Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(08)

    Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Agencji Wykonawczej ds. Konkurencyjności i Innowacyjności za rok budżetowy 2011 wraz z odpowiedziami Agencji

    Dz.U. C 388 z 15.12.2012, p. 40–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 388/40


    SPRAWOZDANIE

    dotyczące sprawozdania finansowego Agencji Wykonawczej ds. Konkurencyjności i Innowacyjności za rok budżetowy 2011 wraz z odpowiedziami Agencji

    2012/C 388/08

    WPROWADZENIE

    1.

    Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacyjności (zwana dalej „Agencją”) z siedzibą w Brukseli jest byłą Agencją Wykonawczą ds. Inteligentnej Energii (IEEA). Jej mandat i czas jego obowiązywania zostały zmienione decyzją Komisji 2007/372/WE (1) zmieniającą decyzję 2004/20/WE (2). Agencję ustanowiono na ograniczony okres rozpoczynający się 1 stycznia 2004 r. i – wedle obecnego stanu – kończący się 31 grudnia 2015 r. Zadaniem Agencji jest zarządzanie działaniami UE w dziedzinie energii, przedsiębiorczości i innowacyjności oraz zrównoważonego transportu towarów (3).

    INFORMACJE LEŻĄCE U PODSTAW POŚWIADCZENIA WIARYGODNOŚCI

    2.

    Przyjęte przez Trybunał podejście kontrolne obejmuje analityczne procedury kontrolne, bezpośrednie badanie transakcji oraz ocenę kluczowych mechanizmów kontrolnych w stosowanych przez Agencję systemach nadzoru i kontroli. Elementami uzupełniającymi to podejście są dowody uzyskane na podstawie prac innych kontrolerów (w stosownych przypadkach) oraz analiza oświadczeń kierownictwa.

    POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

    3.

    Na mocy postanowień art. 287 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Trybunał zbadał roczne sprawozdanie finansowe (4) Agencji obejmujące „sprawozdanie finansowe” (5) oraz „sprawozdanie z wykonania budżetu” (6) za rok budżetowy zakończony 31 grudnia 2011 r., jak również zbadał legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

    Zadania kierownictwa

    4.

    Jako urzędnik zatwierdzający, dyrektor realizuje dochody i wydatki budżetu zgodnie z regulaminem finansowym Agencji, na własną odpowiedzialność oraz w granicach zatwierdzonych środków (7). Dyrektor odpowiada za ustanowienie (8) struktury organizacyjnej oraz systemów i procedur zarządzania i kontroli wewnętrznej umożliwiających sporządzanie ostatecznych sprawozdań finansowych (9), które nie zawierają istotnych zniekształceń spowodowanych nadużyciem lub błędem, a także za zapewnienie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tych sprawozdań.

    Zadania Trybunału

    5.

    Zadaniem Trybunału jest przedstawienie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (10), na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Agencji oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

    6.

    Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z wydanymi przez IFAC Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej i kodeksami etyki oraz z Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI). Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że roczne sprawozdanie finansowe Agencji nie zawiera istotnych zniekształceń, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.

    7.

    W ramach kontroli stosuje się procedury mające na celu uzyskanie dowodów kontroli potwierdzających kwoty i informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym oraz legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw. Wybór tych procedur zależy od osądu kontrolera, w tym od oceny ryzyka wystąpienia – w wyniku nadużycia lub błędu – istotnych zniekształceń sprawozdania finansowego lub istotnej niezgodności transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania z wymogami przepisów Unii Europejskiej. W celu opracowania procedur kontroli stosownych do okoliczności Trybunał, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę wykorzystywany do sporządzania i rzetelnej prezentacji sprawozdań finansowych system kontroli wewnętrznej oraz systemy nadzoru i kontroli wprowadzone celem zapewnienia legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tych sprawozdań. Kontrola obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad rachunkowości oraz racjonalności sporządzonych szacunków księgowych, a także ocenę ogólnej prezentacji sprawozdania finansowego.

    8.

    Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli są wystarczające i właściwe, aby stanowić podstawę do wydania poniższych opinii.

    Opinia na temat wiarygodności rozliczeń

    9.

    W opinii Trybunału roczne sprawozdanie finansowe Agencji (11) rzetelnie przedstawia, we wszystkich istotnych aspektach, jej sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2011 r. oraz wyniki jej transakcji i przepływy pieniężne za kończący się tego dnia rok, zgodnie z przepisami jej regulaminu finansowego oraz z zasadami rachunkowości przyjętymi przez księgowego Komisji (12).

    Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń

    10.

    W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Agencji za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2011 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.

    11.

    Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

    ZARZĄDZANIE BUDŻETEM I FINANSAMI

    12.

