrze wskazanym przez odpowiednie prawo krajowe zgodnie z art. 3 dyrektywy 68/151/EWG[24].

    2. SPE nabywa osobowość prawną w dniu, w którym zostaje wpisana do rejestru.

    3. W przypadku łączenia się spółek przez przejęcie, spółka przejmująca przyjmuje formę SPE w dniu wpisania połączenia do rejestru.

    W przypadku podziału przez przejęcie, spółka przejmująca przyjmuje formę SPE w dniu wpisania podziału do rejestru.

    Artykuł 10 Formalności związane z rejestracją

    1. Wniosek o rejestrację składają wspólnicy-założyciele SPE lub osoba przez nie upoważniona. Wniosek może być złożony drogą elektroniczną.

    2. Przy składaniu wniosku państwa członkowskie wymagają przedstawienia wyłącznie danych i dokumentów wymienionych poniżej:

    22. firma SPE i adres jej statutowej siedziby;

    23. imiona i nazwiska, adresy i inne informacje konieczne do ustalenia tożsamości osób, które są upoważnione do reprezentowania SPE wobec osób trzecich i w postępowaniach sądowych oraz do udziału w zarządzaniu SPE i nadzorze lub kontroli nad nią;

    24. kapitał zakładowy SPE;

    25. serie udziałów i liczba udziałów w każdej serii udziałów;

    26. łączna liczba udziałów;

    27. wartość nominalna lub rachunkowa wartość nominalna udziałów;

    28. umowa spółki SPE;

    29. jeżeli SPE powstała w wyniku przekształcenia, łączenia lub podziału spółek – uchwała w sprawie przekształcenia, łączenia lub podziału, które doprowadziło lub który doprowadził do powstania SPE.

    3. Dokumenty i dane, o których mowa w ust. 2, są przedstawiane w języku wymaganym przez odpowiednie prawo krajowe.

    4. Rejestracja SPE może podlegać tylko jednemu z poniższych wymogów:

    30. kontrola ważności dokumentów i danych SPE przez organ administracyjny lub sądowy;

    31. poświadczenie dokumentów i danych SPE.

    5. SPE zgłasza do rejestru wszelkie zmiany danych i dokumentów, o których mowa w ust. 2 lit. a)–g), w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia dokonania zmiany. Po każdej zmianie umowy spółki SPE przedstawia pełen tekst zmienionej umowy spółki w jego aktualnym brzmieniu.

    6. Rejestracja SPE podlega ujawnieniu.

    Artykuł 11 Ujawnianie dokumentów i danych

    1. Dokumenty i dane dotyczące SPE, które podlegają ujawnieniu zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, są ujawniane w sposób określony w odpowiednim prawie krajowym wdrażającym art. 3 dyrektywy 68/151/EWG.

    2. Na firmowym papierze listowym i formularzach zamówień SPE (zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej) oraz na stronach internetowych SPE (jeżeli takie istnieją) znajdują się następujące dane:

    32. informacje konieczne do zidentyfikowania rejestru, o którym mowa w art. 9, oraz numer wpisu SPE do tego rejestru;

    33. firma SPE, adres jej statutowej siedziby oraz, w stosownych przypadkach, informacja o przeprowadzanej likwidacji spółki.

    Artykuł 12 Odpowiedzialność za czynności prawne dokonane przed rejestracją SPE

    W przypadku gdy przed rejestracją SPE były dokonywane czynności prawne w jej imieniu, SPE może przejąć zobowiązania wynikające z tych czynności po jej zarejestrowaniu. Jeżeli SPE nie przejmie tych zobowiązań, za zobowiązania odpowiadają wtedy solidarnie i bez ograniczeń osoby, które dokonały tych czynności.

    Artykuł 13 Oddziały

    Do oddziałów SPE mają zastosowanie przepisy prawa państwa członkowskiego, w którym znajduje się oddział, w tym odpowiednie przepisy wdrażające dyrektywę Rady 89/666/EWG[25].

    ROZDZIAł III UDZIAłY

    Artykuł 14

    Udziały

    1. Udziały SPE są wpisywane do listy wspólników.

    2. Udziały, z których wynikają takie same prawa i zobowiązania, stanowią jedną serię.

    3. Z zastrzeżeniem art. 27, uchwalenie zmiany umowy spółki SPE, której przedmiotem jest zmiana praw z określonej serii udziałów (w tym zmiany procedury dotyczącej zmiany praw z serii udziałów) wymaga zgody większości co najmniej dwóch trzecich wszystkich praw głosu, do których uprawniają udziały wyemitowane w tej serii.

    4. W przypadku współwłasności udziału, współwłaściciele są traktowani jak jeden wspólnik SPE. Osoby te wykonują swoje prawa za pośrednictwem wspólnego przedstawiciela. Imię i nazwisko tego przedstawiciela jest umieszczane jako pierwsze na liście wspólników w związku z przedmiotowym udziałem, chyba że SPE otrzyma inną informację w tej sprawie. Współwłaściciele są solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania wynikające z udziału.

    Artykuł 15

    Lista wspólników

    1. Organ zarządzający SPE sporządza listę wspólników. Lista zawiera co najmniej następujące informacje:

    34. imię i nazwisko lub firma oraz adres każdego wspólnika;

    35. liczba udziałów posiadanych przez danego wspólnika, ich wartość nominalna lub rachunkowa wartość nominalna;

    36. w przypadku gdy udział ma kilku właścicieli – nazwiska i adresy współwłaścicieli i ich wspólnego przedstawiciela;

    37. data nabycia udziałów;

    38. kwota każdego wkładu pieniężnego (jeżeli taki istnieje), który został lub ma zostać wniesiony przez danego wspólnika;

    39. wartość i rodzaj każdego wkładu niepieniężnego (jeżeli taki istnieje), który został lub ma zostać wniesiony przez danego wspólnika;

    40. data, z którą wspólnik przestaje być wspólnikiem SPE.

    2. Lista wspólników służy jako dowód co do prawdziwości kwestii wymienionych w ust. 1 lit. a)–g), chyba że zostaną przedstawione przeciwne dowody.

    3. Lista wspólników wraz z jej wszelkimi zmianami jest przechowywana przez organ zarządzający i może być przedstawiana do wglądu wspólnikom lub osobom trzecim na ich żądanie.

