Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(07)

    Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego za rok budżetowy 2011 wraz z odpowiedzią Agencji

    Dz.U. C 388 z 15.12.2012, p. 34–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 388/34


    SPRAWOZDANIE

    dotyczące sprawozdania finansowego Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego za rok budżetowy 2011 wraz z odpowiedzią Agencji

    2012/C 388/07

    WPROWADZENIE

    1.

    Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (zwana dalej „Agencją”) z siedzibą w Brukseli została ustanowiona decyzją Komisji 2009/336/WE (1). Zadaniem Agencji jest zarządzanie zatwierdzonymi przez Komisję programami w dziedzinie edukacji, kultury i sektora audiowizualnego, w tym realizacja projektów technicznych (2).

    INFORMACJE LEŻĄCE U PODSTAW POŚWIADCZENIA WIARYGODNOŚCI

    2.

    Przyjęte przez Trybunał podejście kontrolne obejmuje analityczne procedury kontrolne, bezpośrednie badanie transakcji oraz ocenę kluczowych mechanizmów kontrolnych w stosowanych przez Agencję systemach nadzoru i kontroli. Elementami uzupełniającymi to podejście są dowody uzyskane na podstawie prac innych kontrolerów (w stosownych przypadkach) oraz analiza oświadczeń kierownictwa.

    POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

    3.

    Na mocy postanowień art. 287 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Trybunał zbadał roczne sprawozdanie finansowe (3) Agencji obejmujące „sprawozdanie finansowe” (4) oraz „sprawozdanie z wykonania budżetu” (5) za rok budżetowy zakończony 31 grudnia 2011 r., jak również zbadał legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

    Zadania kierownictwa

    4.

    Jako urzędnik zatwierdzający, dyrektor realizuje dochody i wydatki budżetu zgodnie z regulaminem finansowym Agencji, na własną odpowiedzialność oraz w granicach zatwierdzonych środków (6). Dyrektor odpowiada za ustanowienie (7) struktury organizacyjnej oraz systemów i procedur zarządzania i kontroli wewnętrznej umożliwiających sporządzanie ostatecznych sprawozdań finansowych (8), które nie zawierają istotnych zniekształceń spowodowanych nadużyciem lub błędem, a także za zapewnienie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tych sprawozdań.

    Zadania Trybunału

    5.

    Zadaniem Trybunału jest przedstawienie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (9), na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Agencji oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

    6.

    Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z wydanymi przez IFAC Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej i kodeksami etyki oraz z Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI). Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe Agencji nie zawiera istotnych zniekształceń, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.

    7.

    W ramach kontroli stosuje się procedury mające na celu uzyskanie dowodów kontroli potwierdzających kwoty i informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym oraz legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw. Wybór tych procedur zależy od osądu kontrolera, w tym od oceny ryzyka wystąpienia – w wyniku nadużycia lub błędu – istotnych zniekształceń sprawozdania finansowego lub istotnej niezgodności transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania z wymogami przepisów Unii Europejskiej. W celu opracowania procedur kontroli stosownych do okoliczności Trybunał, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę wykorzystywany do sporządzania i rzetelnej prezentacji sprawozdań finansowych system kontroli wewnętrznej oraz systemy nadzoru i kontroli wprowadzone celem zapewnienia legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tych sprawozdań. Kontrola obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad rachunkowości oraz racjonalności sporządzonych szacunków księgowych, a także ocenę ogólnej prezentacji sprawozdania finansowego.

    8.

    Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli są wystarczające i właściwe, aby stanowić podstawę do wydania poniższych opinii.

    Opinia na temat wiarygodności rozliczeń

    9.

    W opinii Trybunału roczne sprawozdanie finansowe Agencji (10) rzetelnie przedstawia, we wszystkich istotnych aspektach, jej sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2011 r. oraz wyniki jej transakcji i przepływy pieniężne za kończący się tego dnia rok, zgodnie z przepisami jej regulaminu finansowego oraz z zasadami rachunkowości przyjętymi przez księgowego Komisji (11).

    Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń

    10.

    W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Agencji za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2011 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.

    Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył Louis GALEA, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 11 września 2012 r.

    W imieniu Trybunału Obrachunkowego

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Prezes


    (1)  Dz.U. L 101 z 21.4.2009, s. 26.

    (2)  Do celów informacyjnych w załączniku skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Agencji.