    Początkowy budżet Agencji na rok 2011 w wysokości 16,2 mln euro obejmował kwotę 10,7 mln euro kosztów pracowniczych. Faktyczne koszty pracownicze wyniosły 10 mln euro. Budżet został wprawdzie przeszacowany o 0,7 mln euro, jednak poziom niewykorzystanych środków był niższy niż w ubiegłych latach (na przykład w 2010 r. wyniósł on 1,5 mln euro (13)).

    UWAGI DOTYCZĄCE KLUCZOWYCH MECHANIZMÓW KONTROLNYCH W STOSOWANYCH PRZEZ AGENCJĘ SYSTEMACH NADZORU I KONTROLI

    13.

    W ramach zawartej w 2010 r. umowy najmu nowej siedziby Agencja musi zapłacić wynajmującemu łączną kwotę 2,4 mln euro za remont pomieszczeń biurowych. W 2010 r. Agencja dokonała początkowej płatności w kwocie 2 mln euro. Pozostała kwota miała zostać wypłacona w trzech ratach w latach 2011, 2012 i 2013.

    14.

    Agencja błędnie obliczyła kwotę do zapłaty w 2011 r. i w konsekwencji dokonała nadpłaty w wysokości 108 287 euro. Wynajmujący zwrócił nadpłaconą kwotę w styczniu 2012 r. Jednakże nieprawidłowa płatność ze strony Agencji wskazuje na konieczność wzmocnienia kontroli w celu zapobiegania takim sytuacjom.

    Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Harald NOACK, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 10 października 2012 r.

    W imieniu Trybunału Obrachunkowego

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Prezes


    (1)  Dz.U. L 140 z 1.6.2007, s. 52.

    (2)  Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 85.

    (3)  Do celów informacyjnych w załączniku skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Agencji.

    (4)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające więcej informacji dotyczących wykonania budżetu i zarządzania nim.

    (5)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w aktywach netto oraz opisu istotnych zasad rachunkowości i innych informacji dodatkowych.

    (6)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

    (7)  Art. 25 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1653/2004 (Dz.U. L 297 z 22.9.2004, s. 10).

    (8)  Art. 29 rozporządzenia (WE) nr 1653/2004.

    (9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez agencje sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VI rozporządzenia (WE) nr 1653/2004 ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 651/2008 (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 15).

    (10)  Art. 185 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1).

    (11)  Ostateczna wersja rocznego sprawozdania finansowego została sporządzona w dniu 28 czerwca 2012 r. i wpłynęła do Trybunału w dniu 28 czerwca 2012 r. Ostateczna wersja rocznego sprawozdania finansowego znajduje się na następującej stronie internetowej: http://ec.europa.eu/eaci/docs_en.htm

    (12)  Zasady rachunkowości przyjęte przez księgowego Komisji opierają się na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS), a w kwestiach nimi nieobjętych – na Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).

    (13)  Zob. pkt 13 sprawozdania dotyczącego sprawozdania finansowego za 2010 r. (Dz.U. C 366 z 15.12.2011, s. 81).


    ZAŁĄCZNIK

    Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacyjności (Bruksela)

    Kompetencje i zadania

    Zakres kompetencji Unii według Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

    1.

    Polityka unijna w dziedzinie środowiska naturalnego przyczynia się do zachowania, ochrony i poprawy jakości środowiska naturalnego, ochrony zdrowia ludzkiego, ostrożnego i racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych, promowania na płaszczyźnie międzynarodowej środków zmierzających do rozwiązywania regionalnych lub światowych problemów środowiska naturalnego.

    (art. 191 TFUE)

    2.

    Unijna polityka w dziedzinie przemysłu ma na celu zapewnienie warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Unii poprzez przyspieszenie dostosowania przemysłu do zmian strukturalnych, wspieranie środowiska sprzyjającego inicjatywom oraz rozwojowi i współpracy przedsiębiorstw, sprzyjanie lepszemu wykorzystaniu potencjału przemysłowego polityki innowacyjności, badań i rozwoju technologicznego. Państwa członkowskie, w powiązaniu z Komisją, konsultują się wzajemnie oraz, w miarę potrzeby, koordynują swoje działania. Komisja może podjąć każdą użyteczną inicjatywę w celu wsparcia tej koordynacji.

    (art. 173 TFUE)

    3.

    Wspólna polityka transportowa określa wspólne reguły mające zastosowanie do transportu międzynarodowego wykonywanego z lub na terytorium państwa członkowskiego lub tranzytu przez terytorium jednego lub większej liczby państw członkowskich. Określa również warunki dostępu przewoźników niemających stałej siedziby w państwie członkowskim do transportu krajowego w państwie członkowskim oraz środki pozwalające polepszyć bezpieczeństwo transportu.