    Artykuł 16

    Zbywanie udziałów

    1. Z zastrzeżeniem art. 27, decyzja wprowadzająca lub zmieniająca ograniczenie lub zakaz zbywania udziałów może być przyjęta tylko za zgoda wszystkich wspólników, których dotyka takie ograniczenie lub zakaz.

    2. Wszystkie umowy zbycia udziałów są sporządzane w formie pisemnej.

    3. Po otrzymaniu zawiadomienia o zbyciu udziałów organ zarządzający niezwłocznie wpisuje wspólnika na listę, o której mowa w art. 15, o ile zbycia dokonano zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i z umową spółki SPE, a wspólnik przedstawił dostateczne dowody, że jest prawnym właścicielem udziałów.

    4. Z zastrzeżeniem ust. 3, zbycie udziałów staje się skuteczne:

    41. w odniesieniu do SPE – w dniu, w którym wspólnik zawiadamia SPE o zbyciu;

    42. w odniesieniu do osób trzecich – w dniu, w którym wspólnik zostaje wpisany na listę, o której mowa w art. 15.

    5. Zbycie udziałów jest ważne pod warunkiem, że jest zgodne z niniejszym rozporządzeniem i z umową spółki. Zastosowanie mają przepisy odpowiedniego prawa krajowego dotyczące ochrony osób, które nabywają udziały w dobrej wierze.

    Artykuł 17

    Wyłączenie wspólnika

    1. Na podstawie uchwały wspólników i na wniosek SPE właściwy sąd może nakazać wyłączenie wspólnika, jeżeli wyrządził on istotną szkodę interesom SPE lub jeżeli jego pozostawanie jako wspólnika jest szkodliwe dla prawidłowego działania SPE. Wniosek do sądu jest składany w terminie 60 dni kalendarzowych od uchwały wspólników.

    2. Sąd podejmuje decyzję o ewentualnym zawieszeniu praw głosu i innych praw niepieniężnych takiego wspólnika jako środku tymczasowym do czasu wydania ostatecznej decyzji.

    3. Nakazując wyłączenie wspólnika, sąd decyduje jednocześnie, czy jego udziały powinny zostać nabyte przez pozostałych wspólników i/lub SPE i jaka powinna być płatność za te udziały.

    Artykuł 18

    Wystąpienie wspólnika ze spółki

    1. Wspólnik ma prawo wystąpić z SPE, jeżeli działalność SPE jest lub była do niedawna prowadzona w sposób, który przyniósł poważny uszczerbek interesom wspólnika na skutek wystąpienia co najmniej jednej z poniższych okoliczności:

    43. SPE straciła znaczną część swoich aktywów;

    44. statutowa siedziba SPE została przeniesiona do innego państwa członkowskiego;

    45. profil działalności SPE uległ znacznej zmianie;

    46. dywidenda nie była wypłacana co najmniej przez trzy ostatnie lata, mimo że sytuacja finansowa SPE pozwalała na taką wypłatę.

    2. Wspólnik informuje SPE o swoim wystąpieniu ze spółki w formie pisemnej, podając przyczyny tego wystąpienia.

    3. Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, organ zarządzający SPE przedkłada niezwłocznie wniosek o podjęcie uchwały wspólników o nabyciu udziałów występującego wspólnika przez pozostałych wspólników lub przez samą SPE.

    4. W przypadku gdy wspólnicy SPE nie powezmą uchwały, o której mowa w ust. 3, lub nie zaakceptują przyczyn uzasadniających wystąpienie wspólnika w terminie 30 dni kalendarzowych od przedłożenia zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, organ zarządzający niezwłocznie informuje o tym fakcie występującego wspólnika.

    5. W przypadku sporu dotyczącego ceny udziałów, ich wartość jest ustalana przez niezależnego biegłego wyznaczonego przez strony lub, jeżeli strony nie osiągną porozumienia co do powołania biegłego, przez właściwy sąd lub organ administracyjny.

    6. Na wniosek wspólnika właściwy sąd może nakazać pozostałym wspólnikom lub SPE nabycie jego udziałów oraz zapłatę ceny udziałów, jeżeli stwierdzi, że interesy wspólnika doznały poważnego uszczerbku.

    Wniosek do sądu jest składany w terminie 60 dni kalendarzowych od podjęcia uchwały wspólników, o której mowa w ust. 3, a w przypadku niepodjęcia uchwały w ciągu 30 dni kalendarzowych od przedstawienia SPE zawiadomienia wspólnika o wystąpieniu – w terminie 60 dni kalendarzowych od daty upłynięcia powyższego okresu.

    ROZDZIAł IV KAPITAł

    Artykuł 19

    Kapitał zakładowy

    1. Nie naruszając przepisów art. 42, kapitał SPE jest wyrażany w euro.

    2. Kapitał SPE jest objęty w całości.

    3. Udziały SPE nie muszą być w pełni opłacone z chwilą ich emisji.

    4. Kapitał SPE wynosi co najmniej 1 EUR.

    Artykuł 20

    Wkład za udziały

    1. Wspólnicy mają obowiązek wnieść uzgodniony wkład pieniężny lub niepieniężny zgodnie z umową spółki SPE.

    2. Z wyjątkiem sytuacji, gdy obniżany jest kapitał zakładowy, wspólnicy nie mogą zostać zwolnieni z obowiązku wniesienia uzgodnionego wkładu pieniężnego lub niepieniężnego.

    3. Nie naruszając przepisów ust. 1 i 2, odpowiedzialność wspólników za wniesiony wkład jest regulowana odpowiednim prawem krajowym.

    Artykuł 21

    Wypłaty

    1. Nie naruszając przepisów art. 24, SPE może dokonywać wypłat na rzecz wspólników, na podstawie wniosku organu zarządzającego, pod warunkiem że aktywa SPE po wypłacie wystarczają do pełnego pokrycia jej zobowiązań. SPE nie może dokonywać wypłat z rezerw, z których, zgodnie z umową spółki SPE, wypłaty są niedopuszczalne.

    2. Jeżeli wymaga tego umowa spółki, dodatkowo do wymogów przewidzianych w ust. 1, organ zarządzający SPE podpisuje przed dokonaniem wypłaty oświadczenie, zwane dalej „zaświadczeniem o wypłacalności”, w którym potwierdza, że przez okres jednego roku od daty wypłaty SPE będzie w stanie terminowo spłacać swoje zadłużenie w ramach prowadzenia normalnej działalności. Wspólnicy otrzymują zaświadczenie o wypłacalności przed podjęciem uchwały w sprawie wypłaty, o której mowa w art. 27.