    (3)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające więcej informacji dotyczących wykonania budżetu i zarządzania nim.

    (4)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w aktywach netto oraz opisu istotnych zasad rachunkowości i innych informacji dodatkowych.

    (5)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

    (6)  Art. 25 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1653/2004 (Dz.U. L 297 z 22.9.2004, s. 10).

    (7)  Art. 29 rozporządzenia (WE) nr 1653/2004.

    (8)  Zasady przedstawiania przez agencje sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziałach 1 i 2 tytułu VI rozporządzenia (WE) nr 1653/2004 ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 651/2008 (Dz.U L 181 z 10.7.2008, s 15).

    (9)  Art. 185 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U L 248 z 16.9.2002, s 1).

    (10)  Ostateczna wersja rocznego sprawozdania finansowego została sporządzona w dniu 8 czerwca 2012 r. i wpłynęła do Trybunału w dniu 2 lipca 2012 r. Ostateczna wersja rocznego sprawozdania finansowego skonsolidowana ze sprawozdaniem Komisji publikowana jest w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do 15 listopada następnego roku. Znajduje się ona na następującej stronie internetowej: http://eca.europa.eu lub http://eacea.ec.europa.eu/index_en.php/

    (11)  Zasady rachunkowości przyjęte przez księgowego Komisji opierają się na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS) wydanych przez Międzynarodową Federację Księgowych, a w kwestiach nimi nieobjętych – na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR) / Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.


    ZAŁĄCZNIK

    Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (Bruksela)

    Kompetencje i zadania

    Zakres kompetencji Unii według Traktatu

    (art. 165 ust. 1, art. 166 ust. 1, art. 167 ust. 1 i art. 173 ust. 1 Traktatu)

    Gromadzenie informacji

    Unia Europejska przyczynia się do rozwoju edukacji o wysokiej jakości.

    Unia Europejska realizuje politykę kształcenia zawodowego.

    Unia Europejska przyczynia się do rozkwitu kultur państw członkowskich.

    Unia Europejska i państwa członkowskie zapewniają istnienie warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Unii.

    Kompetencje Agencji

    (decyzja Komisji 2009/336/WE)

    Cele

    W ramach polityki edukacyjnej, kulturalnej i przemysłowej w Unii Europejskiej podjęto wiele działań w celu wspierania edukacji, kształcenia zawodowego, sektora audiowizualnego, kultury, młodzieży oraz aktywnego obywatelstwa. Głównym celem tych działań jest wzmocnienie spójności społecznej oraz przyczynianie się do podnoszenia konkurencyjności, wzrostu gospodarczego i coraz ściślejszego związku między narodami Europy.

    W zakres tych działań wchodzą różne programy.

    Agencja odpowiedzialna jest za zarządzanie niektórymi komponentami tych programów [np. „Kształcenie przez całe życie”, „Kultura”, „Młodzież w działaniu”, „Europa dla obywateli”, „MEDIA”, „Erasmus Mundus” i „Tempus”]. W tym kontekście realizuje ona pomoc Unii, z wyjątkiem oceny programów, studiów strategicznych i innych zadań wymagających kompetencji w zakresie przekładania decyzji politycznych na działania.

    Zadania

    Zarządzanie – przez cały okres ich realizacji – projektami powierzonymi Agencji w ramach wdrażania programów unijnych i przeprowadzanie w tym celu niezbędnych kontroli, poprzez przyjmowanie właściwych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji.

    Przyjmowanie instrumentów wykonania budżetu w zakresie wpływów i wydatków oraz wykonywanie, na podstawie upoważnienia Komisji, działań niezbędnych w celu zarządzania programami unijnymi, a w szczególności działań związanych z przyznawaniem dotacji i udzielaniem zamówień.

    Gromadzenie, analizowanie i przekazywanie Komisji wszelkich informacji potrzebnych do zarządzania procesem wdrażania programów unijnych.

    Wdrażanie, na szczeblu Unii, sieci informacyjnej o edukacji w Europie (Eurydice) służącej do gromadzenia, analizy i rozpowszechniania danych oraz opracowywania analiz i publikacji.

    Zarządzanie

    Zarząd

    Skład

    Składa się z pięciu członków mianowanych przez Komisję Europejską.