    (art. 91 ust. 1 i art. 100 ust. 2 TFUE)

    Kompetencje Agencji

    (określone w decyzji Komisji 2004/20/WE zmienionej decyzją 2007/372/WE)

    Cele

    W ramach strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu i zatrudnienia Unia Europejska podjęła działania na rzecz wspierania i rozwoju konkurencyjności i innowacji. Działania te obejmują ustanowienie Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) 2007-2013 (decyzja nr 1639/2006/WE), obejmującego w szczególności Program Inteligentna Energia – Europa (IEE) oraz Program na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (EIP). Działania te obejmują także program Marco Polo (MP) (rozporządzenie (WE) nr 1692/2006). Podstawowymi celami są wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw, zwłaszcza MŚP, wspieranie wszystkich form innowacyjności, łącznie z ekoinnowacjami, oraz propagowanie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii we wszystkich sektorach, łącznie z transportem. W ramach tych programów UE Agencja odpowiada za wszelkie zadania związane z pomocą Unii, z wyjątkiem oceny programów, kontroli prawodawstwa i badań strategicznych lub wszelkich innych działań, które wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej.

    Zadania

    Agencja odpowiada za realizację programów Unii na podstawie upoważnienia otrzymanego od Komisji:

    zarządzanie wszystkimi etapami realizacji projektów,

    wykonanie wszystkich działań niezbędnych do zarządzania programami Unii, a w szczególności działań związanych z wykonaniem budżetu poprzez udzielanie zamówień i przyznawanie dotacji,

    zbieranie, analizowanie i przekazywanie Komisji wszelkich informacji potrzebnych do zarządzania procesem realizacji programu, jak również wspieranie koordynacji i synergii pomiędzy programami,

    w zakresie EIP – zarządzanie projektami i siecią Enterprise Europe Network, zarządzanie projektami pilotażowymi i projektami powielania rynkowego w zakresie innowacji ekologicznych oraz działaniami w zakresie innowacyjności o wysokim stopniu standaryzacji (projekt IP Base).

    Zarządzanie

    Komitet Sterujący

    Składa się z pięciu członków mianowanych przez Komisję Europejską. Przyjmuje roczny program prac Agencji zatwierdzony przez Komisję Europejską. Ponadto przyjmuje budżet administracyjny Agencji i jej roczne sprawozdanie z działalności.

    Dyrektor

    Mianowany przez Komisję Europejską.

    Kontrola zewnętrzna

    Trybunał Obrachunkowy.

    Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

    Parlament działający na zalecenie Rady.

    Środki udostępnione Agencji w roku 2011 (2010)

    Budżet

    a)   Budżet operacyjny

    229,6 (249,8) mln euro (100 % z budżetu ogólnego UE). Agencja wykonuje budżet operacyjny pod nadzorem Komisji;

    na IEE: 83,8 (71,0) mln euro,

    na ekoinnowacje EIP: 38 (35,2) mln euro,

    na sieci EIP: 50,9 (79,7) mln euro,

    na MP: 56,8 (63,8) mln euro.

    b)   Budżet administracyjny

    15,6 mln euro (100 % dotacji UE) budżetu administracyjnego, który Agencja wykonuje samodzielnie.

    Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2011 r.

    Łączna liczba pracowników: 159 (155) w planie zatrudnienia, z czego obsadzonych 156 (142).

    Pracownicy zatrudnieni na czas określony: 37 (37) w planie zatrudnienia, z czego obsadzonych 33 (33).

    Pracownicy kontraktowi: 122 (118) w planie zatrudnienia, z czego obsadzonych 123 (109).

    Produkty i usługi w roku 2011

    W zakresie programu Inteligentna Energia – Europa (IEE): w ramach naboru wniosków wpłynęły 384 wnioski i odbyło się ponad 100 spotkań projektowych. Do końca marca 2011 r. Agencja zakończyła większość negocjacji w sprawie umów dotyczących 44 projektów wybranych w ramach naboru z 2010 r. Większość umów została podpisana do końca kwietnia 2011 r.

    Agencja uczestniczyła w ponad 20 krajowych dniach informacyjnych. Udzieliła ona także odpowiedzi w sprawie około 200 wniosków o sprawdzenie na etapie przedprojektowym, a średni czas udzielenia odpowiedzi nie przekroczył tygodnia. Specjalną uwagę poświęcono promowaniu nowej inicjatywy „Build Up Skills”, mającej na celu szkolenie i wykwalifikowanie pracowników branży budowlanej. W dniu 16 marca Agencja zorganizowała warsztaty dla zainteresowanych podmiotów, mające na celu poinformowanie o tej inicjatywie zainteresowanych stron z sektora budowlanego, szkoleniowego i instytucjonalnego.