    Zaświadczenie o wypłacalności podlega ujawnieniu.

    Artykuł 22

    Zwrot wypłat

    Wspólnik, który otrzymał wypłaty z naruszeniem art. 21, ma obowiązek zwrócić je SPE, pod warunkiem że SPE udowodni, że wspólnik ten wiedział lub w świetle danych okoliczności powinien był wiedzieć o nieprawidłowościach.

    Artykuł 23

    Udziały własne

    1. SPE nie może obejmować, bezpośrednio ani pośrednio, udziałów własnych.

    2. W przypadku nabycia przez SPE własnych udziałów, przepisy art. 21 i 22 mają zastosowanie mutatis mutandis . SPE nie może nabywać udziałów, które nie są w pełni opłacone. SPE posiada zawsze co najmniej jeden wyemitowany udział.

    3. W czasie gdy SPE jest zarejestrowanym właścicielem udziałów własnych prawo głosu oraz inne prawa niepieniężne, do których uprawniają udziały własne SPE, są zawieszane.

    4. W przypadku umarzania własnych udziałów przez SPE kapitał zakładowy jest obniżany o odpowiednią kwotę.

    5. Udziały nabyte przez SPE z naruszeniem przepisów niniejszego rozporządzenia lub postanowień umowy spółki są sprzedawane lub umarzane w terminie jednego roku od ich nabycia.

    6. Z zastrzeżeniem ust. 5 i postanowień umowy spółki SPE, umarzanie udziałów jest regulowane odpowiednim prawem krajowym.

    7. Przepisy niniejszego artykułu mają zastosowanie mutatis mutandis do udziałów nabywanych przez osobę działającą we własnym imieniu, ale na rzecz SPE.

    Artykuł 24

    Obniżenie kapitału

    1. W przypadku obniżenia kapitału zakładowego SPE, przepisy art. 21 i 22 mają zastosowanie mutatis mutandis .

    2. Po ujawnieniu uchwały wspólników dotyczącej obniżenia kapitału SPE wierzyciele, których roszczenia są wcześniejsze niż data ujawnienia uchwały, mają prawo zwrócić się do właściwego sądu o wydanie decyzji nakazującej SPE dostarczenie wierzycielom odpowiednich zabezpieczeń.

    Wniosek do sądu jest składany w terminie 30 dni kalendarzowych od daty ujawnienia uchwały.

    3. Sąd może nakazać SPE dostarczenie zabezpieczeń pod warunkiem, że wierzyciel wykaże w sposób wiarygodny, że obniżenie kapitału zagraża zaspokojeniu jego roszczeń oraz że nie uzyskał od SPE odpowiednich zabezpieczeń.

    4. Obniżenie kapitału staje się skuteczne:

    47. jeżeli SPE w chwili podjęcia uchwały nie ma żadnych wierzycieli – w dniu podjęcia uchwały;

    48. jeżeli SPE w chwili podjęcia uchwały ma wierzycieli, ale żaden z wierzycieli nie złożył wniosku w terminie 30 dni kalendarzowych od daty ujawnienia uchwały wspólników – trzydziestego pierwszego dnia kalendarzowego po dacie ujawnienia uchwały;

    49. jeżeli SPE w chwili podjęcia uchwały ma wierzycieli i co najmniej jeden z tych wierzycieli złoży wniosek w terminie 30 dni kalendarzowych od daty ujawnienia uchwały wspólników – pierwszego dnia, w którym SPE wykona wszystkie decyzje właściwego sądu nakazujące dostarczenie odpowiednich zabezpieczeń, lub (jeżeli nastąpi to wcześniej) pierwszego dnia, w którym sąd orzeknie w odniesieniu do wszystkich złożonych wniosków, że SPE nie ma obowiązku dostarczać zabezpieczeń.

    5. Jeżeli obniżenie kapitału ma na celu wyrównanie strat poniesionych przez SPE, kwota obniżenia kapitału może być wykorzystana tylko w tym celu i nie wolno jej wypłacać wspólnikom.

    6. Obniżenie kapitału podlega ujawnieniu.

    7. Przy obniżaniu kapitału należy zagwarantować równe traktowanie wspólników mających udziały równej wysokości.

    Artykuł 25 Rachunkowość

    1. Sporządzanie, składanie, badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych SPE podlega wymogom przewidzianym w odpowiednim prawie krajowym.

    2. Organ zarządzający prowadzi księgi SPE. Księgowość SPE jest prowadzona zgodnie z odpowiednim prawem krajowym.

    ROZDZIAł V ORGANIZACJA SPE

    Artykuł 26 Przepisy ogólne

    1. SPE posiada organ zarządzający, który odpowiada za zarządzanie SPE. Organ zarządzający może wykonywać wszystkie uprawnienia SPE, które nie są zastrzeżone do kompetencji wspólników niniejszym rozporządzeniem lub umową spółki.

    2. Wspólnicy określają organizację SPE, z zastrzeżeniem przepisów niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 27 Uchwały wspólników

    1. Nie naruszając przepisów ust. 2, decyzje w poniższych kwestiach (ich lista jest niewyłączna) zapadają w drodze uchwały wspólników, decyzją większości określonej w umowie spółki SPE:

    50. zmiana praw z udziałów;

    51. wyłączenie wspólnika;

    52. wystąpienie wspólnika ze spółki;

    53. zatwierdzenie rocznych sprawozdań finansowych;

    54. wypłaty na rzecz wspólników;

    55. nabycie udziałów własnych;

    56. umorzenie udziałów;

    57. podwyższenie kapitału zakładowego;

    58. obniżenie kapitału zakładowego;

    59. powoływanie i odwoływanie dyrektorów oraz ich kadencja;

    60. jeżeli SPE ma biegłego rewidenta – powołanie i odwołanie biegłego rewidenta;

    61. przeniesienie statutowej siedziby SPE do innego państwa członkowskiego;

    62. przekształcenie SPE;

    63. łączenia i podziały spółek;

    64. likwidacja;

    65. zmiany umowy spółki, których przedmiotem są sprawy inne niż wymieniono w lit. a)–o).

    2. Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1 lit. a), b), c), i), l), m), n), o) i p), zapadają kwalifikowaną większością głosów.

    Dla celów pierwszego akapitu, kwalifikowana większość stanowi co najmniej dwie trzecie wszystkich praw głosu, do których uprawniają udziały wyemitowane przez SPE.