    Zadania

    Zarząd przyjmuje roczny program prac Agencji zatwierdzony przez Komisję Europejską. Ponadto przyjmuje budżet administracyjny Agencji i jej roczne sprawozdanie z działalności.

    Dyrektor

    Mianowany przez Komisję Europejską.

    Kontrola zewnętrzna

    Trybunał Obrachunkowy.

    Kontrola wewnętrzna

    Jednostka audytu wewnętrznego.

    Służba Audytu Wewnętrznego Komisji.

    Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

    Parlament działający na zalecenie Rady.

    Środki udostępnione Agencji w roku 2011 (2010)

    Budżet

    Budżet administracyjny Agencji na rok 2011 wyniósł 50 (49) mln euro (w całości finansowany z ogólnego budżetu Unii Europejskiej).

    Agencja zarządza środkami w wysokości 621 (600) mln euro związanymi z programami i projektami powierzonymi Agencji Wykonawczej przez Komisję.

    Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2011 r.

    Pracownicy zatrudnieni na czas określony: 102 (102) stanowiska dla pracowników zatrudnionych na czas określony w planie zatrudnienia

    Stanowiska obsadzone: 102 (97)

    Pracownicy kontraktowi: 336 (330), z czego

    obsadzonych: 331 (315)

    Liczba pracowników ogółem: 433 (412) stanowiska obsadzone, z czego wykonujący zadania:

     

    operacyjne: 352

     

    administracyjne: 81

    Produkty i usługi w roku 2011 (2010)

    Komunikacja

    Zorganizowano trzy dni informacyjne, zaktualizowano bazę danych EVE (1) w zakresie rezultatów projektów, zorganizowano imprezy we współpracy z patronującymi dyrekcjami generalnymi (DG).

    Zorganizowano badania satysfakcji wśród wnioskodawców i beneficjentów od 2007 do 2010 r. Zakończono analizę rezultatów dla każdego programu, a działania następcze podjęto w 2011 r.

    Broszura Agencji dostępna w 3 językach (EN, FR, DE).

    W Brukseli zorganizowano spotkania inaugurujące dla koordynatorów i partnerów projektów.

    Procedury selekcji

    Opublikowano 28 zaproszeń do składania wniosków oraz 1 zaproszenie do składania ofert.

    Odpowiednie szczegółowe informacje (lub opisy) na temat wybranych wniosków (kompendia) opublikowano na stronie internetowej Agencji.

    Zarządzanie ponad 12 000 otrzymanych wniosków.

    Wybrano ponad 3 800 projektów oraz 420 kart uczelni Erasmus.

    Wizyty monitorujące

    Zorganizowano ponad 400 spotkań monitorujących (na miejscu lub w Brukseli) z uczestnikami projektu w celu monitorowania realizacji projektów.

    Działania na rzecz uproszczenia

    Zwiększono wykorzystanie elektronicznych formularzy w celu objęcia nimi większej liczby działań, odnoszących się do 75 % wszystkich wniosków.

    Wprowadzono uproszczone procedury kontraktowania (decyzje zamiast umów o dotacje) w przypadku niektórych działań.

    Zmieniono zasady obliczania opartego na stawkach ryczałtowych i wprowadzono je do większej liczby działań.

    Przy ocenie działań w większej liczbie przypadków wykorzystano zdalne opracowania eksperckie oraz zdalne oceny projektów.

    Współpraca z patronującą DG

    Zorganizowano cztery spotkania zarządu.

    Okresowe spotkania koordynacyjne na temat delegowanych programów z dyrektorami operacyjnymi patronujących DG (trzy spotkania rocznie).

    Pomoc patronującej DG w przygotowaniu programów kolejnej generacji.

    Dostarczanie informacji na temat realizacji programu na wniosek Komisji.

    Kontrole

    Zamknięto 119 kontroli, zakontraktowano 105 nowych kontroli.

    Umowy i projekty: podpisano 4 579 umów, zamknięto 4 589 projektów.

    Źródło: Informacje przekazane przez Agencję.


    (1)  Elektroniczna platforma do rozpowszechniania i wykorzystywania rezultatów projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach zarządzanych przez Komisję Europejską programów w dziedzinie edukacji, szkolenia, kultury, młodzieży i obywatelstwa.

    Źródło: Informacje przekazane przez Agencję.


    ODPOWIEDŹ AGENCJI

    Agencja przyjmuje do wiadomości sprawozdanie Trybunału.


    Top