1)
|
w wykazie zatytułowanym „A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a” wpisy dotyczące następujących 24 osób otrzymują brzmienie:
|
Nazwisko
|
Informacje identyfikacyjne
|
Przyczyny
|
Data umieszczenia
|
„4.
|
Aung Aung
|
Płeć: mężczyzna;
Wojskowy numer identyfikacyjny: BC 23750
|
Generał broni Aung Aung jest szefem biura operacji specjalnych nr 2 od października 2022 r. Jest byłym dowódcą południowo-zachodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i byłym dowódcą 33. dywizji lekkiej piechoty sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione przez 33. dywizję piechoty lekkiej w drugiej połowie 2017 r. wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.
|
25.6.2018
|
7.
|
Thant Zin Oo
|
Płeć: mężczyzna
|
Thant Zin Oo był dowódcą 8. batalionu policji bezpieczeństwa. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w drugiej połowie 2017 r. przez 8. batalion policji bezpieczeństwa wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Pogwałcenia te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja. Pogwałceń tych dokonywano wraz z 33. dywizją piechoty lekkiej sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) pod dowództwem generała broni (poprzednio generała brygady) Aunga Aunga i przy jej bezpośrednim wsparciu. Thant Zin Oo jest zatem powiązany z generałem broni Aungiem Aungiem umieszczonym w wykazie osób.
|
25.6.2018
|
10.
|
Khin Hlaing
|
Data urodzenia: 2 maja 1968 r.;
Płeć: mężczyzna
|
Generał broni Khin Hlaing jest szefem biura operacji specjalnych nr 4 od października 2022 r. Jest byłym dowódcą w regionie trójkąta sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest byłym dowódcą 99. dywizji lekkiej piechoty i byłym szefem północno-wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jako dowódca 99. dywizji nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Szan w roku 2016 i na początku roku 2017. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione przez 99. dywizję w drugiej połowie 2016 r. wobec mniejszości etnicznych zamieszkujących wsie w stanie Szan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przymusowe zatrzymania oraz niszczenie wiosek.
|
21.12.2018
|
18.
|
Sein Win
|
Data urodzenia: 24 lipca 1956 r.;
Miejsce urodzenia: Pyin U Lwin, Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Generał broni Sein Win jest członkiem Tatmadaw i byłym ministrem obrony (od dnia 24 sierpnia 2015 r. do dnia 1 lutego 2021 r.). Od lutego 2021 r. jest przewodniczącym Związku Weteranów Mjanmy (był nim co najmniej do września 2022 r.).
W dniu 1 lutego 2021 r. wziął udział, wraz z pozostałymi członkami Tatmadaw, w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Przeprowadzenie tego posiedzenia było niezgodne z konstytucją, gdyż nie wzięli w nim udziału cywilni członkowie Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Podczas tego posiedzenia Myint Swe został ogłoszony pełniącym obowiązki prezydenta. Myint Swe ogłosił następnie stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej Minowi Aungowi Hlaingowi. Procedura ogłoszenia stanu wyjątkowego była nielegalna, gdyż zgodnie z konstytucją tylko prezydent jest władny ogłosić taki stan.
Uczestnicząc w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony, podczas którego podjęto decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego i o przekazaniu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej, Sein Win przyczynił się do nieuznania wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenia demokratycznie wybranego rządu. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
W 2018 r. ONZ oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne pogwałcenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznały, że wiele z tych pogwałceń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Jako minister obrony od dnia 24 sierpnia 2015 r. do dnia 1 lutego 2021 r. Sein Win jest odpowiedzialny za te poważne pogwałcenia i naruszenia dotykające ludność Rohingja.
|
22.3.2021
|
20.