    3. Podejmowanie uchwał nie wymaga zwoływania zwyczajnego zgromadzenia. Organ zarządzający przedstawia wszystkim wspólnikom wnioski w sprawie uchwał oraz dostateczną ilość informacji, aby wspólnicy mogli podjąć świadomą decyzję. Uchwały są zapisywane w formie pisemnej. Kopie podjętych decyzji są przesyłane każdemu wspólnikowi.

    4. Uchwały wspólników są zgodne z niniejszym rozporządzeniem i umową spółki SPE.

    Prawo wspólników do zaskarżania uchwał podlega odpowiedniemu prawu krajowemu.

    5. Jeżeli SPE ma tylko jednego wspólnika, wspólnik ten wykonuje prawa i obowiązki wspólników SPE wymienione w niniejszym rozporządzeniu i w umowie spółki SPE.

    6. Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1, podlegają ujawnieniu.

    7. Uchwały obowiązują:

    66. w odniesieniu do wspólników, organu zarządzającego SPE oraz jej organu nadzorczego, jeżeli taki istnieje – od daty ich podjęcia;

    67. w odniesieniu do osób trzecich – zgodnie z przepisami odpowiedniego prawa krajowego, które wdrażają art. 3 ust. 5, 6 i 7 dyrektywy 68/151/EWG.

    Artykuł 28

    Prawa wspólników do informacji

    1. Wspólnicy mają prawo do otrzymywania należytych informacji i do zadawania organowi zarządzającemu pytań dotyczących uchwał, rocznych sprawozdań finansowych i innych spraw związanych z działalnością SPE.

    2. Organ zarządzający może odmówić dostępu do informacji tylko wówczas, gdy ich ujawnienie przyniosłoby poważny uszczerbek interesom gospodarczym SPE.

    Artykuł 29

    Prawo do złożenia wniosku o podjęcie uchwały i o powołanie niezależnego biegłego

    1. Wspólnicy posiadający 5 % praw głosu z udziałów SPE mają prawo zwracać się do organu zarządzającego z wnioskiem o przedstawienie wspólnikom propozycji uchwały.

    Wniosek musi być umotywowany i musi wymieniać sprawy mające być przedmiotem uchwały.

    W przypadku odmowy lub nieprzedstawienia przez organ zarządzający propozycji uchwały w terminie 14 dni kalendarzowych od otrzymania wniosku, zainteresowani wspólnicy mogą przedłożyć wspólnikom propozycję uchwały w tych sprawach.

    2. Jeżeli istnieje podejrzenie poważnego naruszenia prawa lub umowy spółki SPE, wspólnicy posiadający 5 % praw głosu z udziałów SPE mają prawo zwrócić się do właściwego sądu lub organu administracyjnego z wnioskiem o powołanie niezależnego biegłego w celu zbadania sprawy, a następnie przedstawienia wspólnikom sprawozdania z wyników tego badania.

    Biegły otrzymuje dostęp do dokumentów i zapisów SPE oraz może żądać informacji od organu zarządzającego.

    3. Prawa wymienione w ust. 1 i 2 mogą zostać przyznane w umowie spółki poszczególnym wspólnikom lub wspólnikom posiadającym mniej niż 5 % praw głosu z udziałów SPE.

    Artykuł 30

    Dyrektorzy

    1. Dyrektorem SPE może być tylko osoba fizyczna.

    2. Osoba działająca jako dyrektor, która nie została formalnie powołana do pełnienia tej funkcji, jest traktowana jako dyrektor w zakresie wszystkich obowiązków i zobowiązań, które spoczywają na dyrektorze.

    3. Osoba, która została uznana za niezdolną do pełnienia funkcji dyrektora spółki orzeczeniem sądowym lub decyzją administracyjną w jakimkolwiek państwie członkowskim, zgodnie z jego prawem krajowym, nie może być powołana jako dyrektor ani pełnić funkcji dyrektora w SPE.

    4. Uznanie niezdolności do pełnienia funkcji dyrektora SPE jest regulowane odpowiednim prawem krajowym.

    Artykuł 31

    Podstawowe obowiązki i zobowiązania dyrektorów

    1. Dyrektor ma obowiązek działać w najlepszym interesie SPE. Działania dyrektora cechuje staranność i fachowość, w stopniu wymaganym do prowadzenia działalności spółki.

    2. Dyrektorzy są odpowiedzialni wobec SPE.

    3. Z zastrzeżeniem postanowień umowy spółki SPE, dyrektor unika wszelkich okoliczności, które mogłyby być uważane za źródło rzeczywistych lub potencjalnych konfliktów pomiędzy osobistym interesem dyrektora a interesem spółki lub pomiędzy obowiązkami dyrektora wobec SPE a jego obowiązkami wobec innej osoby prawnej lub fizycznej.

    4. Dyrektor SPE jest odpowiedzialny wobec spółki za działania lub zaniechania stanowiące naruszenie obowiązków dyrektora wynikających z niniejszego rozporządzenia, z umowy spółki lub uchwały wspólników, w wyniku których SPE poniosła szkodę lub stratę. Jeżeli naruszenia takiego dopuściło się kilku dyrektorów, wszyscy z nich ponoszą bezpośrednią i solidarną odpowiedzialność.

    5. Nie naruszając przepisów niniejszego rozporządzenia, odpowiedzialność dyrektorów jest regulowana odpowiednim prawem krajowym.

    Artykuł 32

    Transakcje z podmiotami powiązanymi

    Transakcje z podmiotami powiązanymi są regulowane przepisami odpowiedniego prawa krajowego, które wdrażają dyrektywy Rady 78/660/EWG[26] i 83/349/EWG[27].

    Artykuł 33

    Reprezentowanie SPE wobec osób trzecich

    1. SPE jest reprezentowana wobec osób trzecich przez co najmniej jednego dyrektora. Czynności prawne dokonywane przez dyrektorów są wiążące dla SPE, nawet jeżeli nie wchodzą one w zakres przedmiotu działalności SPE.

    2. Umowa spółki SPE może przewidywać, że dyrektorzy wykonują uprawnienie do reprezentowania spółki łącznie. Inne ograniczenia uprawnień dyrektorów wynikające z umowy spółki, uchwały wspólników lub decyzji organu zarządzającego lub organu nadzorczego (jeżeli SPE posiada ten organ) nie obowiązują wobec osób trzecich, nawet jeżeli zostały ujawnione.