    Program EIP – Enterprise Europe Network

    W ramach programu EIP w skład sieci Enterprise Europe Network wchodzi ponad 580 organizacji partnerskich z 47 krajów, w tym z 27 państw członkowskich. Poza zadaniami związanymi z zarządzaniem projektami w ramach 92 umów (umowy szczególne o dotację) oraz projektem IPeuropAware, Agencja odpowiada również za „animację” programu Enterprise Europe Network, a także za zarządzanie narzędziami informatycznymi oraz bazami danych do interaktywnej komunikacji pomiędzy uczestnikami projektu. W 2011 r. Agencja zrealizowała w imieniu Komisji następujące działania:

    Enterprise Europe Network:

    działania w ramach sieci,

    wsparcie sieci (animacja),

    narzędzia informatyczne dla sieci.

    Projekty IPR i portal Your Europe Business.

    Projekty w zakresie stosowania ekoinnowacji po raz pierwszy i ich powielania rynkowego.

    Ekoinnowacje

    Ekoinnowacje są wspierane z programu CIP za pomocą kilku rodzajów działań (instrumenty finansowe, sieci uczestników krajowych i regionalnych, projekty w zakresie stosowania ekoinnowacji po raz pierwszy i ich powielania rynkowego). Agencji powierzono zarządzanie projektami w zakresie stosowania ekoinnowacji po raz pierwszy i ich powielania rynkowego, a orientacyjny budżet na ten cel na lata 2008–2013 wynosi 185 mln euro.

    W 2011 r. skoncentrowano się na następujących działaniach:

    zakończenie naboru wniosków z 2010 r.: negocjacje zakończono do końca listopada 2011 r., wszystkie umowy (47) podpisano do końca listopada,

    nowy nabór wniosków na 2011 r.: rozpoczął się w kwietniu 2011 r., wpłynęło 280 wniosków. Główną ocenę przeprowadzono od 21 listopada do 9 grudnia. Spotkanie końcowe zaplanowano na 14 lutego 2012 r.,

    generowanie i rozpowszechnianie informacji o projektach ekoinnowacyjnych, zgodnie założeniami planu działań informacyjnych Agencji (elektroniczne biuletyny informacyjne, regularna aktualizacja strony dotyczącej ekoinnowacji, przeniesienie bazy danych projektów ekoinnowacyjnych na nowy serwer, nowa umowa na prowadzenie i utrzymanie strony internetowej, organizacja europejskiego dnia informacyjnego w kwietniu 2011 r.,

    zarządzanie projektami będącymi w toku realizacji.

    Program Marco Polo

    Główne działania:

    zakończenie naboru wniosków z 2010 r. (wpłynęło 101 wniosków),

    promowanie i realizacja naboru wniosków na 2011 r. w efekcie przyjęcia programu prac Marco Polo na 2011 r. Nabór został ogłoszony w dniu 21 października, a termin składania wniosków upłynął 16 stycznia 2012 r.,

    generowanie i rozpowszechnianie informacji o programie Marco Polo, zgodnie z założeniami planu działań informacyjnych Agencji,

    zalecenia dla macierzystej dyrekcji generalnej (DG MOVE) na temat realizacji programu Marco Polo i jego rozwoju w przyszłości,

    zarządzanie projektami będącymi w toku realizacji.

    Źródło: Informacje przekazane przez Agencję.


    ODPOWIEDZI AGENCJI

    12.

    Zgodnie z poprzednimi zaleceniami Trybunału Agencja poprawiła metody prognozowania w tytule 1 (Wydatki na pracowników). W 2011 r. wystąpiło niewielkie przeszacowanie spowodowane czynnikami niezależnymi od Agencji lub trudnymi do przewidzenia okolicznościami w chwili zatwierdzenia budżetu wstępnego, jak na przykład: brak decyzji w sprawie indeksacji płac, pracownicy domagający się urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, rotacja pracowników większa niż się spodziewano oraz przedłużająca się rekrutacja na poszczególne stanowiska. W budżecie na 2012 r. zastosowano podejście oparte na bardziej rygorystycznym prognozowaniu. Wykonanie budżetu za 2012 r. pokazuje, że szacunkowe wydatki na personel są dokładniejsze niż w poprzednich latach. Agencja uważa, że jest mało prawdopodobne, aby w przyszłości pojawiła się znaczna nadwyżka.

    13–14.

    Agencja uznała nadpłaconą kwotę, o której mowa w uwagach. Trybunał zaznaczył, że wynajmujący bezzwłocznie zwrócił nadpłaconą kwotę. Sprawa została udokumentowana i koszty montażu związane z tą umową zostały w całości zwrócone. Agencja podejmie niezbędne środki, aby w przyszłości można było uniknąć podobnych sytuacji z umowami z wczesnymi zwrotami.


    Top