|
Mya Tun Oo
|
Data urodzenia: 4 lub 5 maja 1961 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Generał Mya Tun Oo jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W dniu 1 lutego 2021 r. został mianowany ministrem obrony, jest też członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. W dniu 1 lutego 2023 r. został także powołany na stanowisko wicepremiera.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Mya Tun Oo uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Jako członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony oraz Państwowej Rady Administracyjnej, generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka. Ponadto, jako minister obrony, Mya Tun Oo ponosi odpowiedzialność za ataki sił zbrojnych w dniu 25 grudnia 2021 r. w stanie Kaja, w których zginęło ponad 30 osób, w tym dzieci i personel humanitarny, oraz za masowe zabójstwa i tortury ludności cywilnej na całym terytorium Mjanmy. Jako minister obrony Mya Tun Oo jest też odpowiedzialny za bombardowania, naloty i inne akty przemocy na dużą skalę przeprowadzone przez siły zbrojne Mjanmy w 2022 r. Jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.
W 2018 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne pogwałcenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznały, że wiele z tych pogwałceń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Od sierpnia 2016 r. do czasu mianowania ministrem obrony Mya Tun Oo był szefem połączonych sztabów sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), numerem trzy w Tatmadaw. Jako szef sztabu nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Arakan i koordynował różne rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska lądowe, marynarkę wojenną i siły powietrzne oraz stosowanie artylerii. Jest zatem odpowiedzialny za te poważne pogwałcenia i naruszenia dotykające ludność Rohingja.
|
22.3.2021
|
23.
|
Maung Maung Kyaw
|
Data urodzenia: 23 lipca 1964 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Generał Maung Maung Kyaw jest byłym członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Przeszedł w stan spoczynku w styczniu 2022 r. Do lutego 2023 r. był członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Wcześniej, od 2018 r. do stycznia 2022 r., pełnił funkcję głównodowodzącego sił powietrznych Mjanmy. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Maung Maung Kyaw jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Jako były członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Maung Maung Kyaw był bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka. Ponadto, pełniąc poprzednią funkcję szefa sił powietrznych Mjanmy, był on bezpośrednio odpowiedzialny za ataki bombowe w stanie Kaja w grudniu 2021 r., które były wymierzone w ludność cywilną i spowodowały wiele ofiar śmiertelnych. Jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
22.3.2021
|
25.
|
Than Hlaing
|
Data urodzenia: 1965 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Generał broni Than Hlaing jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Od dnia 2 lutego 2021 r. do maja 2022 r. pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i komendanta głównego policji.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, generał broni Than Hlaing jest zaangażowany w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.
Ponadto siły policyjne pod kierownictwem generała broni Than Hlainga dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Jako były wiceminister spraw wewnętrznych i komendant główny policji generał broni Than Hlaing był bezpośrednio odpowiedzialny za podejmowanie decyzji dotyczących strategii represji i brutalnych działań policji wobec uczestników pokojowych demonstracji, a zatem jest odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.
|
22.3.2021
|
26.
|
Mahn Nyein Maung
(alias P’do, Phado Man Nyein Maung)
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej;
Data urodzenia: ok. 1947 r.;
Miejsce urodzenia: Maungdaw, Mjanma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Mahn Nyein Maung jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Mahn Nyein Maung jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Mahn Nyein Maung jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
27.
|
Thein Nyunt
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej przewodniczący Nowej Partii Narodowej Demokracji (NNDP);
Data urodzenia: 26 grudnia 1944 r.;
Miejsce urodzenia: Kawkareik (stan Karen), Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Nr dokumentu tożsamości: 12/THAGAKA(NAING) 012432;
Płeć: mężczyzna
|
Thein Nyunt jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. zasiada również w centralnym organie doradczym Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Thein Nyunt jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Thein Nyunt jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
28.
|
Khin Maung Swe
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej; przewodniczący partii Narodowych Sił Demokratycznych (NDF);
Data urodzenia: 24 lipca 1942 r.;
Miejsce urodzenia: Ngagataung, dystrykt Pathein, Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Khin Maung Swe jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. zasiada również w centralnym organie doradczym Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Khin Maung Swe jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Khin Maung Swe jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
29.