    3. Dyrektorzy mogą przenosić prawo do reprezentowania SPE zgodnie z umową spółki.

    ROZDZIAł VI PARTYCYPACJA PRACOWNIKÓW

    Artykuł 34 Przepisy ogólne

    1. SPE podlega przepisom w sprawie partycypacji pracowników obowiązującym w państwie członkowskim, w którym mieści się jej statutowa siedziba, o ile przepisy takie istnieją, z zastrzeżeniem przepisów niniejszego artykułu.

    2. W przypadku przeniesienia statutowej siedziby SPE mają zastosowanie przepisy art. 38.

    3. W przypadku transgranicznego łączenia dwóch SPE lub łączenia SPE i innej spółki zarejestrowanej w innym państwie członkowskim zastosowanie mają przepisy prawa państw członkowskich wdrażające dyrektywę 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady[28].

    ROZDZIAł VII PRZENIESIENIE STATUTOWEJ SIEDZIBY SPE

    Artykuł 35 Przepisy ogólne

    1. Siedzibę statutową SPE można przenosić do innego państwa członkowskiego zgodnie z przepisami niniejszego rozdziału.

    Przeniesienie statutowej siedziby SPE nie powoduje likwidacji SPE ani też utraty lub czasowej utraty jej osobowości prawnej, nie wpływa też na prawa i obowiązki wynikające w zawartych przez SPE umów obowiązujących przed przeniesieniem siedziby.

    2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do SPE, jeżeli zostało wobec niej wszczęte postępowanie likwidacyjne, upadłościowe lub dotyczące zawieszenia płatności albo gdy właściwe organy podjęły wobec niej środki zapobiegawcze w celu zapobieżenia wszczęciu tych postępowań.

    3. Przeniesienie staje się skuteczne w dniu rejestracji SPE w przyjmującym państwie członkowskim. Od tego dnia sprawy SPE, o których mowa w art. 4 ust. 2, są regulowane prawem przyjmującego państwa członkowskiego.

    4. Do celów postępowań sądowych lub administracyjnych wszczętych przed przeniesieniem statutowej siedziby, SPE po dokonaniu rejestracji, o której mowa w ust. 3, jest uważana za spółkę posiadającą statutową siedzibę w macierzystym państwie członkowskim.

    Artykuł 36 Procedura przenoszenia siedziby

    1. Planujący przeniesienie organ zarządzający SPE sporządza wniosek w sprawie przeniesienia, który zawiera co najmniej następujące dane:

    68. firma SPE i adres jej statutowej siedziby w macierzystym państwie członkowskim;

    69. firma SPE i adres jej proponowanej statutowej siedziby w przyjmującym państwie członkowskim;

    70. proponowana umowa spółki SPE w przyjmującym państwie członkowskim;

    71. proponowany harmonogram przeniesienia;

    72. data, od której proponuje się, aby czynności SPE były traktowane dla celów rachunkowości jako przeprowadzone w przyjmującym państwie członkowskim;

    73. skutki przeniesienia dla pracowników oraz proponowane środki dotyczące pracowników;

    74. szczegółowe informacje na temat przeniesienia zarządu głównego lub siedziby zarządu SPE, jeżeli ma to zastosowanie.

    2. Najpóźniej na miesiąc przed podjęciem uchwały wspólników, o której mowa w ust. 4, organ zarządzający SPE:

    75. przedstawia wniosek w sprawie przeniesienia siedziby wspólnikom i przedstawicielom pracowników, a w przypadku braku takich przedstawicieli – pracownikom SPE, aby się z nim zapoznali oraz udostępnia go do wglądu wierzycielom;

    76. ujawnia wniosek w sprawie przeniesienia.

    3. Organ zarządzający SPE przygotowuje sprawozdanie dla wspólników, w którym wyjaśnia i uzasadnia aspekty prawne i gospodarcze proponowanego przeniesienia oraz omawia skutki, jakie przeniesienie będzie miało dla wspólników, wierzycieli i pracowników. Sprawozdanie jest przedstawiane wspólnikom i przedstawicielom pracowników, a w przypadku braku takich przedstawicieli – bezpośrednio pracownikom SPE, wraz z wnioskiem w sprawie przeniesienia.

    Jeżeli organ zarządzający otrzyma odpowiednio wcześnie opinię przedstawicieli pracowników w sprawie przeniesienia, opinia ta jest również przedstawiana wspólnikom.

    4. Wniosek w sprawie przeniesienia jest przedkładany wspólnikom do zatwierdzenia zgodnie z postanowieniami umowy spółki SPE dotyczącymi zmian umowy spółki.

    5. Jeżeli w SPE obowiązuje system partycypacji pracowników, wspólnicy mogą zastrzec sobie prawo do uzależnienia dokonania przeniesienia od zatwierdzenia przez nich uzgodnień dotyczących partycypacji pracowników w przyjmującym państwie członkowskim.

    6. Ochrona wspólników mniejszościowych przeciwnych przeniesieniu siedziby oraz ochrona wierzycieli SPE jest regulowana prawem macierzystego państwa członkowskiego.

    Artykuł 37 Badanie zgodności z prawem przeniesienia

    1. Każde państwo członkowskie wyznacza właściwy organ, który bada zgodność z prawem przeniesienia siedziby sprawdzając zgodność z procedurą przeniesienia określoną w art. 36.

    2. Właściwy organ w macierzystym państwie członkowskim sprawdza niezwłocznie, czy spełnione zostały wymogi zawarte w art. 36 i w przypadku pozytywnego wyniku tego badania wydaje zaświadczenie potwierdzające, że w macierzystym państwie członkowskim zostały spełnione wszystkie formalności wymagane w ramach procedury przeniesienia.

    3. W terminie jednego miesiąca od otrzymania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, SPE przedstawia właściwemu organowi w przyjmującym państwie członkowskim następujące dokumenty:

    77. zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2;

    78. zatwierdzoną przez wspólników proponowaną umowę spółki SPE w przyjmującym państwie członkowskim;

    79. zatwierdzony przez wspólników wniosek w sprawie przeniesienia.

    Dokumenty te są uważane za wystarczające do celów rejestracji SPE w przyjmującym państwie członkowskim.

    4. W terminie 14 dni kalendarzowych od otrzymania dokumentów, o których mowa w ust. 3, właściwy organ w przyjmującym państwie członkowskim bada, czy spełnione zostały warunki materialne i formalne wymagane do przeniesienia statutowej siedziby i w przypadku pozytywnego wyniku tego badania przystępuje do zarejestrowania SPE.

    5. Właściwy organ w przyjmującym państwie członkowskim może odmówić rejestracji SPE tylko z powodu niespełnienia przez SPE wszystkich warunków materialnych i formalnych przewidzianych w niniejszym rozdziale. Rejestracja SPE jest dokonywana po spełnieniu przez nią wszystkich wymogów przewidzianych w niniejszym rozdziale.

    6. Właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego informuje niezwłocznie, za pomocą formularza powiadomienia przedstawionego w załączniku II, właściwy organ odpowiedzialny za wykreślenie SPE z rejestru w macierzystym państwie członkowskim o dokonaniu rejestracji SPE w przyjmującym państwie członkowskim.

    Wykreślenie SPE z rejestru następuje niezwłocznie po otrzymaniu powiadomienia, ale nie wcześniej.

    7. Rejestracja w przyjmującym państwie członkowskim oraz wykreślenie z rejestru w macierzystym państwie członkowskim podlega ujawnieniu.

    Artykuł 38 Uzgodnienia dotyczące partycypacji pracowników

    1. W zakresie uzgodnień dotyczących partycypacji pracowników SPE podlega od dnia swojej rejestracji przepisom obowiązującym w przyjmującym państwie członkowskim (o ile takie przepisy istnieją).

    2. Ustęp 1 nie ma zastosowania w przypadku gdy pracownicy SPE w macierzystym państwie członkowskim stanowią co najmniej jedną trzecią łącznej liczby pracowników SPE, wliczając w to spółki zależne i oddziały SPE w innych państwach członkowskich, i gdy spełniony jest jeden z następujących warunków:

    80. ustawodawstwo przyjmującego państwa członkowskiego nie przewiduje partycypacji pracowników na co najmniej takim samym poziomie, jaki obowiązywał w SPE w macierzystym państwie członkowskim przed jej rejestracją w przyjmującym państwie członkowskim. Poziom partycypacji pracowników jest mierzony proporcją liczby przedstawicieli pracowników w organie administracyjnym lub organie nadzorczym, ich komisjach, lub w grupie zarządzającej odpowiedzialnej za przynoszące zysk jednostki organizacyjne SPE, jeżeli w SPE istnieje przedstawicielstwo pracownicze;

    81. ustawodawstwo przyjmującego państwa członkowskiego nie zapewnia pracownikom z zakładów SPE mieszczących się w innych państwach członkowskich takich samych uprawnień do wykonywania praw do partycypacji pracowników jak te, które posiadali przed przeniesieniem siedziby.

    3. Jeżeli spełniony jest jeden z warunków zawartych w ust. 2 lit. a) lub b), organ zarządzający SPE podejmuje, w jak najkrótszym czasie po ujawnieniu wniosku w sprawie przeniesienia, konieczne działania, aby rozpocząć negocjacje z przedstawicielami pracowników SPE w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie partycypacji pracowników.

    4. Porozumienie pomiędzy organem zarządzającym SPE a przedstawicielami pracowników określa:

    82. zakres porozumienia;

    83. jeżeli w trakcie negocjacji strony zdecydują o zawarciu takiego porozumienia – treść porozumienia o partycypacji w SPE po przeniesieniu siedziby, w tym (o ile ma to zastosowanie) liczbę członków organu administracyjnego lub nadzorczego, wobec których pracownicy mają prawo wyboru, powołania, rekomendowania lub sprzeciwienia się powołaniu danego członka, oraz tryb takiego wyboru, powołania, rekomendowania lub sprzeciwiania się powołaniu przez pracowników i prawa tych członków;

    84. datę wejścia w życie porozumienia i okres jego obowiązywania, przypadki, w których porozumienie powinno być renegocjowane oraz tryb takiej renegocjacji.

    5. Negocjacje nie powinny być prowadzone dłużej niż przez sześć miesięcy. Strony mogą uzgodnić przedłużenie negocjacji na kolejny sześciomiesięczny okres. Do wszystkich pozostałych kwestii dotyczących negocjacji mają zastosowanie przepisy prawa macierzystego państwa członkowskiego.

    6. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, pozostają w mocy zasady dotyczące partycypacji obowiązujące w macierzystym państwie członkowskim.

    ROZDZIAł VIII RESTRUKTURYZACJA, ROZWIąZANIE I NIEWAżNOść PRAWNA

    Artykuł 39

    Restrukturyzacja

    Przekształcenie, łączenie i podział SPE są regulowane odpowiednim prawem krajowym.

    Artykuł 40

    Rozwiązanie

    1. SPE jest rozwiązywana z następujących przyczyn:

    85. wygaśnięcie okresu, na który spółka została zawiązana;

    86. podjęcie przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki;

    87. okoliczności przewidziane w odpowiednim prawie krajowym.

    2. Rozwiązanie jest regulowane odpowiednim prawem krajowym.

    3. Likwidację, niewypłacalność, zawieszenie płatności i podobne postępowania regulują odpowiednie prawo krajowe oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000[29].

    4. Rozwiązanie SPE podlega ujawnieniu.

    Artykuł 41 Nieważność

    Nieważność SPE jest regulowana przepisami odpowiedniego prawa krajowego, które wdrażają art. 11 ust. 1 lit. a), b), c) i e) dyrektywy 68/151/EWG, z wyjątkiem odniesienia do przedmiotu działalności spółki w art. 11 ust. 2 lit. c) oraz w art. 12 tej dyrektywy.

    ROZDZIAł IX PRZEPISY DODATKOWE I PRZEJśCIOWE

    Artykuł 42

    Stosowanie waluty krajowej

    1. Państwa członkowskie, w których nie został zrealizowany trzeci etap unii gospodarczej i walutowej (UGW), mogą żądać, aby SPE posiadające siedzibę statutową na ich terytorium wyrażały swój kapitał w walucie krajowej. SPE może dodatkowo wyrażać swój kapitał w euro. Stosowany jest kurs wymiany waluty krajowej na euro z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego rejestracją SPE.

    2. W państwach członkowskich, w których nie został zrealizowany trzeci etap unii gospodarczej i walutowej (UGW), SPE mogą sporządzać i publikować swoje roczne sprawozdania finansowe oraz (jeżeli ma to zastosowanie) skonsolidowane sprawozdania finansowe w euro. Państwa członkowskie mogą jednak wymagać od SPE, aby sporządzały i publikowały swoje roczne sprawozdania finansowe oraz (jeżeli ma to zastosowanie) skonsolidowane sprawozdania finansowe w walucie krajowej zgodnie z odpowiednim prawem krajowym.