|
Aye Nu Sein
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej; wiceprzewodnicząca Partii Narodowej Arakanu;
Data urodzenia: 24 marca 1957 r.;
Miejsce urodzenia: Sittwe, stan Arakan, Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: kobieta
|
Aye Nu Sein jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. zasiada również w centralnym organie doradczym Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Aye Nu Sein jest bezpośrednio zaangażowana w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialna za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialna za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Aye Nu Sein jest bezpośrednio odpowiedzialna za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
30.
|
Jeng Phang Naw Htaung
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Jeng Phang Naw Htaung jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. pełni również funkcję ministra Związku do spraw etnicznych.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Jeng Phang Naw Htaung jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Jeng Phang Naw Htaung jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
32.
|
Sai Long Hseng
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej;
Data urodzenia: 18 kwietnia 1947 r.;
Miejsce urodzenia: Kengtung, Mjanma/Burma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Karta weryfikacji obywatelstwa: Katana (Naing) 0052495;
Nr krajowej karty rejestracyjnej: 13/KATANA (N)-005249;
Płeć: mężczyzna
|
Sai Long Hseng jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. zasiada również w centralnym organie doradczym Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Sai Long Hseng jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Sai Long Hseng jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
33.
|
Saw Daniel
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej;
Data urodzenia: 25 listopada 1957 r.;
Miejsce urodzenia: Loikaw (stan Kaja), Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna
|
Saw Daniel jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. zasiada również w centralnym organie doradczym Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Saw Daniel jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Saw Daniel jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
34.
|
Dr Banyar Aung Moe
|
Członek Państwowej Rady Administracyjnej;
Data urodzenia: 14.8.1947;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna;
Krajowy dowód tożsamości: 10RAMANAN202348
|
Banyar Aung Moe jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. zasiada również w centralnym organie doradczym Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Banyar Aung Moe jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Banyar Aung Moe jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.
|
19.4.2021
|
35.
|
U Chit Naing
(alias: Sate Pyin Nyar)
|
Data urodzenia: grudzień 1948 r.;
Miejsce urodzenia: wioska Kyee Nee, powiat Chauk, region Magwe, Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna;
Adres: 150, Yadanar Street, Yadanar Housing (near Tine Yin Thar Village), Tharkayta Township, Yangon, Myanmar
|
U Chit Naing był ministrem rządu Związku kierującym Biurem Rządu Związku od dnia 1 sierpnia 2021 r. do dnia 18 sierpnia 2022 r. Od dnia 2 lutego 2021 r. do dnia 31 lipca 2021 r. był ministrem informacji. Został mianowany przewodniczącym Państwowej Rady Administracyjnej, która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie. Jako minister informacji był odpowiedzialny za media państwowe (MWD, MRTV, Myanmar Alin, gazety Kyemon i Global New Light of Myanmar, jak również agencje informacyjne Myanmar News Agency (MNA) i Myanmar Digital News), a tym samym za nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Podczas gdy pełnił funkcję ministra informacji w gazetach pojawiło się wiele artykułów sprzyjających wojsku, a zatem jest on odpowiedzialny za działalność propagandową junty i rozpowszechnianie dezinformacji za pośrednictwem mediów państwowych, których relacje są niedokładne. Jest bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje, które doprowadziły do represji wobec birmańskich mediów. Chodzi m.in. o wytyczne, w których zakazano niezależnym mediom stosowania wyrazów »zamach«, »reżim wojskowy« i »junta«, i które doprowadziły do zawieszenia działalności pięciu lokalnych serwisów informacyjnych w kraju. Jego działania, polityki i działalność jako członka rządu na poprzednich stanowiskach podważyły demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.
|
19.4.2021
|
38.
|
Win Shein
(alias U Win Shein)
|
Data urodzenia: 31 lipca 1957 r.;
Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma/Birma;
Obywatelstwo: Mjanmy;
Płeć: mężczyzna;
Nr paszportu: DM001478 (Mjanma/Birma), data wydania 10 września 2012 r., wygasa 9 września 2022 r.;
Krajowy dowód tożsamości: 12DAGANA011336
|
Win Shein jest wicepremierem od dnia 1 lutego 2023 r. oraz ministrem planowania i finansów w rządzie Związku od dnia 1 lutego 2021 r., powołanym przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga.
W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie Minowi Aungowi Hlaingowi.
Przyjmując nominację na stanowisko ministra planowania i finansów oraz wicepremiera w rządzie Związku, a także ze względu na swoją ważną rolę w polityce gospodarczej reżimu, Win Shein jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.
|
21.6.2021
|
40.
|
Tin Aung San
|
Data urodzenia: 16 października 1960 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Płeć: mężczyzna;
Krajowy dowód tożsamości: 12/La Ma Na (N) 89 489
|
Admirał Tin Aung San jest głównodowodzącym marynarki wojennej Mjanmy. Od dnia 3 lutego 2021 r. pełni również funkcję ministra transportu i komunikacji, a od dnia 1 lutego 2023 r. – wicepremiera. Jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej.
W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.
Jako minister transportu i komunikacji w rządzie jest odpowiedzialny za komunikację i sieci, a zatem podejmuje decyzje i wdraża politykę wpływającą na swobodę dostępu do danych w internecie. Od czasu objęcia urzędu przez niego miały miejsce liczne przypadki wyłączania i celowego spowalniania internetu, a także nakazywania dostawcom wyłączania dostępu do sieci Facebookowi, Twitterowi i Instagramowi. W styczniu 2022 r. rozesłano nowy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie, który umożliwia nadużywanie technologii inwigilacji do śledzenia osób fizycznych i podejmowania wymierzonych przeciwko nim działań, a tym samym do ograniczania ich wolności wypowiedzi i dostępu do informacji. Jest on zatem bezpośrednio odpowiedzialny za ograniczanie wolności prasy i dostępu do informacji w internecie, a także za naruszanie prawa do prywatności obywateli Mjanmy. W ten sposób podważa on demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.
Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Tin Aung San jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwa – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Państwową Radę Administracyjną, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne pogwałcenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.
|
21.6.2021
|
41.
|
Thida Oo
(alias Daw Thida Oo)
|
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Płeć: kobieta
|
Thida Oo jest prokurator generalną Związku Myanmar od dnia 2 lutego 2021 r., kiedy została mianowana przez głównodowodzącego Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), Mina Aunga Hlainga. Jest członkiem Komisji Inwestycyjnej Mjanmy.
W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy, przekazując władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. W lipcu 2022 r. Thida Oo uczestniczyła w sprawie wniesionej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), a w swoich zeznaniach zaprzeczyła zarzutom ludobójstwa na ludności Rohingja i stanęła w obronie junty.
Thida Oo od samego początku należy do rządu powstałego w wyniku zamachu stanu, wykorzystując uprawnienia przyznane ustawą o prokuratorze generalnym Związku z 2010 r. do celów procesów sądowych o podłożu politycznym i arbitralnych zatrzymań będących konsekwencją tych procesów oraz systemowo umożliwiając reżimowi wojskowemu popełnianie nadużyć. Jest tym samym zaangażowana w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.
|
21.6.2021
|
44.
|
Aung Naing Oo
|
Data urodzenia: 13 października 1962 r. lub 9 czerwca 1969 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Miejsce urodzenia: Kyaukse, Mandalaj, Mjanma/Birma;
Płeć: mężczyzna;
Adres L 103, Kenyeikthar Lane 6, FMI city, Yangon, Myanmar/Burma;
Nr paszportu: DM002656;
Krajowy dowód tożsamości: 7/PaKhaNa (Naing) 13345; 5/SaKaNa (Naing) 017289
|
Od dnia 19 sierpnia 2022 r. Aung Naing Oo jest ministrem handlu. Od dnia 2 lutego 2021 r. do dnia 18 sierpnia 2022 r. był ministrem ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą. Został mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.
Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą odpowiadał za ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji w Mjanmie/Birmie i tym samym przyczynia się do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierał zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że międzynarodowe media wyolbrzymiły kryzys, i przekonując, że ruch nieposłuszeństwa obywatelskiego upada. Dodatkowo zabronił szefom zagranicznych firm telekomunikacyjnych opuszczania kraju bez pozwolenia i w lutym 2021 r. zwolnił z ministerstwa urzędników służby cywilnej, którzy brali udział w protestach. A zatem jego działania, polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.
|
21.2.2022
|
46.
|
Thet Thet Khine
|
Data urodzenia: 19 sierpnia 1967 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Miejsce urodzenia: Mogok, Mjanma/Birma;
Płeć: kobieta;
Adres:127 A Dhamazadei Road, Kamayut, Yangon, Myanmar/Burma;
Nr paszportu: MB132403 (Myanmar/Birma) wydany 7 maja 2015 r., wygasa 6 maja 2020 r.;
Krajowy dowód tożsamości: 9MAKANAN034200
|
Od dnia 4 lutego 2021 r. Thet Thet Khine jest ministrem spraw socjalnych, pomocy humanitarnej i przesiedleń. Została mianowana przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.
Wielokrotnie publicznie popierała zamach stanu. Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierała zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że siły wojskowe dokonały zamachu stanu w odpowiedzi na oszustwo wyborcze. Ponadto zaprzeczała, że siły wojskowe dopuściły się ludobójstwa wobec ludności Rohingja. Jest tym samym zaangażowana w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, oraz je wspiera.
|
21.2.2022
|
64.
|
Ni Lin Aung
|
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Płeć: mężczyzna
|
Generał dywizji Ni Lin Aung służy we wschodnim dowództwie centralnym od sierpnia 2022 r. Jest byłym szefem wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jurysdykcja wschodniego dowództwa obejmuje stan Kaja. W ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej 35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef wschodniego dowództwa generał dywizji (poprzednio generał brygady) Ni Lin Aung bezpośrednio dowodził jednostkami w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie tego masowego mordu. Generał dywizji Ni Lin Aung jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.
|
21.2.2022
|
65.
|
Aung Zaw Aye
(alias U Aung Zaw Aye)
|
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Płeć: mężczyzna
|
Generał broni Aung Zaw Aye jest głównym ministrem stanu Szan od lutego 2023 r. Jest byłym szefem biura operacji specjalnych nr 2 sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).
W wojskowym ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej 35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef biura operacji specjalnych nr 2 generał broni Aung Zaw Aye kierował dowództwem wschodnim, które bezpośrednio dowodzi jednostkami wojskowymi działającymi w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie tego masowego mordu. Generał broni Aung Zaw Aye był zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.
|
21.2.2022
|
71.
|
U Than Swe
(alias Than Swe)
|
Data urodzenia: 1957 lub 1965 r.;
Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;
Płeć: mężczyzna
|
U Than Swe jest ministrem spraw zagranicznych Związku od lutego 2023 r. Jest byłym przewodniczącym Komisji Antykorupcyjnej, powołanym przez Państwową Radę Administracyjną od dnia 19 sierpnia 2022 r. do lutego 2023 r.
Komisja Antykorupcyjna, pod ówczesnym przewodnictwem U Thana Swe, realizuje politykę mającą na celu legitymizację wojskowego zamachu stanu, w tym udziału tej komisji w postępowaniach przeciwko demokratycznie wybranym przywódcom, takich jak wniesienie zarzutów o korupcję przeciwko radczyni stanu Daw Aung San Suu Kyi. W związku z tym, jako przewodniczący Komisji Antykorupcyjnej, U Than Swe był zaangażowany w działalność i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.
|
8.11.2022”
|
|