    ROZDZIAł X PRZEPISY KOńCOWE

    Artykuł 43

    Skuteczne stosowanie

    Państwa członkowskie podejmują wszelkie stosowne działania w celu zagwarantowania skutecznego stosowania niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 44

    Sankcje

    Państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące sankcji stosowanych w przypadku naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia i podejmują wszelkie środki niezbędne do ich wdrożenia. Przewidziane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Państwa członkowskie powiadomią o tych przepisach Komisję najpóźniej do dnia 1 lipca 2010 r. i powiadamiają ją niezwłocznie o wszelkich późniejszych zmianach tych przepisów.

    Artykuł 45

    Zawiadomienie dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

    Najpóźniej do dnia 1 lipca 2010 r. państwa członkowskie zawiadomią Komisję o formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o której mowa w art. 4 ust. 2.

    Komisja publikuje te informacje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Artykuł 46

    Obowiązki organów właściwych do spraw rejestrów

    1. Do dnia 31 marca każdego roku organy właściwe do spraw rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1, przekazują Komisji informacje na temat firm, statutowych siedzib i numerów w rejestrze SPE, które zostały wpisane do rejestru i wykreślone z rejestru w poprzednim roku, oraz łączną liczbę zarejestrowanych SPE.

    2. Organy, o których mowa w ust. 1, współpracują ze sobą, aby zapewnić że dokumenty i dane SPE, które są wymienione w art. 10 ust. 2, są dostępne również w rejestrach wszystkich pozostałych państw członkowskich.

    Artykuł 47

    Przegląd

    Komisja dokona przeglądu stosowania niniejszego rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2015 r.

    Artykuł 48

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2010 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK I

    Umowa spółki SPE reguluje co najmniej następujące kwestie:

    Rozdział II – Powstanie spółki

    - firma SPE;

    - imiona i nazwiska/firmy oraz adresy wspólników-założycieli SPE i wartość nominalna lub rachunkowa wartość nominalna posiadanych przez nich udziałów;

    - kapitał założycielski SPE.

    Rozdział III - Udziały

    - możliwość podziału, konsolidacji lub redenominacji udziałów oraz związane z tym wymogi;

    - prawa do świadczeń pieniężnych i prawa niepieniężne oraz obowiązki związane z udziałami (seriami udziałów), w szczególności:

    - a) ewentualny udział w aktywach i zyskach spółki;

    - b) ewentualne prawa głosu z udziałów;

    - procedura zatwierdzania zmian praw i obowiązków wynikających z udziałów (serii udziałów) oraz, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3, wymagana większość praw głosu;

    - ewentualne prawa pierwszeństwa w objęciu nowych udziałów lub nabyciu zbywanych udziałów oraz związane z tym wymogi;

    - w przypadku ograniczenia lub zakazu zbywania udziałów – szczegółowe informacje dotyczące ograniczenia lub zakazu, w tym jego forma, czas obowiązywania, stosująca się procedura oraz zasady obowiązujące w przypadku śmierci wspólnika będącego osobą fizyczną lub rozwiązania wspólnika będącego osobą prawną;

    - w przypadku gdy zbycie udziałów wymaga zgody SPE albo wspólników lub gdy wspólnikom albo SPE przysługują inne prawa związane ze zbywaniem udziałów (np. prawo pierwokupu) – termin, w którym zbywcę należy poinformować o decyzji SPE lub wspólników;

    - czy poza uregulowaniem przewidzianym w art. 17 wspólnikom przysługuje inne prawo do domagania się od pozostałych wspólników sprzedaży ich udziałów oraz wymogi związane z tym prawem.

    - czy poza uregulowaniem przewidzianym w art. 18 wspólnikom przysługuje inne prawo do sprzedaży własnych udziałów na rzecz pozostałych wspólników lub SPE, którzy muszą je wówczas nabyć, oraz wymogi związane z tym prawem .

    Rozdział IV – Kapitał

    - rok obrotowy SPE i tryb zmiany roku obrotowego;

    - czy SPE ma obowiązek tworzyć rezerwy, a jeżeli tak, jakie rodzaje rezerw, w jakich okolicznościach i czy dopuszczalne są wypłaty z tych rezerw;

    - czy wymagana jest wycena wkładu niepieniężnego przez niezależnego biegłego i ewentualne formalności z tym związane;

    - termin, w którym należy wnosić wkłady oraz ewentualne warunki związane z wnoszeniem wkładów pieniężnych i niepieniężnych;

    - możliwość udzielania pomocy finansowej przez SPE, w szczególności w formie płatności zaliczkowych, pożyczek lub dostarczania zabezpieczeń, w przypadku nabywania jej udziałów przez osobę trzecią;

    - możliwość wypłacania zaliczek dywidendowych oraz związane z tym wymogi;

    - czy organ zarządzający ma obowiązek podpisać zaświadczenie o wypłacalności przed dokonaniem wypłaty oraz związane z tym wymogi;

    - procedura, którą musi stosować SPE, aby odzyskać bezprawne wypłaty;

    - czy dozwolone jest nabywanie własnych udziałów przez SPE, a jeżeli tak, jaka procedura obowiązuje w tym przypadku, m.in. jakie są warunki dotyczące posiadania, zbywania i umarzania udziałów;

    - tryb podwyższania, obniżania i innych zmian kapitału zakładowego oraz związane z tym wymogi.

    Rozdział V – Organizacja SPE

    - tryb podejmowania uchwał wspólników;

    - z zastrzeżeniem przepisów niniejszego rozporządzenia, większość wymagana do podejmowania uchwał wspólników;

    - uchwały, które podejmują wspólnicy (obok uchwał wymienionych w art. 27 ust. 1), kworum i wymagana większość praw głosu;

    - z zastrzeżeniem przepisów art. 21, 27 i 29, zasady przedstawiania propozycji uchwał;

    - termin i sposób informowania wspólników o wnioskach dotyczących uchwał wspólników oraz o zgromadzeniach wspólników, o ile umowa spółki przewiduje zwoływanie zgromadzeń wspólników;

    - sposób przekazywania wspólnikom tekstu proponowanej uchwały wspólników oraz dodatkowych dokumentów związanych z podejmowaną uchwałą;

    - sposób udostępniania wspólnikom kopii podjętych uchwał;

    - w przypadku gdy umowa spółki przewiduje podejmowanie niektórych lub wszystkich uchwał na zgromadzeniu wspólników – tryb zwoływania zgromadzenia wspólników, przebieg zgromadzenia oraz zasady głosowania przez pełnomocnika;

    - procedura i terminy obowiązujące SPE w przypadku odpowiadania na wnioski wspólników dotyczące udzielenia informacji, dostępu do dokumentów SPE oraz w przypadku ogłaszania uchwał podjętych przez wspólników;

    - czy organem zarządzającym SPE jest jeden dyrektor zarządzający lub większa liczba dyrektorów, zarząd (system dualistyczny), czy też rada administracyjna (system monistyczny);

    - jeżeli SPE posiada radę administracyjną (system monistyczny) – jej skład i organizacja;

    - jeżeli SPE posiada zarząd (system dualistyczny) – jego skład i organizacja;

    - jeżeli SPE posiada zarząd (system dualistyczny) lub co najmniej jednego dyrektora zarządzającego – czy istnieje organ nadzorczy, a jeżeli tak, jaki jest jego skład i organizacja oraz relacje z organem zarządzającym;

    - kryteria, które dyrektorzy powinni spełnić, aby kwalifikować się do pełnienia tej funkcji;

    - tryb powoływania i odwoływania dyrektorów;

    - czy SPE ma biegłego rewidenta, a w przypadku gdy umowa spółki stanowi, że SPE powinna mieć biegłego rewidenta – tryb powoływania, odwoływania i rezygnacji biegłego rewidenta;

    - szczególne obowiązki dyrektorów, które nie zostały wymienione w niniejszym rozporządzeniu;

    - czy dozwolone są sytuacje wiążące się z rzeczywistym lub potencjalnym konfliktem interesów dla dyrektora, a jeżeli tak – kto może zezwolić na istnienie takiego konfliktu oraz wymogi i procedury mające zastosowanie w przypadku wydawania zezwolenia na konflikt interesów;

    - czy transakcje z podmiotami powiązanymi, o których mowa w art. 32, wymagają zgody, i jakie wymogi obowiązują w takim przypadku;

    - zasady reprezentowania SPE przez organ zarządzający, zwłaszcza informacja, czy dyrektorzy są uprawnieni do reprezentowania spółki łącznie czy indywidualnie i czy prawo to może być przenoszone;

    - zasady dotyczące przenoszenia uprawnień organu zarządzającego na inną osobę.

    ZAŁĄCZNIK II

    FORMULARZ POWIADOMIENIA W SPRAWIE REJESTRACJI PRZENIESIENIA STATUTOWEJ SIEDZIBY SPE

    POWIADOMIENIE

    w sprawie rejestracji przeniesienia statutowej siedziby europejskiej spółki prywatnej (SPE)

    [Nazwa i adres nowego rejestru/właściwego organu]

    informuje niniejszym

    [Nazwa i adres poprzedniego rejestru/właściwego organu]

    o dokonaniu rejestracji przeniesienia statutowej siedziby SPE:

    [firma SPE]

    [nowa statutowa siedziba SPE]

    [nowy numer wpisu w rejestrze]

    [data rejestracji przeniesienia]

    Zgodnie z rozporządzeniem …. w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej, poniższą SPE należy wykreślić z poprzedniego rejestru po otrzymaniu niniejszego powiadomienia:

    [firma SPE]

    [wcześniejsza statutowa siedziba SPE]

    [wcześniejszy numer wpisu w rejestrze]

    Sporządzono w …, dnia […] r.

    [podpis]

    [1] Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: „Jednolity rynek Europy XXI wieku”, COM(2007)724 z 20.11.2007.

    [2] Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Program działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2008 r., COM (2007) 640.

    [3] Dyrektywa Rady 90/435/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (Dz.U. L 225 z 22.9.1990, s. 6).

    [4] Dyrektywa Rady 90/434/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów, dotyczących spółek różnych państw członkowskich (Dz.U. L 225 z 20.8.1990, s. 1).

    [5] Dyrektywa Rady 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich (Dz.U. L 157 z 26.6.2003, s.49).

    [6] Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie statutu spółki europejskiej dla MŚP (Dz.U. C 125 z 27.5.2002, s. 19).

    [7] COM(2003) 284

    [8] http://ec.europa.eu/internal_market/company/consultation/index_en.htm

    [9] Raport Parlamentu Europejskiego zawierający zalecenia dla Komisji w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej (2006/2013(INI)), A6-0434/2006 wersja ostateczna.

    [10] Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej spółki prywatnej i czternastej dyrektywy o prawie spółek (B6-0399/07).

    [11] Konsultacja: http://ec.europa.eu/internal_market/company/epc/index_en.htmEBTP: http://ec.europa.eu/yourvoice/ebtp/consultations/2007_en.htm

    [12] http://ec.europa.eu/internal_market/company/advisory/index_en.htm

    [13] Badanie Obserwatorium Europejskich MŚP (Flash EB nr 196) przeprowadzone przez Gallup Organisation Hungary na prośbę DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu; badanie przedstawione w dniu 21 listopada 2007 r. podczas dnia Business Europe na rzecz MŚP.http://www.businesseurope.eu/Content/Default.asp?PageId=496

    [14] Sprawa C-212/97.

    [15] Dz.U. C […] z […], s. […].

    [16] Dz.U. C […] z […], s. […].

    [17] Dz.U. C […] z […], s. […].

    [18] Dz.U. L 294 z 10.11.2001, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).

    [19] Dz.U. L 65 z 14.3.1968, s. 8. Dyrektywa zmieniona ostatnio dyrektywą 2006/99/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 137).

    [20] Dz.U. L 254 z 30.9.1994, s. 64. Decyzja zmieniona ostatnio dyrektywą 2006/109/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 416).

    [21] Dz.U. L 225 z 12.8.1998, s. 16.

    [22] Dz.U. L 82 z 22.3.2001, s. 16.

    [23] Dz.U. L 80 z 23.3.2002, s. 29.

    [24] Dz.U. L 65 z 14.3.1968, s. 8.

    [25] Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 36.

    [26] Dz.U. L 222 z 14.8.1978, s. 11.

    [27] Dz.U. L 193 z 18.7.1983, s. 1.

    [28] Dz.U. L 310 z 25.11.2005, s. 1.

    [29] Dz.U. L 160 z 30.6.2000, s. 1.

    Top